Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Румунії. Мунтенія. Замок Пелеш

Castelul Peles

Його збудував перший король, в ньому ж зрікся престолу останній король. Така цікава доля одного з найгарніших замків Румунії. Будівництво замку почалося в 1873 році і тривало кілька десятиліть. Перші кілька архітектурних проектів замку, що фактично копіювали інші західно-європейські палаци, були відкинуті  Каролем I із-за їх вартості та недостатньої оригінальності. Проте, архітектор Йоганн Шульц зміг спроектувати замок, який сподобався королю: невеликий замок або, скоріше, просторий палац в альпійському стилі, що поєднує італійську елегантність з естетикою німецького неоренесансу, щоб служити в якості літньої резиденції, наповненої політичних, культурних та символічних смислів.

Архітектура будівлі еклектична, тут намішано багато всього: і рококо, і бароко, і ренесанс. Свою назву Пелеш отримав за назвою річки, яка протікає у парку навколо замку.

Крім короля, будівництвом займалася також його дружина Єлизавета, у листах якої можна знайти багато згадок про зведення Пелеша. Відкрився замок тільки в 1883 році, але відразу ж почав реконструюватися. Оскільки замок будувався в другій половині ХІХ століття, під час бурхливого розвитку техніки, в ньому використовувалися всі передові технології того часу. Спеціально для постачання замку була побудована електростанція, і Пелеш став першим у світі замком, де провели електрику і навіть встановили ліфт. Трохи пізніше, в 1916 році, в замку був навіть зроблений кінотеатр.

Внутрішнє оформлення замку теж виконано не в єдиному стилі. Кожен власник Пелеша додавав щось своє, в результаті тут турецькі орнаменти химерно поєднуються з бароко, а мавританські візерунки з ренесансом. Виглядає це досить цікаво!

У будівлі 160 житлових кімнат і 30 ванних. Скрізь багатий інтер'єр: чорне дерево, фарфор, шкіра з Кордови, східні килими, гобелени, золотий і срібний посуд, картини, скульптури, слонова кістка. Люстри в замку переважно з дорогого муранського скла. Вікна - з вітражного скла, розписаного вручну майстрами Швейцарії. Найцікавішими приміщеннями вважаються бібліотека короля (більше 800 рідкісних томів) і його робочий кабінет (до кінця не декорований, оскільки король помер у розпал робіт, і було вирішено все залишити так як є), їдальня, зал для глядачів (там розташовувався кінотеатр), зал нарад і зали східної і європейської зброї. Колекція зброї налічує більше чотирьох тисяч екземплярів. Найцінніший експонат являє собою оригінальний предмет з Туреччини: наполовину пістолет, наполовину кинджал. Ще варто заглянути в музичну, мавританську, флорентійську, східну, турецьку зали. За назвами зрозуміло, в яких стилях виконані ці кімнати.

Парковий ансамбль також вартий уваги. Тут дуже гарно: тераси, фонтани, статуї. Біля входу в замок знаходиться статуя Кароля I. А в парку можна знайти скульптуру королеви Єлизавети, яка зайнята вишиванням.

У 1947 році, після вимушеного зречення престолу короля Міхая, нова влада конфіскувала всю королівську власність, включаючи маєток і замок Пелеш. Більшість колекцій картин, меблів, текстилю, декоративних предметів мистецтва і книг були передані в Національний художній музей в Бухаресті. Деякий час замок був відкритий для туристів, а в 1953 році оголошений музеєм. Службові приміщення замку служили в якості будинку відпочинку румунських діячів культури

Але під кінець правління Ніколає Чаушеску Пелеш закрили для відвідувачів і перетворили на резиденцію для керівництва країни. Причому сам Ніколає Чаушеску рідко відвідував замок. За легендою, в цьому винні працівники музею, які пустили чутку, що в замку багато шкідливого грибка, а Чаушеску був досить недовірливий в плані свого здоров'я.

Після 1989 року Пелеш знову був відкритий, а в 2006 році уряд Румунії повернув замок королівській сім'ї. Але династія відмовилася від Пелеша за скромну винагороду – €30 000 000. Прохання було виконано, і нарешті Пелеш здобув статус державного музею.

Поряд знаходиться замок Пелішор, котрий будувався для спадкоємців румунського престолу.

Детальніше: Мунтенія. Замок Пелішор

Колекції музею Пелеша.

Колекція скляного посуду. 

Колекція скляного посуду Національного музею Пелеш включає більше 1500 експонатів. Ініціатива створення колекції належала королю Каролю I, а його послідовники, особливо королева Марія, продовжували її збагачувати. Колекція включає в себе німецькі, італійські, австрійські, англійські, французькі та чеські кришталеві вази, зроблені в другій половині ХІХ століття і на початку ХХ століття.

Колекція золотих та срібних виробів.

