Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Вина Румунії

 

Велика програма висадження лози в 1960-х роках призвела в Румунії до перетворення величезних ділянок орних земель у виноградники, тому до кінця 1990-х понад 250000 гектарів під лозою зробили Румунію п'ятим за величиною виробником вина в Європі. Мішанина мов, графічних прийомів і винних стилів вірно відображає сьогоднішній стан справ у румунській виноробній промисловості.

Три чверті споживаного вина в Румунії - біле, в основному з місцевих сортів румунського винограду. Найбільш поширені Фетяска Альба (Fetească Albă), і Фетяска Регала (Fetesca Regală) - гібрид румунського винограду, отриманий в 1930-х з котнарської Крази і Фетяска Альби. Однак висаджують і вже набули поширення міжнародні сорти: Вельшрислінг, Аліготе, Мерло, Каберне Совіньон, Совіньон Блан, Гевюрцтрамінер, Піно Грі і Мускат Оттонель. У невеликих кількостях вирощують також Шардоне і Піно Нуар. З власних червоних сортів румунського винограду Бабеаска (Băbeasca) виготовляють легкі, з фруктовими ароматами вина Румунії, a з Фетяска Неагра (Feteasca Neagră) - більш важкі та насичені. Вина Бабеаска Неагра (Băbeasca neagră) мають вміст алкоголю від 10 до 11,5% і загальну кислотність 5-6 г/л, що значно вище, ніж у інших червоних вин, яка і надає вину підкресленої свіжості. Вино Фетяска Неагра може бути сухим, напівсухим або солодким, з вмістом алкоголю від 12 до 12,5%. Це червоне вино з рубіновим відтінком і ароматом чорних родзинок, смак якого з віком стає багатшим і тоншим.

Подібно до Угорського Токайського, в Румунії є вино, назва якого була колись відома у всій Європі. Але якщо Токай, переживши період соціалізму, зберіг всю свою пишноту, то Румунське вино Котнар (Cotnari), яке колись в Парижі було відоме як «Перлина Молдавії», дещо призабулося і відроджуватися починає тільки зараз.

Отже, Котнар - натуральне біле десертне найкраще вино Румунії, традиційно виробляється на північному сході країни. Воно схоже на неокислене Токайське. Це світле тонке і ароматне вино Румунії - результат враження благородною цвіллю місцевих сортів румунського винограду - Граза і кислого Франкуза. Аромату цьому вину надають надзвичайно запашний сорт Тамайоаза (з ароматом ладану) та біла Фетяска Альба.

Сьогодні країна розділена на 8 виноробних регіонів, з яких у Румунській Молдові знаходиться третина всіх виноградників країни. Північна Молдова - це країна білого румунського винограду, а її перлина - Котнар. Однак основне виробництво сконцентровано далі на півдні, на центральних пагорбах, у Вранцеї (столиця - Фоксані).

Мунтенія відома своїми знаменитими виноградниками в Деалул Маре. На цих пагорбах зі звернутими на південь схилами і найвищими середніми температурами в Румунії здебільшого культивується Каберне, Мерло, Піно Нуар, а також повнотіла Фетяска Неагра, Бургунд Маре (австрійський Блауфранкіш) і недавно завезений смачний італійський Санджовезе.

Один особливий білий сорт, масляниста ароматна десертна Тамайоаза (Tămâioasa), явно виділяється серед інших. Це старий румунський сорт винограду, що культивується в Румунії більше двох тисячоліть, та має своє коріння у стародавній Греції. Вина мають вміст алкоголю 12% -12.5%, колір між золотисто-жовтим і бурштиновим, з багатим ароматом лайма і квітів акації.

На сході Румунії прослідковується вплив Угорщини: багато червоних вин Румунії у виноробному регіоні Банат (Banatului) виробляють з Піно Нуар та угорської Кадарки. Найкращі - в субрегіоні Мініш. Основний білий виноград - це Вельшрислінг.

Прохолодний і відносно дощовий клімат Трансильванії створює сприятливі умови для виробництва значно більш свіжих і бадьорих білих вин Румунії, ніж в інших районах. Тарнава виробляє кращу суху Фетяску, a Альба Лулія - найароматніші Мускат Оттонель і Гевюрцтрамінер.

Аби зрозуміти яке вино перед вами, шукайте на пляшках слова: 

sec – сухе;

dulce – солодке;

demisec – напівсухе;

demidulce – напівсолодке;

roz – рожеве.