Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Чехії. Замок Глубока над Влтавою

Zámek Hluboká

Цей замок стільки разів був закладений за борги, що складається враження, ніби чеські королі його і побудували для того, аби в скрутний час позичити під його заставу гроші на ті, чи інші потреби. Завдяки заставі цього замку навіть з’явилося місто Чеське Будейовіце. Також під його стінами у 1287 році стратили члена королівської сімї. Голову відрубали загостреною дошкою, оскільки сокира ката не могла торкатися королівської крові.

Ранньоготична фортеця на скелястому виступі над річкою Влтавою була побудована у XIII столітті чеським королем Вацлавом I. Фортецю, швидше за все, король побудував для зміцнення своєї влади на півдні чеського королівства, аби місцеві феодали не занадто відчували незалежність від корони.

Напевне тому, що замок не мав стратегічного значення, а його розташування з комерційної точки було досить вигідним – замок знаходився на розвилці торгівельних шляхів, - він був досить привабливим об’єктом інвестицій, і пани, котрі мали певні вільні кошти, з радістю позичали їх королю під заставу Глубокої.

Отже, незабаром після заснування, фортеця виявилася предметом договору застави. Близько 1260 року король Пржемисл Отакар II заклав її Чечу з Будейовиць, щоб натомість отримати земельний наділ для заснування королівського міста Чеське Будейовіце (з 1265 року). І з того часу понеслося…

В якості власників замку змінилося кілька аристократичних родів. Найвідоміші з яких, наприклад, рід Пернштейн, представники якого облаштували у 1490 році ставок Бездрев, що за своєю площею є другим у Чехії. Видатний аристократичний рід панів з Градця придбав маєток Глубока в 1561 році, а через два роки власники здійснили перебудову готичної фортеці в ренесансний замок.

У 1661 році Глибоку купив Ян Адольф I Шварценберг.  Завдяки досить успішному управлінню маєтком і обширній господарській діяльності Шварценберги два рази перебудовували замок. Спочатку, на початку XVIII століття була проведена перебудова в стилі бароко, а пізніше в 1840-1871 роках була здійснена грунтовна реконструкція замку в романтичному стилі «нової готики», котра включала впорядкування парку та навколишнього ландшафту. Замок був перебудований під впливом дорожніх вражень власників того часу, князя Яна Адольфа II Шварценберга і його дружини княгині Елеонори, уродженої принцеси Ліхтенштейн, від їх подорожей Англією.

Шварценберги перебували в замку до кінця 1939 року, коли останній господар Д-р Адольф Шварценберг емігрував, перед приходом нацистів, за океан. Шварценберги остаточно позбулися свого майна з набранням законної сили в 1947 році особливого закону, що носив назву «Лекс Шварценберг».

Псевдоготичний замок Глубока над Влтавою за вісім століть свого існування змінив 27 господарів, і кожен з них прагнув внести в свій дім щось нове і неповторне. Результатом цієї своєрідної естафети став неземної краси замок з 11 вежами, 140 кімнатами, двома дворами, заскленою оранжереєю і парком на 190 гектарів з унікальною системою ставків і рідкісними видами дерев. У замка немає певного стилю, його колишні господарі володіли різним смаком.

Розклад роботи:

·листопад – березень: 10.00 – 16.00;

·квітень, вересень, жовтень: 9.00 – 16.30;

·травень – серпень: 9.00 – 17.00.

Вартість квитків з аудіогідом:

1.             головний маршрут (парадні зали):

·           дорослий – 200 крон (€7,50);

·           діти, студенти – 120 крон (€4,50);

·           пенсіонери – 150 крон (€5,50).

2.             приватні апартаменти:

·           дорослий – 200 крон (€7,50);

·           діти, студенти – 120 крон (€4,50);

·           пенсіонери – 150 крон (€5,50).

3.             замкова кухня:

·           дорослий – 140 крон (€5,50);

·           діти, студенти – 60 крон (€2,50);

·           пенсіонери – 90 крон (€3,50).

4.             замкова вежа:

·           дорослий – 40 крон (€1,50);

·           діти, студенти, пенсіонери – 25 крон (€1,00);

Bezručova 142, 373 41 Hluboká nad Vltavou. Координати: 49.051114, 14.438982. З Чеське Будейовіце можна доїхати поїздом до станції Hluboká nad Vltavou-Zámostí