Пам'ятки Рівненської області. Тараканівський форт
Ці укріплення атакували ті, хто їх побудував та мав захищати, а захищали ті, проти кого вони були побудовані. В ньому інженери втілили фортифікаційні знання та технології, здобуті під час Кримської війни середини ХІХ століття. На початку ХХ століття форт у Тараканові був надзвичайно могутньою і функціональною спорудою. Три надземні й чотири підземні поверхи, електрика і телефон, 3 роти гарнізону і 50 потужних гармат — неприступна фортеця.
Після останнього поділу Речі Посполитої наприкінці ХVІІІ століття, коли кордони Російської імперії підійшли до Дубна, постала поблема їх оборони. Спочатку думали для цих потреб перебудувати Дубенський замок, але потім вирішили укріплення винести за межі будь-яких населених пунктів.
Тож руки дійшли до будівництва в 60-х роках ХІХ століття. Форт має форму ромба зі сторонами до 240 метрів та дві лінії оборонних стін, між котрих знаходиться рів. Зовнішні частини обох стін насипані земляними валами. В центральній частині форту зведена двоповерхова казарма, до якої під другою лінією стін ведуть чотири підземні ходи. В казармі розташовувались житлові, складські та господарські приміщення для артилерійської роти та штаб коменданта форту. Такий тип оборонного форту, коли муровані приміщення ховаються у товщі землі, вперше був застосований під час будівництва фортеці Керчі. Сподівалися, що земля убереже споруди форту від руйнування артилерією. У 1890 році форт оглянули члени царської родини Олександра III, що свідчило про готовність об'єкта.
Під час Першої світової війни австрійці захопили його без бою, а потім, у 1916 році, обороняли його від російських військ під час Брусилівського прориву. У 1920 році форт утримували поляки, які оборонялись від армії Будьонного.
Після Другої світової війни форт використовували переважно як склад, але через надмірну вологість у приміщеннях та небажання вкладати кошти в опалення, від такого застосування також відмовилися. Перед Другою світовою війною чекісти НКВС підірвали підвальні поверхи, тож нині туди доступу практично немає. І хоча в будівництві і застосовували бетон, форт нині потихеньку руйнується та чекає свого другого народження.
село Тараканів, Дубенський район. Координати: 50.364107, 25.711892. Якщо їхати в сторону Львова, в кінці села зліва є цвинтар, дорога, котра той цвинтар огинає виведе до форту.