Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Рівненської області. Рівне. Музей бурштину

Софокл вважав, що цей камінь утворився зі сліз птахів, котріі оплакували відважного воїна Мелеагра. Есхіл твердив, що це сльози сестер, котрі ніяк не могли забути свого загиблого брата Фаетона. Нікей доводив, що цей камінь — концентрат сонячних променів, котрі час від часу накопичуються в морі. В давнину цей камінь продавався на вагу золота, а фігурку з нього можна було виміняти на рослого і сильного раба.

Древні греки називали бурштин «електроном», що означає «притягуючий, приваблюючий» через його властивість притягувати легкі тіла — пушинки, нитки, волосся. У давнину бурштин цінувався вище дорогоцінних каменів і металів і був особливо популярний у країнах Середземного моря. Тому, серед помітних торговельних шляхів був Бурштиновий шлях, який служив надійною мережею для далекої торгівлі бурштином. Особливо цінувався балтійський бурштин — за красу прибалтійський бурштин називали «золотом Півночі».

У 2010 році у Рівному на базі підприємства «Бурштин України» відкрився поки що єдиний в Україні музей бурштину. Серед експонатів музею шматки бурштину віком до 40 000 000 років, походженням з Рівненської області, найбільший з котрих має вагу 2 кілограми. Крім, власне, каменів, виставлені прикраси, виготовлені з його використанням. До недавнього часу родзинкою колекції був диск-амулет віком 2 500 років, який є найдавнішою бурштиновою прикрасою в Україні. Нині цей артефакт переданий до бурштинового музею в Софії Київській. В колекції музею столові прибори , кераміка і вітражі , а також одяг та взуття декоровані бурштином. Тут же знаходиться бурштинова Корона України.

Найціннішими з наукової та ювелірної точок зору є камені бурштину із закристалізованими комахами, вік котрих може досягати десятків мільйонів років. Такі експонати також є в колекції музею.

Цінність, власне, українського бурштину - в його самобутності, яка, насамперед, виявляється у різноманітності й унікальності забарвлення. Крім найпоширеніших у світі коричневих, вишнево-червоних, червоних, жовтих кольорів, для поліського бурштину властиві салатово-зелені, жовто-зелені, світло-жовті та синювато-зелені кольори, а також білі та чорні різновиди. Крім того, поліський бурштин містить багато цікавих включень: бульбашки, «димку», «хмарність», комах і рослин.

Крім виставки каменів та виробів з них, музей також розкриває і саму історію виникнення організованого видобутку рівненського бурштину. Тож, якщо ви подорожуєте цікавими місцями Рівненської області, внесіть цей музей до списку визначних пам'яток, котрі плануєте відвідати. Бурштин того вартий!

 

Рівне, вул. Симона Петлюри, 17, Координати: 50.622820, 26.249058