Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Рівненської області. Городоцький жіночий монастир

 

Цей монастир на Рівненщині свого часу був резиденцією православних єпископів України, тут навіть у 1628 році, коли в церковному житті України точилася запекла боротьба між католиками та православними, коли активно впроваджулася повзуча католизація шляхом створення уніатської греко-католицької церкви,  відбувся Собор вищого православного духовенства України.

На тому Соборі обговорювався Меморіал Архієпископа Мелетія Смотрицького, в якому було викладено шість догматичних відмінностей між Західною і Східною Церквами. Той Меморіал дозволив наочно пояснити народу відмінності та сприяло зменшенню покатоличення українців.

Городоцький монастир, напевне, було засновано у кінці XV століття, адже перша згадка про нього датується 1516 роком, коли князь Костянтин Острозький підтвердив грамотою заповіт своєї тещі, за яким Городок з присілками Обарів і Хобковщина на Волині і село Вольниця в Глуському повіті з усіма угіддями та прибутками були подаровані обителі. Монастир знаходиться на невеликому острівці, котрий утворює річка Устя.

Після Андрусівського перемир’я 1667 року для православних єпархій, що залишалися у складі Речі Посполитої, було призначено блюстителя (управителя) Київської митрополії. У 1740 році у монастирі на місці старого дерев’яного храму Іллі була побудована мурована Миколаївська церква у стилі бароко. Храм був прикрашений високомистецьким іконостасом та розписами в українському стилі. При храмі у 1772 році побудували двоярусну дерев'яну дзвіницю, реставровану і довершену в 1883 році. Нижній її поверх був одночасно воротами до церковного маєтку.

У кінці XVIII століття стіни старого монастиря було використано при будівництві нової світської резиденції графів Естергазі, котрі отримали село Городок у власність від Катерини ІІ, в класичному стилі: митрополичий дім стає невеликим палацом з чотириколонним портиком іонічного ордеру. Навколо палацу був розбитий чудовий парк.

Потім комплекс кілька разів переходив до різних власників, а з 1948 по 1990 роки на острові знаходився обласний тубсанаторій. У 1991 році Рівненська влада передала комплек споруд Свято-Миколаївського храму разом із територією тубсанаторію Рівненському єпархіальному управлінню УПЦ. З того часу тут знову діє жіночий монастир.

село Городок, Рівненський р-н. Координати: 50.687833, 26.172568. У село можна доїхати з Рівного тролейбусом № 6.

Останні додані пам'ятки