Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Одеси. Художній музей

 

Зібрання цього музею – одна з найбільш значних і багатопланових колекцій вітчизняного образотворчого мистецтва в Україні. Колекція охоплює всі види образотворчого мистецтва (живопис, графіку, скульптуру, декоративно - прикладне мистецтво) і включає в себе твори українських та російських майстрів від іконопису XVI століття до сучасності, нараховуючи понад 10000 оригінальних робіт.

Будівля, в якій розміщений Одеський художній музей, була побудована між 1824 і 1828 роками для графині Ольги Станіславівни Наришкіної (уроджена Потоцька). Сімя Потоцьких володіла палацом до 1888 року. Архітектура палацу втілює кращі традиції класицизму початку XIX століття. Центрична композиція, що складається з двоповерхового корпусу з портиком з шести колон коринфського ордеру, котрі підтримують фронтон, та двох симетрично розташованих одноповерхових флігелів, з'єднаних округлими галереями, виглядає строго та витончено.

У 1888 році палац був придбаний Одеським міським головою Маразлі, котрий у 1892 році передав палац місту, з метою облаштування в ньому музею образотворчих мистецтв. Відкриття музею відбулося 24 жовтня (6 листопада) 1899 року.

Минуло з того часу більше століття. Музей пережив багато потрясінь, частину колекції було втрачено, частину поновлено. Сучасна експозиція починається з творіннь іконописців XVI-XVII століть і ранніми світськими портретами.

Розділ академічного живопису має характерну тільки йому значимість. Найцікавіша експозиція живопису талановитого мариніста Айвазовського. В музеї знаходяться повні зібрання творів живописців демократичного напряму в мистецтві Російської імперії другої половини XIX століття, а насамперед, членів Товариства пересувних художніх виставок. Це роботи таких художників, як Саврасов, Левітан, Шишкін, Куїнджі, Рєпін, Суріков.

В наступному розділі експозиції представлені роботи рубежу XIX і XX століть, що відображають все розмаїття і напруженість пошуків творчого ідеалу цього не простого часу. У цьому розділі демонструються картини таких відомих майстрів пензля, як Сєров, Врубель, Реріх, Кустодієв, Бенуа, Сомов, Кандинський. Тут виставлене унікальне зібрання творів живопису майстрів Товариства південно-російських художників (ТПРХ), яке було засноване в Одесі в 1890 році. Це роботи Костанді, Ладиженського, Головкова, Нілуса, Кузнєцова, Дворнікова.

У залі декоративно-прикладного мистецтва більше двохсот експонатів, котрі відображають українську народну творчість. Це – кераміка і скло, вишивка і ткацтво, різьблення по дереву, предмети з металу та шкіри, писанки. У відділі сучасного мистецтва представлені роботи художників, написані починаючи з 20-х років ХХ століття.

Як і більшість будівель в Одесі, палац побудований з каменю ракушняка, який добували з-під землі прямо на місці будинку, що будувався. Таким чином виникли знамениті одеські катакомби. І під палацом Потоцьких в Одесі існує кілька пустот-підвалів і галерей, в одній з яких під центральною частиною будівлі палацу був влаштований підземний грот.

Облаштування подібних гротів сходить до часу романтизму, коли гроти зводилися як у палацах, так і в парках. Під деякими одеськими палацами збереглися фрагменти подібних споруд. Грот в Одеському художньому музеї є єдиним доступним для відвідування в Одесі.

Художній образ гроту створюється на зіставленні архітектурних та природних форм: напівциркульних арок і природного нагромадження каміння. Для надання гроту більшої природності використаний необроблений камінь, що зберіг свою пористу рвану фактуру. Цим каменем декоровані поверхні стін, арки та елементи пандуса. Грот з'єднує світло і темряву, видиме й невидиме, надземне і підземне. Він імітує природну печеру з її невизначеними просторами та ніби спонтанно освітленими сталактитами. В центрі гроту на скелі сидить сова – втілення таємного всезнання ночі ... Нині грот відкритий для відвідувачів, в ньому розміщена документально-історична експозиція.

місто Одеса, вулиця Софіївська, 5-а. Координати: 46.493039, 30.728072

Розклад роботи:

·         середа – понеділок: 10.00 – 17.00;

·         вівторок – вихідний;

·         каса працює до 16.00.

 

Останні додані пам'ятки