Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Румунії. Трансильванія. Замок Корвінів

 

Castelul Corvinilor

У 2010 році журналісти популярного туристичного сайту Lonely Planet поставили цю фортецю на друге місце в списку найстрашніших споруд у світі. Також ця фортеця щільно пов'язана з легендами про Дракулу і щороку в цьому таємничому замку проводиться святкування Хелоуїну.

Автентичний готичний стиль архітектури, похмурий інтер'єр замку, грізні тюремні камери та камери тортур, яма ведмедів, куди кидали бранців, виставка середньовічної зброї, все це гарантує достатню кількість гострих відчуттів. Замок Корвінів (або замок Хуньядів) є однією з найбільш представницьких пам'яток готичної архітектури в Румунії. Замок побудував Ян де Хунедоара у 1441-1480 роках, котрий був воєводою Трансильванії, регентом Угорщини та батьком великого угорського короля Матяша Корвіна.

Перша камяна фортеця місці сучасної була збудована в ХІV столітті. Вона мала форму еліпсоїда, з гострими північною і південною частинами. Стіни до 2 метри завширшки, були побудовані на основі доломіту вапняку і галькового каміння. Дослідження, проведені до початку Першої світової війни, показують, що в північній частині еліпса була трикутна вежа з двома кімнатами трикутної та трапецієвидної форми, за аналогіями фортець ХІІІ - ХІV століть Франції та Німеччини.

Замок Корвінів був споруджений на скелі, на місці старої фортеці. Біля підніжжя скелі протікає річка Зласті. Це значна будівля, з високими блискучими різнокольоровими дахами, з вікнами і балконами, прикрашеними поясами з різьблених кам'яних орнаментів, з вежами, бастіонами і донжоном. Замок був не тільки потужною військовою спорудою, але і солідною та багатою феодальною резиденцією сімейства Корвінів.

Ян Хунедоара ініціював спорудження будівлі величезних розмірів, спрямованих на перетворення старої фортеці в потужний замок. Зубчасті стіни, круглі та прямокутні вежі, перші з яких є нововведенням для військової архітектури Трансильванії ХV століття. Прямокутні вежі, розташовані у північно-західній і південно-східній частинах замку були забезпечені бійницями для холодної струнної та вогнепальної зброї. Вхід до фортеці здійснюється через розвідні мости на кам'яних опорах.

Власне палац, розташований у західній частині фортеці, складається з зали Ради, лицарської зали та гвинтових сходів. Це унікальний приклад витонченої цивільної архітектури в Трансильванії. Обидві зали мають прямокутну форму, розділені на дві частини п'ятьма восьмикутними мармуровими колонами з арками і прикрашені зброєю. Оформлені в пізньоготичному стилі. У Лицарській залі відбувалися святкові бенкети, а в залі Ради – різні урочистості. У залах висять шкури вбитих тварин: ведмедів, вовків, леопардів, а також лицарська зброя часів Середньовіччя.

Особливе місце у замку займає Галерея Хуньяді - унікальний елемент цивільної архітектури Трансильванії, з аналогіями в Німеччині. Ця галерея знаходиться з західного боку зали Ради. Галерея була важливим військовим елементом поряд з вежею «Не бійся». Сербські найманці, які захищали замок у часи короля Матяша Корвіна, ймовірно, дали їй це ім'я. Вежа «Не бійся» складається з 5 оборонних поверхів з  бійницями. Поєднання вежі з замком забезпечується за рахунок підвісної галереї довжиною понад 33 метри, котра підтримується на масивних стовпах вапняку.

Замок став справжнім родовим гніздом для феодальної родини, яка трохи перебудувала будівлю у XVII та XIX століттях, додавши готиці елементів бароко та ренесансу. Після Корвінів замок змінив не одного власника, і майже кожен щось міняв в його зовнішності. У підсумку фортеця дивовижним чином поєднує в собі готику і всі епохи Відродження. Такий архітектурний вінегрет - рідкість для Східної Європи. Більше ста років замок Корвінів відновлювався після сильної пожежі 1854 року.

Зараз ця фортеця - одна з найбільш відвідуваних туристами. Замок люблять за багатство архітектурного стилю, красу внутрішнього оздоблення і ... за можливість полоскотати нерви. Одне з місць, куди потрапляє відвідувач замку, - катівня! Людям з багатою уявою і слабкими нервами, маленьким дітям і вагітним жінкам краще заплющити очі. Тому що муляжі мучеників, які сидять, лежать або висять під тортурами, виглядають досить натуралістично. Для цікавих поруч зі знаряддями катувань висять інструкції по застосуванню.

