Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Чехії. Чеський Крумлов. Костел святого Віта

Kostel sv. Víta

Дві основні домінанти визначають горизонт міста Чеський Крумлов. Вежа замку символізує світську владу, а вежа церкви святого Віта уособлює могутність духовної влади, яка з часів середньовіччя доповнювала мирське начальство. Церкву розділяє з замком мис, утворений річкою Влтава, таким чином, створюючи вражаючу архітектурну композицію, яка характеризує Чеський Крумлов.

Будівництво храму було розпочато в XIV столітті, а його відкриття та освячення відбулося тільки в 1439 році. Архітектура костелу відповідає готичним канонам: в будівлі три ідентичні нави, двоповерхові подовжені ризниці, симетрично розташовані по сторонах зали, витягнутий пресвітерій і напівкруглі склепіння, що спираються на колони.

Внутрішній інтер'єр храму виконаний у романських традиціях, а сповідальні - в барокових. Його прикрасами є працюючий орган XV століття з мармуровим облицюванням, а також головний вівтар зі старовинними фресками і різьбленим дерев'яним декором. Поряд з костелом Святого Віта розташовані дві каплиці - Яна Непомуцького і Воскресіння. У першій з них знаходиться усипальниця династії Шварценбергів і надгробки сім'ї Рожмберків.

Від інших храмів, побудованих на території Чехії в цей період, костел Святого Віта відрізняється особливостями архітектури – він був зведений як собор так званого зального типу. Всі приділи храму мають однакову висоту нави. Центральна нава собору Святого Віта підтримувалася в ті часи вісьмома колонами округлої форми – вони збереглися до теперішнього часу, але форма їх значно змінилася – чотири з них стали восьмикутними, а інші 4 отримали так звану готичну форму. До теперішнього часу також збережено практично в незмінному вигляді вікно, розташоване у пресвітерії храму – інші були закладені під час будівництва у ХVIII столітті каплиці в святого Яна Непомуцького.

Фрески, збережені до теперішнього часу, були створені на стінах костелу святого Віта ще в XV столітті (вони були практично заново створені за збереженими ескізами вже після Другої світової війни). Майже до кінця ХVIII століття цей храм був центральним храмом ремісничих цехів Крумлова – ці «профспілки» влаштовували в костелі вівтарі, на оздоблення яких кожна реміснича гільдія витрачала досить значні суми. До теперішнього часу в костелі Святого Віта збереглися кілька виконаних в пізньоготичному стилі вівтарів, а під час служб звучить орган, встановлений одночасно з освяченням костелу в ХV столітті, що зберіг свою унікальну мармурову обробку.

Сьогодні костел Святого Віта в Чеському Крумлові – це будівля, яка зберегла основні риси готичного стилю, в якому і було споруджено будинок. Розміри храму становлять 20х44 метри, при цьому в північній частині розташовується притвор, а в західній - дзвіниця (на ній нині влаштований оглядовий майданчик). Костел Святого Віта є діючим храмом католицької церкви – у ньому щодня відбуваються служби. В решту часу у храм дозволений вільний доступ усіх бажаючих для огляду та відвідування концертів класичної та органної музики.

Kostelní 161, Český Krumlov. Координати: 48.810203, 14.315826