Пам'ятки Чернівців. Костел Серце Ісуса
У 1885 році від архієпископа Зигмунта Щесни Фелинськи надійшло офіційне звернення до Товариства єзуїтів з проханням поширення діяльності ордену на територію Чернівців. Після цього священиком єзуїтів у Чернівцях був призначений отець Симон Тиховськи. Перші служби він проводив у маленькій каплиці, голосно прозваній Чернівецькою Резиденцією. Проте, кількість послідовників єзуїтів росла, громада римо-католиків збільшувалася і з'явилася необхідність будівництва нового костелу.
Ініціатива такого будівництва належала отцеві Францишеку Ксав'єру Еберхарду. Під будівництво костелу міська влада подарувала єзуїтам земельну ділянку, на якій раніше солдати 41-го буковинського полку проводили свої практичні заняття.
Створити проект костелу, в кращих традиціях готичних храмів Європи, доручили директору Чернівецької вищої Промислової школи, професору Ляйцнеру. Кошти на будівництво збирали шляхом пожертвувань віруючих Буковини і Галичини. Початкова вартість будівництва була визначена у 160 000 злат. В результаті, разом зі скульптурами, дзвонами, більшим органом і резиденцією, котра була прибудована з тильного боку костелу, вартість будівництва склала 208 000 злат.
Віконні вітражі були привезені з Польщі, на жаль, до сьогодні збереглися тільки верхні вітражі. Автором настінних розписів став художник Каша з Миколаєва, а автором головного вівтаря й амвона – майстер Штуфлесер з Австрії. Встановлений у костелі орган вартістю 5 000 флоринів був виготовлений на заводі Рігера в Німеччині. Весною 1894 року з Шотландії було привезено три дзвони. Найбільший з них назвали "Серце Ісуса".
Урочисте освячення початку будівництва костелу відбулося 7 червня 1891 року. Були запрошені предстоятелі та віруючі трьох віросповідань: католицького, православного й іудейського. А новозбудована святиня була освячена 25 листопада 1894 року львівським архієпископом Северином Моравським. На свято освячення прийшло настільки багато віруючих, що для урочистої служби довелося зовні костелу встановити окремий вівтар. Святкове богослужіння відбувалося трьома мовами: польською, українською та німецькою. А 21 червня 1895 року відбулося присвоєння храму імені "Пречисте серце Ісуса".
У 1901 році на вежі костелу встановили годинник. Оскільки костел вважався секторальним, в ньому ніколи не проводилися шлюбні церемонії чи відспівування, проте періодично висвячувалися католицькі священики.
У костелі розміщувалися три неоготичні вівтарі: Головний і два бічні. Бічні вівтарі - Пресвятої Богородиці Марії та Святого Ігнатія Лойоли, засновника католицького ордену єзуїтів. Головною прикрасою костелу був Хресний шлях – складова частина Страстей Господніх, що включає в себе Несення хреста з кульмінацією – Розп'яттям.
У міжвоєнні роки свята літургія у костелі проводилася окремо для німецьких і окремо для польських віруючих. Для німців щодня о 9 годині ранку, а для поляків - об 11.30 . На Різдво костел прикрашали, а при бічних вівтарях влаштовували вертепи. На святковій службі, крім органа, часто грав малий оркестр під керівництвом органіста Зажимського.
Після захоплення Чернівців рядянськими військами, в 1940-1941 роках костел продовжував працювати під наглядом органів НКВС, а в 1945 році місцева влада ненадовго передала храм православним віруючим. Проте, вже за рік, костел було відібрано і у правосланої общини.
Протягом деякого часу храм був зачинений, згодом там вирішили розмістити обласний архів, котрий на той момент був розкиданий у чотирьох різних приміщеннях міста. В результаті, більшу частину внутрішнього інтер'єру храму було знищено. Всередині храм зробили триповерховим за допомогою двох залізобетонних перекриттів, які кріпилися у стінах костелу. А між колонами звели цегельні стіни. Нижні вітражі вікон були знищені, верхні, на щастя, вціліли.
Починаючи з 1 березня 2010 року храм належить створеній у 1996 році релігійній громаді Римсько-католицької церкви. Всередині храму відбуваються відбудовчі та реставраційні роботи.
вулиця Бахрушина, 2, Чернівці. Координати: 48.284553, 25.93437
Чернівці, Україна, цікаві місця, пам’ятки, що подивитися, де побувати, що відвідати в Чернівецькій області, поїздки, подорожі, тури Україною, самостійні поїздки.