Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Румунії. Буковина. Монастир Молдовиця

Manastirea Moldovita

Цей монастир є одним з найстаріших в Румунії. Час його заснування точно невідомий, але традиція згадує про нього ще з часів перших господарів Мушатинів . Місце, де побудований монастир, на час його будівництва було далеко від міст і селищ, знаходилося посеред лісу. Перша документальна згадка про монастир в Молдовиці, на березі річки з однойменною назвою, датується 1402 роком, часом правління господаря Олександра Доброго.

Від першої стародавньої церкви залишилися тільки руїни кам'яного фундаменту. Той храм був побудований з великих кам'яних блоків з трьома арками. Спочатку в ньому були тільки вівтар, нава і вузька пронава. Коли чернеча громада збільшилася, в західній частині будівлі була побудована друга, значно більша, нава. Відомостей, що вказують, коли і як цей монастир був зруйнований, немає, можливо, він був знищений на початку XVI століття в результаті землетрусу, або в результаті сповзання землі через сильні зливи.

Нинішній монастир Молдовиця був заснований господарем Петром Рарешем у 1532 році. Нова Благовіщенська церква була побудована на новому місці, в декількох сотнях метрів вище річки. Як стверджує пам'ятний напис, розміщений на південному боці церкви, Петро Рареш був її патроном. Церква має в плані форму трилистника з трьома склепіннями, що використовується у всіх монастирських будівлях. Церква продовгувата, і, крім вівтаря, нави і пронави має крипту та екзонартекс. Нава увінчана витонченою восьмигранною вежею з чотирма вікнами, а над криптою влаштована маленька потаємна комірчина, в якій зберігалася скарбниця.

Особливістю храму є екзонартекс - аркадна галерея з широкими прорізами. Великі фасади - гладкі, за винятком невеликої кількості ніш, оточують весь храм. Три склепіння прикрашені високими нішами, які майже досягають карнизів. Чотири великих вікна в пронаві надали готичним склепінням і декоративним мотивам спрямованості вгору. Інші п'ять вікон значно менші, з менш гострими арками.

Церква монастиря Молдовиця була розписана зовні та всередині в 1537 році. У 1607 році єпископ Єфрем Редеуцький вирішив зміцнити монастир стінами, висотою 6 метрів, шириною 1,2 метри, з трьома оборонними вежами. Вежі біля входу та у південно-східному куті - квадратні, а вежа у північно-східному куті - кругла. Аркові ворота ведуть до вежі біля воріт, а потім до чернечої обителі. Купол воріт прикрашений розетками, вирізаними в камені. З північно-західного боку від церкви знаходиться двоповерхова будівля, колишня скарбниця. Нині в цій будівлі знаходиться монастирський музей. У музеї зберігаються безцінні рукописи XV століття, які містять інформацію про організацію монастирської школи і загальної культурної діяльності обителі Молдовиця до 1500 року. Тут же можна побачити чудове господарське крісло часів Петра Рареша, яке вважається найбільш цінною роботою такого роду та вишивки XV століття, подаровані Стефаном Великим.

Зовнішній розпис Благовіщенського храму зберігся краще, ніж в інших церков Буковини. На південному і східному фасадах храму збереглися картини, що не були стерті часом. Вони дають змогу уявити, якими яскравими були фасади під час правління Петра Рареша.

Майстри, які розписували зовнішні та внутрішні стіни, прикрасили їх сценами з повсякденного життя Молдови ХVI століття. Найбільш цікавий розпис південного фасаду - Облога Константинополя. Картина поєднує в собі сцени облоги Константинополя турками 1453 року з іншими, що стосуються попереднього такого замаху персами, в 626 році. Ці фрески були створені тоді, коли Петро Рареш ще не відмовився від своєї боротьби проти османів.

Під самим дахом церкви розташовані 105 ніш, кожна з розфарбованим янголом. На Західному стовпі, з лівого боку від входу і нагорі південного фасаду знаходяться зображення трьох святих воїнів на конях, з мечем або списом у руках. Вище за всіх знаходиться образ святого Георгія, нижче - святого Дмитра і святого Меркурія.

За традицією, на південному фасаді розташований акафіст. 24 строфи релігійного гімну охоплюють чотири регістри. Кольори, які використовувалися художниками середньовіччя, зберегли свою жвавість і яскравість донині. Жовтий колір Молдовиці заслуговує бути таким же знаменитим, як синій колір монастиря Воронець.

У 1650 році монастир Молдовиця був розграбований, було вкрадено багато книг і рукописів. Під час російсько-турецької війни 1768 - 1774 років монастир був закритий австрійцями. Однією з причин було бажання заволодіти лісами і власністю монастиря. Після Першої світової війни монастир Молдовиця був відновлений, на цей раз як жіночий. В часи комуністичного режиму він був відреставрований державним коштом, а в 80-х роках ХХ століття були здійснені роботи зі зміцнення його будівель.

Сьогодні монастир налічує близько 60 черниць, є пам'яткою світового значення та занесений до списку Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО.

Vatra Moldoviței, Județul Suceava, România. Координати: 47.656973, 25.571821.

Для планування маршруту громадським автобусним транспортом, скористайтеся будь-ласка, сайтом http://www.autogari.ro/, залізничним - http://www.infofer.ro/. Найближче місто - Câmpulung Moldovenesc.

 

 

 

Бухарест, Румунія, цікаві місця, пам’ятки, що подивитися, де побувати, що відвідати в Румунії, поїздки, подорожі, тури Європою, самостійні поїздки в Європу автомобілем, на автомобілі.