Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Чехії. Кутна Гора. Костниця

Kostnice v Sedlci

В давні часи люди старалися так облаштувати своє поховання, ніби вони і на тому світі могли користуватися своїми прижиттєвими речами. Що тільки не клали у могили померлим, починаючи від наложниць і коней та закінчуючи ложками, ножами і грошима. Інші грамотні люди придумували для того парвильні ритуали та розповідали про те усілякі байки і мали з того непоганий зиск. Створення Костниці у Чехії якраз одна з таких історій…….

У 1142 році в містечку Седлеці (нині частина міста Кутна Гора) був заснований монастир. При монастирі був собі цвинтар, на якому ховали покійників з навколишніх сіл. Монастир жив собі розміреним життям, населення сіл було не надто чисельним, місця на цвинтарі вистачало.

В 1278 році король Богемії Отакар II відправив настоятеля монастиря з дипломатичною місією в Палестину. Перед від’їздом з Єрусалима настоятель взяв із собою торбинку землі з Голгофи. Ту землю він розсипав на цвинтарі монастиря Седлець. І понеслося….. Тепер той, кого поховали на цьому цвинтарі, був набагато ближче до Раю, аніж той, хто був похований на іншому цвинтарі. Потихеньку те кладовище стало відомим не тільки в Чехії, але й у всій Центральній Європі. Люди платили шалені гроші, аби бути похованими на Святому Цвинтарі.

Тисячі прочан йшли помолитися Седлецькій Святій землі.

З часом місця на цвинтарі стало не вистачати і монахи знайшли геніяльне рішення – витягати тіла з давніших могил, особливо тих, які уже ніким не доглядалися, та складувати їх у підземеллі цвинтарної каплиці. А звільнені місця (оскільки вони були давніші, то до центру ближчими) продавати по другому, а потім по третьому… і так далі разу.

Епідемія чуми 1318 року дала монастирському кладовищу 30000 покійників, а гуситські війни першої чверті XV століття додали ще 10000 могил. Монахи працювали, не покладаючи рук.

До кінця XV століття народ епохи Відродження уже дивився на поховання у Святій Седлецькій землі дещо по іншому, тож потік клієнтів значно скоротився. На початку XVI століття цвинтар ліквідували, а усі кістки з могил ексгумували та поскладали у підземеллі каплиці. Поховальний супермаркет закрився! Кістки в підземеллі були складені у формі пірамід (монахи були дуже творчими людьми з відмінним почуттям гумору).

Так ті кістки пролежали 270 років, аж поки монастирські будівлі не потрапили у володіння панів Шварценбергів. Нові пани довго думали, що робити з тим багатством, щоб і діти його кудись, і люди не бубніли і церква не сварилася і Імператор по шиї не дав. Думали десь років 90, аж поки майстру Франтішеку Ринту не прийшла в голову думка використати той весь матеріял для оздоблення цвинтарної каплиці, яку він саме тоді ремонтував. Тож у 1870 році робота закипіла.

Через деякий час майстер створив неймовірне творіння – люстру, в якій використані усі кістки людського тіла, піраміди з стегнових кісток, викладений з щелеп та інших кісток герб Шварценбергів, складені з кісток вази і багато іншого. Та й саму каплицю Усіх святих оздобив кісточками. За попередніми підрахунками в цій роботі були використані останки 40000 чоловік ... Знали б вони за що платили……

Starosedlecká 72, 284 03 Kutná Hora. Координати: 49.961765, 15.287708

Розклад роботи:

·         щодня, листопад – лютий: 9.00 – 16.00 (зачинено 24 грудня);

·         щодня, березень, жовтень: 9.00 – 17.00;

·         щодня, квітень – вересень: 8.00 – 18.00 (неділя 9.00 – 18.00).

Вартість квитків:

·         дорослий – 90 крон (€3,50);

·         пільговий (учні, студенти, пенсіонери) – 60 крон (€2,50).