Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Чеський Крумлов

 

Назва Чеський Крумлов походить від латинського виразу castrum Crumnau або старонімецького Crumbenowe, яке характеризує конфігурацію рельєфу - krumben ouwe або місце на кривому лузі (поле). Ця назва прижилася до місцевості завдяки тому, що річка Влтава тут робить кілька крутих віражів, утворюючи, по суті, щось типу кількох півостровів, на яких і розташоване місто.

Найперша згадка про Крумловську фортецю належить австрійському лицареві і поету Ульріху з Ліхтенштейну в його баладі «Der Frauendienst», котра датується періодом між 1240 і 1242 роками. Власне, місто виникло в закруті річки Влтави вже в 1274 році. Письмове позначення Chrumbenowe вперше було використано в грамоті герцога Австрії та Штирії Отакара. Вже в цей час Крумлов був родовим гніздом Вітка з Крумлова, нащадка знатного аристократичного роду Вітковичів. Прикметник «чеський», в поєднанні з назвою Крумлов, почали додавати з середини XV століття.

У 1302 році Крумловська гілка Вітковичів вимирає, і спадок з дозволу короля Вацлава II отримують «пани з Рожмберка» (інша гілка Вітковичів), які відразу слідом за цим переносять резиденцію з фортеці Рожмберк в Крумлов. Місто стає центром великого маєтку. Будується нова, великих розмірів фортеця, в поселенні під нею виникає новий район Латран.

По закінченні гуситської епохи відбувалося послідовне розширення володінь Рожмберків і, пов'язаний з ним, господарський підйом міста. У 1475 році були відкриті срібні копальні, наслідком чого став великий наплив німецьких гірників. У 1494 році статус Крумлова був підвищений на статусу королівського міста. До нього були приєднані нові передмістя Шпичак, Горні Брана, За Таверною і Плешивець.

Гірничодобувний промисел досяг свого піку в XVI столітті. На той час у місті діяв сріблоплавильний завод, на Влтаві під костелом св. Віта було засновано виробництво паперу. Проте родовища срібла були вичерпані вже близько 1600 року. Але господарський занепад міста не відбувся. Населення переорієнтувалося на сільськогосподарське виробництво та рибне господарство.

У XVII столітті місто було кілька разів розорене. Вперше у 1611 році вторгненням найманців з Пассау, пізніше, під час тридцятирічної війни, неодноразовими облогами воюючих сторін. Далі місто собі жило своїм життям протягом століть. Але занадто сильні потрясіння його минали, завдяки чому донині місто зберегло багато середньовічних вулочок з будинками, котрі і роблять його таким привабливим для туристів.

Після 1989 року Крумлов перетворився із заспаного районного містечка в одну з головних туристичних цікавинок Чехії. На оновлення об'єктів історії та культури були виділені великі фінансові кошти. Завдяки цьому сьогодні Чеський Крумлов належить до числа найкрасивіших міст Чеської Республіки, архітектурний ансамбль центру котрого входить до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Найцікавіші об'єкти Чеського Крумлова:

Богемія. Чеський Крумлов. Крумловський замок;

Богемія. Чеський Крумлов. Костел святого Віта;

Богемія. Чеський Крумлов. Монастир міноритів;

Богемія. Чеський Крумлов. Ресторан-музей Крумловський млин;

Богемія. Чеський Крумлов. Графітова копальня .

Крім цього варті уваги вулички міста, починаючи з головного міського майдану Згоди, у центрі котрого знаходиться Чумний стовп – барокова стела з позолоченими деталями, прикрашена скульптурами святих і увінчана статуєю Діви Марії. Майдан Згоди оточений дуже гарними старовинними будиночками, стіни яких розписані в особливій техніці – сграффіто, що створює видимість об'єму плоских зображень.

Тут же знаходиться стара Ратуша. В подвалі Ратуші розміщений музей тортур. Реалістичності обстановці надають воскові фігури і звуковий супровід, котрий складається з криків жертв катування.

náměstí Svornosti 1, 381 01, Český Krumlov. Координати: 48.810834, 14.315027