Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Румунії. Буковина. Монастир Воронець

Manastirea Voronet

Цей монастир називають Сікстинською капелою Сходу за унікальний розпис XVI століття на зовнішніх стінах соборного храму Святого Георгія. А сам храм, за свідченням пам'ятного напису над входом, був побудований за рекордно короткий термін:  три місяці і три тижні. Монастирська церква, можливо, найбільш відома церква Румунії. Розпис, котрий  ілюструє біблійні сюжети, виконаний, переважно, на синьому та блакитному тлі. Найцікавішою, за технікою і передаванням кольорів, є фреска Страшного суду на західній стіні церкви.

Заснований у 1488 році монастир Воронець - зразок типового монастирського будівництва в Румунії XV століття: укріплена зовнішня стіна, кілька келій для ченців, геральдичні мотиви внутрішнього оздоблення території та кафолікон - соборний храм з розписаними всередині і зовні стінами, готичними арками і невеликими вікнами. Оригінальні фрески збереглися в повному кольорі лише на кількох церковних стінах.

Монастир був побудований на місці дерев'яної церкви, де жив Данило Відлюдник - один з найбільш шанованих святих Молдови. Він жив у келії, вирубаній у скелі в долині струмка Путна, що збереглася до наших днів, а пізніше - в келії біля нещодавно побудованого монастиря Воронець, настоятелем якого він був. Кажуть Данило був одним з духівників і радників Стефана Великого, якому він підказав думку про будівництво монастиря. Учні та віруючі після смерті вважали Данила святим. Його лик з німбом був написаний на зовнішній стіні біля входу до церкви. Могила Данила Відлюдника знаходиться в церкві, як і могила митрополита Григорія Рошки, котрий вважається другим ктитором церкви.

Стефан Великий править Молдавським Князівством в період 1457-1504 років. Завдяки його розумному правлінню Молдавське князівство переживало в ті часи свій розквіт. Був Стефан і талановитим воєводою, з 36 битв програв лише 2, зміг зберегти незалежність держави і, незважаючи на величезну кількість битв, країна розвивалася і переживала економічне зростання.

Збереглася легенда, що після кожної битви Стефан Великий будував монастир. Так, в один з несприятливих для нього моментів війни з Османською імперією, він прийшов до ченця Данила Відлюдника, котрий жив у Воронці, за порадою. Після перемоги у битві, князь дотримав дану Данилові обіцянку і заснував у Воронці монастир, присвятивши головну церкву Святому Георгію, що приніс перемогу в битві. З імененм Стефана також тісно пов'язане й існування кількох монастирів на горі Афон.

Церква Святого Георгія включає три апсиди, вівтарну частину, наву і пронаву, побудована з каменю, має форму трилисника. Апсиди нави мало виражені, нава відділена від пронави стіною товщиною понад 1 метр. У 1547 році митрополит Молдови, Григорій Рошка, прилаштував із західного боку церкви притвор, тоді ж був виконаний розпис фасадів. Зовнішні стіни розписані від фундаменту до карнизів. Церква невелика за своїми розмірами (довжиною 25,5 м без притвору, 7,7 м - довжина нави, 10,5 м в ширину разом з бічними апсидами).

Внутрішній і зовнішній розпис, виконаний в 1534-1535 і 1547 роках, вражає мальовничими прийомами, характеризується гармонією фарб, композиційною динамікою і монументальністю. Весь зовнішній розпис і знаменитий синій колір монастиря Воронець не мають аналогів у світі.

Внутрішній розпис монастиря датований, здебільшого, часом Стефана Великого, на картині обітниці в наві зображений Стефан Великий поруч з дружиною Марією Войкіца, маленька дівчинка і майбутній господар Богдан. Деякі біблійні сюжети монастиря зображені дуже по-народному, таким чином житія святих були наближені до молдавських звичаїв і занять. Так, Адам оре землю, а Єва пряде. Оригінальність художників полягає в їх сміливості, яка дозволила зобразити в біблійних сценах молдавські музичні інструменти (бучум, кобза), місцевий ландшафт, національний одяг та рушники - все на синьому тлі - неповторному синьому Воронця.

Спочатку монастир Воронець був чоловічим, але чернече життя було перерване в 1786 році. При комуністичній владі монастир був закритий і відновлений лише в 1991 році як жіночий.  У кам'яній вежі-дзвіниці знаходяться два дзвони, подарованих монастирю Стефаном Великим. У дворі видно сліди інших середньовічних будівель: келій, господарських споруд, сьогодні зруйнованих.

В 1993 році церкву Святого Георгія занесено в список Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО.

Voroneț, Județul Suceava, România. Координати:  47.517471, 25.864289.

Для планування маршруту громадським автобусним транспортом, скористайтеся будь-ласка, сайтом http://www.autogari.ro/, залізничним - http://www.infofer.ro/. Найближче місто - Gura Humorului.

 

 

 

Бухарест, Румунія, цікаві місця, пам’ятки, що подивитися, де побувати, що відвідати в Румунії, поїздки, подорожі, тури Європою, самостійні поїздки в Європу автомобілем, на автомобілі.