Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Чернівців. Площа Філармонії

Однією з найстаріших та найромантичніших площ старого міста, котра сформувалася в австрійський період, є площа Філармонії. Тут знаходиться музичний центр Чернівців. У різні часи тут лунали кращі світові голоси, свого часу найелітніші чернівецькі екіпажі, зібрані в одному місці, можна було зустріти тільки на цій площі. Романтична аура цієї прощі настільки насичена, що її можна торкнутися!

А колись гродяни називали цей майдан Мельплац, борошняний майдан. Тут торгували борошном та різними крупами. Крім ринку, з кінця ХVІІІ століття тут знаходилися порохові склади, казарми а також крайова в'язниця.  Історія цього місця як міської площі почалася в середині ХІХ століття, коли ця місцевість з околиці перетворювалася на частину міста. В'язницю і склади перенесли в інше місце, і площа почала набувати вигляд, характерний для європейських міст.

Музичним центром міста площа стала після того, як в 1877 році тут побудували будівлю Буковинського музичного товариства. А почалося усе в середині ХІХ століття, відразу після початку забудови колишнього борошняного майдану. Чернівецькі поціновувачі музики у 1862 році заснували товариство, що офіційно називалося «Спілка сприяння музичному мистецтву на Буковині», або скорочено «Музичне товариство». Свої заходи і концерти товариство проводило в залах готелю «Moldavie», в приміщенні ратуші та в інших винайманих приміщеннях. В 1864 році товариство зняло в оренду 1 поверх приватного приміщення Сари Шюц на Семигородській вулиці. Орендна плата складала щорічно 350 флоринтів віденською валютою. Три кімнати використовувалися для музичної школи. Незабаром ця організація, яка фактично була міською філармонією, добилася спорудження на поки що незабудованій площі спеціалізованого приміщення «Концертної зали».

Міська влада всіляко сприяла шанувальникам музики і 21 червня 1873 року Чернівецький магістрат ухвалив виділити Музичному товариству під будівництво земельну ділянку в східній частині тодішнього Борошняного майдану. 29 травня 1876 року було урочисто закладено наріжний камінь у фундамент майбутньої споруди, а в листопаді 1877 року урочисто відкрили будинок Музичного товариства.

Проект будівлі розробив міський архітектор фон Регіус, будівництвом керував цісарсько-королівський будівельний радник А. Булірц. Для художнього оформлення інтер'єрів будівлі Музичного товариства був запрошений віденський художник професор Карл Йобст, котрий розписував тоді семінарську церкву Трьох Святителів в Митрополичій резиденції.

У 1880 році, після зведення тут будинку Музичного товариства, площу перейменували на честь кронпринца Рудольфа - Рудольфспляц. Сам кронпринц провідав Чернівці пізніше, в липні 1887 року.

8 липня 1940 року було утворено вже саму Чернівецьку обласну філармонію, при якій діяли народний хор та концертна бригада. Під час Другої світової війни практично весь творчий колектив працював в евакуації.

18 серпня 1992 року, до 1-ї річниці Дня Незалежності України, було урочисто відкрито залу органної та камерної музики (вул. Українська, 28, координати: 48.289065, 25.939399), що дало можливість проводити фестивалі органної музики, які подарували чернівчанам та гостям міста можливість слухати і бачити органістів світового рівня, зокрема Володимира Кошубу, виконавців з Австрії, Великобританії, Голандії, Німеччини, Польщі, США.

У 2010 році в Чернівцях відзначалося 70-річчя створення Філармонії. До цієї події були проведені роботи з реставрації приміщення. Будівля почала своє друге життя.

На сцену зали «Музичного товариства» виходили Сидір Воробкевич, Адальберт Войтех Гржімалі, Енріко Карузо, золотий голос України Соломія Крушельницька, композитор Микола Лисенко, Філомена Лопатинська, Євсевій Мандичевський, Модест Менцинський, Кароль Мікулі, Пауль Морганс, Йозеф Шмідт, Поль Робсон, піаніст Артур Рубінштейн, Орест Руснак, скрипаль Жак Тібо, Федір Шаляпін та багато інших знаменитостей свого часу.

Зі сцени обласної філармонії зазвучали і стали відомі світові Іво Бобул, Юрій Гіна, Павло Дворський, Василь Зінкевич, Анатолій Євдокименко, Віктор Костриж, Софія Ротару, Євген Савчук, Лілія Сандулеса, Сіді Таль, Андрій Шкурган, Семен Шкурган, Назарій Яремчук; вокально-інструментальні ансамблі — «Смерічка», «Червона Рута», «Буковина», «Черемош», «Жива вода».

На рубежі ХІХ-ХХ століть, протягом «золотих» десятиліть модерну, навколо площі виросли нові будівлі, що склали гідне сусідство дому Музичного товариства. Завдяки їм Рудольфспляц отримав по-справжньому європейський вигляд. На тлі невисотного рівня забудови площі виділяється будівля колишнього п'ятиповерхового готелю «Брістоль», з кутовою вежею-еркером, побудованого у 1905-1906 роках на південній стороні площі за гроші місцевих міщан Йозефа Ландау і Макса Майснер в стилі віденської сецесії. Готель став архітектурною домінантою площі і всього довколишнього кварталу. Міські легенди свідчать, що в його номерах приймали своїх гостей найдорожчі чернівецькі повії. У цоколі готелю знаходився першокласний ресторан. З тих часів зберігся розкішний напис «Hotel Bristol» вгорі на фасаді і червона черепиця даху.

Його «номери» зараз надаються студентам Буковинського медичного університету в якості гуртожитку, а на першому поверсі - фаст-фуд. Планується реконструкція та повернення будівлі готелю його первісного профілю, а гуртожиток буде перенесений в інше приміщення.

У 2005 році Чернівці, на свій 597 день народження, отримали розкішний подарунок - оновлену площу Філармонії. Був знесений критий ринок, що існував тут з 1930 років, будівлі були очищені від багаторічних нашарувань фарби і відреставровані. А в центрі площі був встановлений музичний фонтан, який гарно вписався в ансамбль площі. Увечері тут збирається багато мешканців та гостей міста для того щоб помилуватися грою води світла і музики. 

Пройшовши справа від будівлі Філармонії до вулиці Худякова (колишня Поштова), натрапите на історичну будівлю поштамту (будинок №6, координати: 48.29391, 25.934907). Це одна з найкращих, за свідченнями сучасників, будівель міста –споруджена у 1884-1889 роках в неокласичних формах з фігурами грецької міфології на рівні 2-го поверху та годинником над центральним входом, вона й нині викликає захоплення у чернівчан та туристів.

площа Філармонії 10, Чернівці. Координати: 48.29442, 25.934094.

 

Чернівці, Україна, цікаві місця, пам’ятки, що подивитися, де побувати, що відвідати в Чернівецькій області, поїздки, подорожі, тури Україною, самостійні поїздки.