Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Рівненської області. Рівне. Костел св. Антонія

Цей храм двічі будували жінки і двічі руйнували чоловіки. За легендою, один з руйнівників навіть вчинив самогубство. Спочатку на місці нинішнього костелу святого Антонія знаходилася деревяна католицька церква Успіння Пресвятої Діви Марії. У 1548 році її побудували за кошти княгині Острозької Беати з роду Косцелецьких (тієї самої, котра за іншою легендою врятувала Дубенський замок). Нині це одна з найзначніших архітектурних пам'яток Рівного.

Проте, церква врятована не була. У 1570 році її знищили татари. На початку ХVII століття відродити костел вирішила ще одна жінка - Анна із Штембергів, княгиня Александрова Острозька, дружина Волинського воєводи. Той костел також був споруджений з дерева.

 Другий костел протримався майже двісті років, аж поки у 1773 році, місцеве духовенство вирішило спорудити новий, тепер уже мурований костел. Проте, час для цього вибрали досить невдалий. То були часи економічної скрути на рівненщині. Навіть прибутки князів Любомирських, котрі були власниками міста, значно знизилися, а в деякі періоди князі навіть терпіли збитки. У зв'язку з цим будівництво нового костелу затягнулося на довгі роки. Наріжний камінь було закладено аж  у 1859 році, а завершили будівництво у 1899. Фінансував будівництво нового костелу святого Антонія ксьондз Роман Сангушко зі Славути. Новий костел вінчали два витончених шпиля, фасад прикрашав незвичайний круглий годинник, а інтер'єр був декорований оригінальними фресками.

В міжвоєнні часи ХХ століття, коли місто Рівне входило до складу Польщі, у 1927 році костел святого Антонія був відремонтований: отримав нові гарні вітражі та модерністські розписи.

 Радянська влада у 1958 році костел святого Антонія закрила. Один з особливо ідейних комуністів видерся на дах та позпилював хрести (це саме він за легендою через кілька днів вчинив самогубство). Потім розібрали неоготичні вежі та орган. Крипту з похованнями князів Любтмирських знищили, а ксьондза вислали до Казахстану. З кінця 60-х років ХХ століття у будівлі містився кінотеатр «Глобус», а у 80-х роках тут відкрився зал органної та камерної музики, адже акустика в будівлі костелу надзвичайна.

вул. Соборна, 137, Рівне. Координати: 50.620062, 26.240416.

Останні додані пам'ятки