Ця колекція складається з приблизно 5500 експонатів, включає в себе об'єкти з великою художньою і документальною цінністю. Базова колекція була створена королем Карольом I, замовленням предметів у різних майстрів з Європи, Азії та США. Експонати колекції належали королю і королеві Румунії, іншим членам румунського королівського дому та їх сучасникам. В колекції багато подарунків Румунським монархам з приводу ювілеїв, днів народження, весілля, святкувань, присвячених визначальним подіям в історії Румунії. Слід зазначити, що приблизно третина колекції столового срібла представлена німецькими творіннями: кубки, декоративні пивні кухлі, посуд, декоративні статуетки, портсигари, краватки, рамки, брелки, шпильки для волосся, ручки, олівці, обручки окуляри, декоративні тарілки.

Колекція годинників.

Король Кароль I був відомий своєю пунктуальністю, тому ця колекція з більш ніж п'ятдесяти годинників XVIII – XX століть: настінних, настільних і підлогових, мініатюрних і годинників для камінів, різноманітної типології і стилю, була ним започаткована з особливою увагою і турботою. Колекція також включає в себе кілька будильників і кишенькових годинників. Відома швейцарська годинникова компанія Patek Philippe виготовила у 1881 році кишеньковий годинник першого короля Румунії. Корпус годинника виготовлений з чистого золота, монограма, вигравірувана на лицьовій кришці, увінчана короною, інкрустованою діамантами і рубінами. Цей годинник також є експонатом музею.

Колекція вітражів.

Відроджене в ХІХ столітті середньовічне мистецтво вітражів розглядається як архітектурна демонстрація християнських настроїв, як засіб зображення божественного світла, що відбивається на віруючих. За наказом короля Кароля I була зібрана колекція вітражів від часів Священної Римської імперії німецької нації, а також спеціально виготовлені в період між 1881 і 1883 роками компанією FX Zettler з Мюнхена. У колекції налічується близько 800 вітражів, котрі  відрізняє, головним чином, оригінальна методика уявлення релігійних сцен.

Колекція зовнішньої монументальної скульптури

Замок Пелеш короля Кароля I оточений прекрасним садом з терасами, створеними між 1881 - 1914 роками. Політичний контекст царювання короля Кароля I, як молодого монарха, спонукав його оточити свою резиденцію відповідним садом. Після довгих вагань, король зупинився на класичній моделі французької монархії, чия ідеологія підтримувалася і доповнювалася у ландшафтній архітектурі. Сади містять багато прекрасних фонтанів і статуй.

Текстильна Колекція

Східні килими

Купівля килимів в замок Пелеш здійснювалася паралельно з іншими предметами, король Кароль I був рівною мірою зацікавлений живописом, скульптурою, меблями, зброєю, сріблом, гобеленами і т.д. Пристрасть короля до мистецтва зберігалася протягом усього життя. Колекція складає близько 300 східних килимів, котрі виготовлені відомими майстернями того часу у Персії (міста Кірман, Кешана, Тебріз, Ісфахан, Хорасан), турецькій Анатолії (мануфактури Ушаки, Смирни), на кавказі (майстерні Ширвану, Карабаху) і Туркменистані (Бухара).

Гобелени

Поряд з килимами, текстильна колекція містить деякі гобелени, котрі виготовлені у відомих гобеленових центрах Європи (Франція, Бельгія, Італія). Найбільш цінні гобелени з колекції виставлені в Залі Пошани, головній приймальній залі замку, зроблені в майстерні Обюссон у Франції в середині ХVІІІ століття. Найціннішим фламандським гобеленом у колекції є гобелен вражаючих розмірів (523х270 см) під назвою "Правосуддя Траяна", середини ХVІ століття.

Колекція кераміки.

У цьому величезному художньому проекті, колекція кераміки (керамічної плитки, порцеляни) замку Пелеш займає досить значне місце (колекція налічує більше ніж 5000 експонатів). Колекція включає вироби європейських і східних майстрів, котрі були в моді в ХІХ столітті.

Aleea Peleșului 2, Sinaia 106100, România. Координати: 45.35966, 25.541697.

Для планування маршруту громадським автобусним транспортом, скористайтеся будь-ласка, сайтом http://www.autogari.ro/, залізничним - http://www.infofer.ro/.

Розклад роботи.

15 травня - 15 вересня:

·     вівторок - 11.00 – 16.15;

·     середа – неділя – 9.15 – 16.15;

·     понеділок – вихідний.

16 вересня - 14 травня:

·     середа – 11.15 – 16.15;

·     четвер – неділя – 9.15 – 16.15;

·     понеділок і вівторок – вихідні.

Доступ у замок тільки у формі організованих екскурсійних груп. Групи набираються по мірі прибуття туристів. Екскурсії проводяться румунською, англійською, французькою, іспанською та італійською мовами.

Ціни квитків повного огляду (1 година, 15 хвилин).

·         дорослі – 50 лей (€11,00);

·         пенсіонери – 25 лей (€5,50);

·         учні, студенти - 12,5 лей (€2,80);

·         фото – 32 лея (€7,00) з камери;

·         відео – 53 лея (€12,00) з камери.

Ціни для скороченого огляду (45 хвилин) вдвічі дешевші.

Остання екскурсійна група формується для повного огляду о 15.15, для скороченого огляду – о 16.15.