Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Рівненської області. Базальтові стовпи

Ці камені утворилися в результаті селективного плавлення ультраосновної речовини мантії Землі. Коли це відбувалося, температура на поверхні досягала 1300°С, Так були утворені італійські Везувій та Етна, а також Гавайські острови. Поліський вулкан, що утворив це диво природи,  діяв 650 мільйонів років тому та уже ніколи не прокинеться.

Після охолодження застиглої магми утворилися поверхневі базальти у вигляді стовпів із численних кам’яних багатогранників до 30 метрів висотою, котрі чітко розташованих один поряд з одним і  вражають своєю монументальністю та стрункістю геометричних фігур.

Базальтові стовпи - різновид базальтів, що має в поперечному перерізі форму від чотиригранної до семигранної. Товщина стовпів коливається в межах від 0,6 до 1,2 метра. Переважають з товщиною 0,8-1,0 метри. Висота – від 3-х до 30 метрів. Мають властивість давати прямий рівний розкіл, що робить цей матеріал зручним для брукування вулиць і шляхів. З базальту, видобутого в тутешніх кар’єрах, викладали бруківкою майдани Парижа, Брюсселя, Відня, Москви, Берліна і Варшави.

  Окрім форми, базальт дивує своїми іншими властивостями. Він є незамінним теплоізоляційним та вогнетривким матеріалом. Цей камінь використовують при виготовленні космічних кораблів, камінів, печей та мінеральної вати для утеплення. Більше того - з нього навіть нитки роблять за допомогою спеціальної технології. Одяг з таких ниток носять пожежники.

Промисловий видобуток ведеться відкритим способом. Деякі кар'єри затоплені, і в поєднанні зі спокійним плесом, базальтові стіни виглядають особливо мальовничо. Наймальовничіший кар'єр з базальтовими стовпами розташований в урочищі Янова Долина біля села Базальтового. Посеред затопленого водою кар'єра тут утворився маленький острівець, який називають «Островом кохання».

А в конкурсі 7 Чудес України, заказник Базальтові Стовпи увійшов у топ-21, тож це диво однозначно варте уваги.

 

село Базальтове, Костопільський район, Рівненська область. Координати: 50.922501, 26.235716

 

 

Рівне, Україна, цікаві місця, пам’ятки, що подивитися, де побувати, що відвідати в Рівненській області, поїздки, подорожі, тури Україною, самостійні поїздки.

 

Останні додані пам'ятки