Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Вінницької області. Буша. Гайдамацький яр

Коли вперше потрапляєш до Гайдамацького яру, здається, ніби тут гралась дитина велетня і поскладала з камінчиків пірамідки. Багато дивовижного і незвіданого таїть у собі Гайдамацький яр. На протязі віків це унікальне місце будило людську фантазію. І тому про цей каньйон складено багато легенд. І хто знає, де тут вимисел, а, де дійсність..

1768 рік. На правобережній Україні спалахнуло повстання проти польсько-шляхетського панування під проводом Івана Гонти й Максима Залізняка. Це повстання увійшло в історію України під назвою “Коліївщина”. Повстанці називали себе гайдамаками. За народними переказами, гайдамацькі загони з місцевих селян на Ямпільщині таборилися саме в цьому урочищі, поблизу села Буші. За що місцевість дістала таку назву.

Проминувши село Бушу і рухаючись у північно-західному напрямку уздовж лівого берега річки Бушанки проти течії, за 1 км від села ввійдемо у лісовий масив “Гайдамацький яр”. Нині це геологічний заповідник державного значення площею 96 гектарів. Гайдамацький яр сповнений неповторної й величавої краси. На глибині 35 м в’ється грайлива мілководна річечка, яка з усіх сторін поросла густим лісом. Ростуть тут тридцятиметрові грабові дерева, широколисті клени, рідкісні породи вільхи та величезна кількість кущів.

Гайдамацький яр — унікальний геологічний ландшафт: в цьому місці річка розрізала товщі вапняків, сланців та пісковиків різних епох на глибину 120 м. Вивітрене каміння має оригінальні і виразні форми колон, стовпів, чудернацьких тварин і міфічних образів.

Рухаючись вверх по річці, натрапляємо на гігантські скульптури, витворені дощами, сонячними променями та вітром - всього близько 150 скульптур. Цей піщаний каньйон нагадує собою казку. Одна скеля дістала назву “Гриб”, що дійсно нагадує велетенський за розміром гриб, ніжка якого досягає 9 метрів, а верхня частинка має діаметр “грибоніжки” 1,2 м, а “шапочки” – 6 м.

Над річкою височать велетенські скелі з пісковику. Одну з них називають “Висячою” або “Завішаною”. Це дивовижна композиція з каменів. Спираючись на два стрімчаки, на висоті 9-10 метрів зависла десятитонна піщана глиба. Перебуваючи біля підніжжя скелі, дивуєшся – яка сила стримує такий велетенський камінь?

Особливого та шанобливого ставлення до себе дістала скеля “Гонтів камінь”. За народними переказами, ватажок селянського повстання Іван Гонта навідувався до місцевих гайдамаків, зупинявся тут і улюбленим місцем для його роздумів була наче саме ця скеля над річкою Бушанкою. Вона лежить в самій річці й омивається її водами.

Багато легенд існує про печеру “Гайдамацьку”, що розміщена в піщаному кам’яному отворі. Знайти її можна перейшовши по дерев’яному містку через річку Бушанку, піднімаючись крутою стежкою вгору…

с. Буша, Ямпільський район, Вінницька область. Координати: 48.351822, 28.102437.

 

 

Вінниця, Україна, цікаві місця, пам’ятки, що подивитися, де побувати, що відвідати у Вінницькій області, поїздки, подорожі, тури Україною, самостійні поїздки. Заповідники Вінницької області.