У фортеці 42 приміщення, 2 тераси, 2 мости і вся забудована площа складає 7000 м². Потрапити у фортецю можна через дерев'яний міст, який тримається на 4 масивних підпорах. Пройшовши через Нову Вежу Воріт, потрапляємо у внутрішній двір замку. Звідси можна побачити статую Св.Яна Непомуцького, недалеко розташована в'язниця. У замку, ліворуч від Нової Вежі Воріт знаходиться Лоджія Матяша і Золота Кімната, в якій зараз знаходиться музей. Лоджія Матяша залишається одним з ранніх проявів мистецтва періоду Відродження в Трансільванії, характеризуючись відкритими терасами і фресками всередині лоджії. Це світський живопис, середини ХV століття, зображає легенду сімейства Корвінів.

Піднімаючись спіральними сходами, потрапляємо в Залу Дієти, декоровану в пізньоготичному стилі. Не менш вражаючими є Зала Лицарів і Вежа Капістрана.

Каплиця фортеці розташована на місці колишньої православної церкви у східній частині замку. Про це зараз свідчить і вівтар, що обернений на схід. Архітектура каплиці є типовою для ХV століття - суміш романського та пізньоготичного стилю. Територія обнесена прямокутним парканом і містить притвор. Над притвором є платформа, котра підтримується гексагональними колоннами. Інтерес представляє і інтер'єр церкви, є багато думок про те що інтер'єр каплиці є копією в мініатюрі знаменитого французького Ам’єнського собору,  Коронаційного собору Франції. Середньовічний живопис каплиці, на жаль, погано зберігся, частинки живопису можна побачити поряд з вівтарем та біля входу. Вівтар споруджений у стилі місцевої готичної архітектури.

За свою багатовікову історію замок породив безліч легенд і домислів. Припускають, що саме в його підземеллях сімейство Хуньяді тримало позбавленого престолу Влада Цепеша, відомого як граф Дракула.

Легенда про ворона.

На гербі родини Корвін зображено різьбленого ворона із золотою каблучкою у дзьобі. Цей символ родини є легендарним. Ян Хунедоара був незаконнонародженим сином угорського короля Сигізмунда Люксембурзького, а його мати звалася Єлизавета та була дуже гарною жінкою. Для того, щоб не збезчестити її, король одружив на Єлизаветі одного зі своїх лицарів, Войко. Сигізмунд також подарував їй каблучку в якості подарунка для ще не народженої дитини, яка допоможе йому бути визнаним, коли він піде в королівський суд. Під час однієї з поїздок сім'ї, коли вони зупинилися на обід, каблучка лежала на обідньому рушнику. Ворон, котрого привабив блиск каблучки, вкрав її. Ян Хунедоара схопив цибулину, поцілив у ворона та отримав свій скарб назад. Коли Ян виріс і  розповів цю історію королю, король під враженням від цього, вирішує, що символом родини має бути ворон із золотою каблучкою у дзьобі. Крім того, прізвище Corvins походить від латинського слова"Corvus ", що означає"Ворон".

 

Легенда про криницю.

Троє турецьких полонених викопали у фортеці цю криницю. Ян обіцяв їм, що їх звільнять, якщо вони будуть добре копати. Ув'язнені, натхнені надією на свободу, працювали в кам’яній породі 15 років і на глибині 28 метрів знайшли дорогоцінну воду. Але на той час Ян Корвін помер, а його дружина вирішила не дотримувати слово, дане чоловіком і не дала ув'язненим обіцяної волі. Ув'язнені вирішили написати на скелі повідомлення:  "У вас є вода, але немає серця", намагаючись таким чином помститися за недотримання обіцянки.  Насправді, напис, розшифрований Михайлом Губоглу каже: "Хасан, укладений в гяурами у фортеці поруч з церквою, викопали тут".

Strada Curtea Corvinilor 1, Hunedoara. Координати: 45.750168, 22.887968.

Для планування маршруту громадським автобусним транспортом, скористайтеся будь-ласка, сайтом http://www.autogari.ro/, залізничним - http://www.infofer.ro/

Розклад роботи.

·         щоденно, 09.00 – 17.00, останній вхід за 40 хвилин до закриття;

·         з 6 квітня 2015, щоденно, 9.00 – 20.30, останній вхід за 45 хвилин до закриття.

Ціни квитків.

·         дорослі - 20 лей (€4,50), (січень, лютий, листопад, грудень), 25 лей (€5,55), (березень, квітень, вересень, жовтень), 30 лей (€6,70), (травень, червень, липень, серпень);

·         студенти - 5 лей (€1,10), (на основі карти з печаткою на поточний рік);

·         пенсіонери - 10 лей (€2,20);

·         дозвіл на фотографування – 5 лей (€1,10);

·         дозвіл на відеозйомку – 15 лей (€3,30);

·         аудіогід (для Android та іOS, румунська, угорська, англійська, французька) – 6 лей (€1,33).