Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Румунії. Буковина. Монастир Сучевиця

Sucevita Monastery

У буремні роки кінця XVI століття, повні невизначеності та загроз, цей монастир був побудований як справжня обитель-фортеця з масивними стінами і міцними захисними вежами. Призначений стати господарською усипальницею, прекрасний монастир Сучевиця є родинним гербом родини Мовіле, сім'ї молдавських бояр, котра дала країні одного митрополита і ряд господарів.

Будівництво обителі почалося після 1583 року, коли брати Мовіле стали радниками Петра Кривого. Перша будівля монастирського комплексу - церква Воскресіння Господнього була збудована в 1582-1584 роках. Патроном кам'яного храму і, ймовірно, господарского дому та келій був Єремія Мовіле, господар Молдови в 1595-1606 роках. Вважається, що за його ж кошти був виконаний внутрішній та зовнішній розпис церкви. Сучевиця – хронологічно останній монастирський ансамбль серед розписних монастирів Буковини.

Монастир побудований в стилі молдавської архітектури - поєднання елементів візантійського та готичного мистецтва, а також архітектурних елементів старих дерев'яних церков Молдови. У 1595 році були збудовані масивні стіни монастиря, котрі виокремили територію майже квадратної форми, розміром 100x104 м. Стіни триметрової товщини та понад 6 метрів висотою і створили атмосферу середньовічної фортеці. Стіни укріплені контрфорсами, валами і значних розмірів вежами. Вузькі бійниці у верхній частині стін показують, що оборонні функції монастиря таки були затребувані. Восьмикутні вежі, що підносяться в трьох кутах, мають від двох до п'яти рівнів.

Четверта вежа - дзвіниця - розташована в північно-західному куті є найпотужнішою з усіх веж монастиря, вона квадратної форми і підкріплюється трьома ступінчастими контрфорсами. На першому поверсі знаходиться невелика майстерня з реставрації ікон. Дзвіниця знаходиться на найвищому рівні з чотирма великими арочними прорізами, в неї можна піднятися гвинтовими сходами, висіченими у товщі стіни. Два дзвони, що Єремія Мовіле подарував у 1605 році використовуються, як і раніше, щодня.

Вхідна вежа знаходиться в центрі північної стіни та має склепінчастий прохід, з важкими контрфорсами з обох сторін. Над аркою воріт знаходиться напівкругла ніша з живописом воскресіння і різьблений герб Молдови. Над проходом у вежі розміщені два поверхи.

На монастирському цвинтарі знаходиться невелика кам'яна церква на честь Хрещення Господнього, також побудована братами Мовіле в 1581 році.

Церква Вознесіння Господнього має п'ять приміщень: вівтар, наву, пронаву, похоронну камеру та екзонартекс. На апсидах розміщені високі ніші, але вони не досягають до карниза, як у більш ранніх  церквах. Ряд невеликих ніш, які розміщені на фасадах церкви були дещо опущені до фундаменту.

Внутрішній і зовнішній розпис церкви Вознесіння Господнього був виконаний з вересня 1595 по липень 1596 року під керівництвом братів Івана та Софронія та добре зберігся. У розписі церкви вони застосували специфіку мініатюрного живопису та іконопису. Поєднання кольорів, в яких переважають металевий зелений і червоний, створює враження величезних книжкових сторінок. Специфіка розпису Сучевиці – це її розповідний характер. В результаті виникло безліч невеликих картин, кожна зі своєю художньою індивідуальністю.

Зі сцен внутрішнього розпису гідні згадки сюжети: Пристрасті святого Іоанна Нового Сучавського, Олександр Добрий доставляє мощі святого Іоанна Нового в Сучаву. У зовнішньому розпису вражають Сходи чеснот на північному фасаді і Древо Ессея на південній стороні. Розпис церкви Сучевиці - це найповніший іконографічний ансамбль серед середньовічних церков Молдови.

В усипальниці церкви у південній частині знаходяться могили братів Єремії і Симеона Мовіле, покриті різьбленими мармуровими плитами.

 У монастирі зберігається колекція об'єктів художньої та культурної цінності, виставлена в нинішньому музеї. Серед експонатів є чудові вишивки п'ятнадцятого і шістнадцятого століть, часів правління Стефана Великого та Єремії, виконані золотою та срібною ниткою по шовку, прикрашені перлами. Найбільш значними експонатами є портрети Єремії та Симеона Мовіле, епітафія з перлами, Четириєвангеліе в срібній позолоченій палітурці і скинія, подарована монастирю митрополитом Георгієм Мовіле.

Монастир Сучевиця у 2010 році внесений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Sucevița, Județul Suceava, România. Координати: 47.779273, 25.710357.

Для планування маршруту громадським автобусним транспортом, скористайтеся будь-ласка, сайтом http://www.autogari.ro/, залізничним - http://www.infofer.ro/. Найближче місто - Rădăuți.

 

 

Бухарест, Румунія, цікаві місця, пам’ятки, що подивитися, де побувати, що відвідати в Румунії, поїздки, подорожі, тури Європою, самостійні поїздки в Європу автомобілем, на автомобілі.