Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Одеси. Палац графа Толстого

Дім вчених

Це єдина дворянська садиба Одеси, в якій збереглася більша частина внутрішнього оздоблення в тому вигляді, в якому її бачили пани до більшовицького перевороту 1917 року. Архітектурний комплекс включає в себе 2 будівлі – власне, 2-х поверхова садиба графа М.Толстого з 12 кімнатами, і будівля картинної галереї, створена архітекторами, які подарували Одесі нову будівлю Оперного театру.

Садиба в стилі класицизму була побудована в 1832 році камер-юнкером Н. А. Хорватом за проектом архітектора Торічеллі. Завдяки величезному архітектурному такту і смаку, суворій пропорційності, майстерно виконаним інтер'єрам, ця будівля стала чудовим пам'ятником історії та культури. У 60-х роках ХІХ століття садиба переходить у володіння Грецького Генерального консула Цициним. У 70-х роках садибу придбав граф М.М.Толстой.

Михайло Михайлович Толстой, незважаючи на своє становище, своїм бажанням допомогти громаді міста дуже виділявся із світського товариства. Протягом 22-х років він обіймав посаду попечителя міської публічної бібліотеки, побудованої за його гроші, завершив будівництво картинної галереї, розпочате батьком. Понад 10 років він був першим директором Одеського оперного театру, а коли перша будівля театру згоріла, то на будівництво нової будівлі більшу частину коштів виділив саме він. За свої діяння був обраний Почесним громадянином міста Одеси.

Великий колекціонер живопису граф М.М. Толстой вирішив побудувати поруч з будинком спеціальний будинок для своєї картинної галереї, яку добудували в 1899 році. У галереї він розмістив картини своїх улюблених художників: Гойї, Веласкеса, Рембрандта, Ван Ейка та інших. Стеля в галереї була зроблена скляною та прозорою, що покращувало сприйняття картин. За своїм змістом картинна галерея Толстих була однією з найбагатших у Росії. Зараз це Зелений зал Будинку вчених. Більшу частину картин з колекції граф Толстой подарував Одесі.

З приходом радянської влади, Толстим доводиться залишити свій дім. Сім'я емігрує до Франції, потім у Швейцарію. Перед від’їздом граф передав міській публічній бібліотеці всю свою особисту колекцію книг, яку він довгі роки перед цим збирав.

На початку 20-х років, Всеукраїнським комітетом сприяння вченим було прийнято рішення про організацію в університетських центрах Харкові, Києві, Катеринославі та Одесі Будинків вчених. В умовах економічної та соціальної нестабільності, це важливе рішення дало можливість багатьом діячам науки і культури, які опинилися в тяжкому становищі, нормально жити і працювати. З середини листопада 1934 року Одеський Будинок вчених продовжив свою діяльність на новому місці - у відреставрованому архітектурному комплексі графської садиби Толстих на Сабанеєвому мосту, де він знаходиться і понині.

Екскурсійний маршрут Домом вчених веде кількома приміщеннями з інтер’єрами, котрі збереглися з позаминулого століття та добре відреставрованими в 2000-х роках.

·         Біла зала - одна з найкрасивіших залів графської садиби. Тут влаштовувалися численні прийоми та бали. Збережена в первозданному вигляді Біла зала є парадною залою Будинку вчених.

·         Шовкова вітальня призначалася для спілкування родини графів Толстих у вузькому колі друзів і близьких. Тепер вітальня використовується для урочистих церемоній та засідань наукових секцій.

·         Мармурова вітальня - колишня їдальня графів Толстих. У наші дні вітальню прикрашає старовинний «золотий рояль» відомої фірми Шредер. Тут відбуваються вечори камерної музики.

·         Зелена зала - колишня картинна галерея графів Толстих. Тепер це Актова зала Будинку вчених.

·         Експозиція музею, присвячена історії Будинку вчених, розмістилася в залі, де раніше була графська спальня. Окрасою зали є старовинний фаянсовий камін.

·         Горіхова вітальня - овальна зала, де відбувалися музичні та літературні вечори. І в наші дні, як і раніше, це місце творчих зустрічей людей мистецтва, місце роботи наукових секцій Будинку вчених.

Також в будинку Толстих є Дубова вітальня, Турецька вітальня. А в кабінет графа був проведений перший в Одесі телефон, котрий з'єднував дім з Оперним театром. Експозиція музею, присвячена спадщині родини графів Толстих в Одесі, займає залу, в якій, за старих часів, містився будуар графині. Стеля зали прикрашена вензелями графині Толстої в рослинному орнаменті.

 

вул. Сабанеїв Міст, 4, Одеса. Координати: 46.488033, 30.736085

Останні додані пам'ятки