Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Румунії. Трансильванія, Брашов. Чорна Церква

Biserica Neagra

Здійснюючи подорож Трансильванією, потратьте трохи часу щоб відвідати цю визначну пам’ятку міста Брашова, адже це найбільша релігійна будівля в готичному стилі Південно-Східної Європи. Екскурсія цією архітектурною цікавинкою відкриє ще одну сторінку з багатющої історії Трансильванії та збагатить ваші знання про Румунію.

На місці, де нині стоїть Чорна церква, до татарської навали знаходилася стара романська церква, котра була зруйнована в 1241 році. Будівництво нинішнього храму почалося в 1383 році, коли Брашов знаходився на підйомі економічного та культурного розвитку, будучи найбільш важливим комерційним і промисловим містом на кордоні Трансильванії та Волощини. Турецьке вторгнення 1421 року дещо призупинило будівництво церкви, адже місто було змушене зосередитися на укріпленнях, а потім через османів проект прийшлося спростити – коштів не вистачало. Через землетрус в 1471 року, південна вежа до запланованої висоти добудована також не була. 1477 рік можна вважати роком завершення основного будівництва церкви. В 1499 році церква отримала новий орган, а в 1514 – годинник і дзвони. Спочатку церква належала Римо-католицькій громаді та була присвячена Святій Марії, про що свідчать сьогодні фрески Марії в південному порталі.

У середині ХVI століття в Трансільванії почали поширюватися ідеї протестантської Реформації. В значній мірі цьому сприяв гуманіст і педагог Йоганн Гентерус. Ідеї Гентеруса настільки заволоділи місцевим населенням, що у 1542 році церкву переосвятили як євангелічно-лютеранську і видалили католицькі головний та бічні вівтарі. Велика пожежа 21 квітня 1689 року сильно пошкодила церкву, знищивши дах та інтер'єр всередині. З тих пір, через почорнілі від диму стіни, церкву Святої Марії почали називати Чорною церквою.

Капітальний ремонт, що розпочався згодом, надав інтер'єру вигляд у стилі бароко. Також у цей період були добудовані бічні галереї, щоб справитися зі зростаючим числом парафіян на богослужіннях. Роботи провадилися майстрами з ганзейского міста Данцига та були завершені в 1722 році. В період 1836 - 1839 років компанія Берлін Бухгольц будує у західній галереї новий орган великих розмірів  з 4000 труб. Відновлення цього органу у кінці ХХ століття також зайняло чотири роки: 1997 – 2001.

Чорна церква зального типу, споруджена в стилі пізньої готики, що складається з хору, нави і вежі, має 89 метрів в довжину і 38 метрів завширшки. У ній може вміститися близько 5000 чоловік. З двох веж за початковим планом була добудована тільки південна до висоти 44 метри, а хрестоподібний купол вежі піднімається до 65 метрів. Головний портал церкви, прикрашений декоративною різьбою, знаходиться на південній стороні. Чорна церква відома не тільки своїми розмірами, а й бронзовим дзвоном вагою 6 тонн, найбільшим в Румунії та декорованими контрфорсами, що підтримують хори.

Колекція килимів

Чорна церква має найбільшу колекцію східних килимів XVXVI століть в Європі після музею Топкапи в Стамбулі. В інтер'єрі Чорної церкви виставлені близько 110 кольорових східних килимів. Навіть новачок буде вражений багатьма відтінками й візерунками цього незвичайного декору, в той час як експерт буде зачарований.   Колекція утворилася після переосвячення церкви в лютеранську, коли були заборонені іконографічні картини, тож стіни церкви почали прикрашати килимами на місці видалених картин та ікон святих.

Інтер'єр церкви.

Головний вівтар церкви (1866). До реформи церква носила ім’я покровительки Святої Марії, тож перший вівтар був оформлений відповідно, але був перероблений в ході реставрації. Нинішній головний вівтар декорований картиною Нагірна проповідь, яка є центральною до віри в Божу благодать  у євангельському вченні.

Хрещальня (бронза, 1472). Один з небагатьох об'єктів, що залишилися з періоду до пожежі і в той же час є цінним прикладом середньовічного ливарного мистецтва. В хрещальні передбачена спеціальна ніша для гарячого вугілля, щоб підтримувати воду під час хрещення теплою.

Фреска південного порталу ХV століття. Живопис зображує Марію з немовлям Ісусом разом з Святою Катериною і Святою Варварою. Картина містить два герба короля Матьяша і його дружини Беатріс Арагонської. Їх присутність на картині може означати, що король Матвій Корвін замовив картину для забезпечення хороших відносин між містом Брашов і королем.

Картина маслом "Весілля в Кані" Сучасне трактування належить художнику Гансу Едер з Брашова і зображує Ісуса після того як він здійснив своє перше диво перетворення води на вино.

Цикл чесноти на лавках гільдії теслярів Брашова ( 1715). На лицьовій стороні лав виділені десять чеснот, як знак віри протестантських жителів. Деякі з лавок в церкві були зроблені після великої пожежі.

Curtea Johannes Honterus 2, Braşov. Координати: 45.641117,25.587306.

Розклад роботи.

Літній семестр (з 7 квітня по 11 жовтня):

·         вівторок – субота, 10.00 – 19.00;

·         неділя 12.00 – 19.00;

·         понеділок – зачинено.

Зимовий семестр (з 13 жовтня по 5 квітня):

·         вівторок – субота, 10.00 – 15.00;

·         неділя 12.00 – 15.00;

·         понеділок – зачинено.

Органні концерти проводяться у літній сезон о 18.00, у червні і вересні по вівторках, у липні та серпні по вівторках, четвергах та суботах.

Ціни квитків.

·         дорослі – 8 лей (€1,80);

·         студенти – 5 лей (€1,10) на підставі студентського квитка;

·         учні до 18 років – 3 лея (€0,70).

·         діти до 7 років та інваліди - безкоштовно.

Квитки на всі концерти влітку - 10 лей (€2,20). Діти до 7 років та студенти - безкоштовно. Спеціальні концерти (Новорічний та аналогічні великі) вхідний квиток 15 лей (€3,30).

 

цікаві місця, визначні архітектурні пам’ятки, що подивитися, де побувати, що відвідати в Румунії, екскурсії, поїздки, подорожі, тури по Румунії, самостійні поїздки в Європу на автомобілі.