Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Румунії. Мунтенія. Замок Пелішор

Castelul Pelişor

Якщо Пелеш був літньою резиденцією короля, то Пелішор, або «маленький Пелеш» - літньою резиденцією племінника короля та спадкоємця трону. Крім цього Пелішор став, ніби, полем для художньої реалізації принцеси, а потім королеви Марії, котра створила ескізи для декорування ряду приміщень палацу. Тож, якщо бажаєш, щоб вийшло добре – зроби Сам! Марія настільки любила своє творіння, що останні свої дні провела у декорованій за її проектом «Золотій спальні».

 

У 1914 році, після смерті короля Кароля I, Фердинанд та Марія стають монархами. На час їхнього правління припадає найбільший розквіт королівства Румунія, коли, після Першої світової війни, Румунія приєднала Бессарабію, Буковину і Трансільванію. Королева Марія зарекомендувала себе як сильна та яскрава особистість. Поет, художник, креативний дизайнер, її називали королевою художників.

Замок Пелішор належить до палацового комплексу замку Пелеш (детальніше: Мунтенія. Замок Пелеш) і знаходиться поряд. Будувався Пелішор протягом 1899-1903 років в стилі модерн з вкрапленнями інших архітектурних течій. Кам'яну будівлю прикрашає велика кількість дерев'яних елементів декору, а  дах палацу увінчують кілька невеликих, розташованих асиметрично, башточок.

Хоча замок Пелішор і невеликий та, на відміну від Пелеша, має всього 70 кімнат, але це теж королівська резиденція, що має представницьку частину – парадний хол та велику їдальню, що вражають витонченістю оздоблення. Парадний хол має висоту в три поверхи, великі вікна і скляна стеля, прикрашена вітражами, створюють враження простору, пронизаного світлом. Стіни холу прикрашені дубовими панелями. Картини, написані маслом, ескізи і акварелі зображують Марію з дітьми.

Як уже зазначалося, великий внесок в оздоблення замку внесла королева Марія. Маючи тонкий художній смак, вона створила унікальні інтер'єри «Золотої спальні», «Каплиці» та «Золотої кімнати». Уродженка Шотландії, в Румунії Марія виробила свій індивідуальний стиль, де елементи модерну поєднувалися з візантійською та кельтською символікою, а в позолочених кімнатах зустрічаються зображення листя реп’яху – символу Шотландії. За її малюнками в майстернях виготовляли вишукані меблі та інші предмети аристократичного побуту. Свій кабінет Марія також прикрашала сама, на стільцях і письмовому столі принцеси зображені її символи - лілія і кельтський хрест. Кабінет Фердинанда декорований в суворому стилі неоренесанс.

Після 1947 року Пелішор був націоналізований і почав працювати в якості музею. У 2006 році замок повернули королівській сім'ї Румунії, котра за скромний викуп разом з Пелешом повернула замок країні. Тепер замок постійно відкритий для відвідувачів.

Aleea Peleșului 2, Sinaia 106100, România. Координати: 45.360401, 25.539550.

Розклад роботи.

15 травня - 15 вересня:

·     вівторок - 11.00 – 16.15;

·     середа – неділя – 9.15 – 16.15;

·     понеділок – вихідний.

16 вересня - 14 травня:

·     середа – 11.15 – 16.15;

·     четвер – неділя – 9.15 – 16.15;

·     понеділок і вівторок – вихідні.

Ціни квитків.

·     дорослі – 50 лей (€11,00);

·     пенсіонери – 25 лей (€5,50);

·     учні, студенти - 12,5 лей (€2,80);

·     фото – 32 лея (€7,00) з камери;

·     відео – 53 лея (€12,00) з камери.