Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Чехії. Заповідник Адршпасько-Теплицькі скелі

Adršpašsko-teplické skály

Слава про красу цього місця шириться ще з ХVІІІ століття. Помилуватися природними принадами приїжджав не один великий пан чи пані. Найзнаменитішими серед іменитих туристів були: імператриця Марія Терезія, імператор Йосип, король Саксонії Август І, а Йоган Гете провів у цих скелях безліч часу, описуючи та вивчаючи красу місцевої природи.

А до того про скельне місто ходило стільки легенд та забобонів, що люди не насмілювалися навіть близько підійти до цієї місцини. Величні скелі в хаотичному порядку розкидані невідомим чарівником серед хвойного лісу, неабияк розбурхують та заворожують уяву. Таке враження, що опинився на місці битви титанів, які скам'яніли на полі бою. Входити сюди насмілювалися тільки для порятунку під час воєн. Тоді й зводили укріплення, використовуючи скельний ландшафт. По-іншому люди подивилися на цю місцевість після поширення науки та наукового погляду на світ. Вчені відсунули вбік забобони та почали завзято вивчати цей природний феномен.

Адршпасько-теплицькі скелі, заповідник у Чехії

Адршпасько-Теплицькі скелі цікаві, насамперед, незвичайними геологічними утвореннями, подивитися на які приїжджає велика кількість туристів з різних країн світу. Прозорі озера, чисте гірське повітря, безліч сходинок і фантастичні скелі - такі спогади залишаються після відвідування Адршпасько-Теплицького скельного міста в Чехії.

Про Скельне місто, утворене сонцем і вітром в піщанику, не було нічого відомо широкому загалу до тих пір, поки з 1700-х років, сюди з сусідньої Сілезії не потрапили перші зацікавлені відвідувачі. У 1824 році посеред скель спалахнула пожежа (туристи розгулялися). Ліс горів кілька тижнів і був практично знищений. Після цього потрапити до скельних лабіринтів стало простіше, і кількість охочих помилуватися збільшилася в рази. Це спонукало власників цих земель на облаштування перших туристичних стежок. У 1912 році перші альпіністи почали підкорення адршпаських вершин. Дуже швидко скелі стали одним з найпопулярніших місць для скелелазіння в Чехії. У 1933 році Адршпасько-Теплицьке Скельне місто було оголошене національним природним заповідником.

Адршпасько-теплицький скельний заповідник у Чехії

На територію заповідника є два входи: Адршпаський та Теплицький.

Маршрути з кожного входу відрізняються. Хоча і є стежка, котра з’єднує маршрути з двох входів.

Відразу біля Адршпаського входу на територію туристів зустрічає озеро з чистою смарагдовою водою, яке утворилося після затоплення каменеломні. Навколо нього прокладений синій маршрут, довжиною 1,5 км. Уздовж берега обладнані місця для відпочинку та насолоджування пейзажем.

Далі йде зелений маршрут. Він найдовший і наймальовничіший - 3,5 км шляху займуть близько трьох годин часу.

За Громовим каменем, якщо звернути з зеленої стежки вліво, захований маленький жовтий маршрут. Тут можна насолодитися Великим і Малим водоспадами, а також покататися на човні. Маршрут прокладений вздовж берега річки Метуї. Вперед можна пройтися пішки, а повернутися назад, здійснивши прогулянку човном.

 Адршпасько-теплицький скельний заповідник у Чехії

Туристичний маршрут через Теплицький вхід довжиною 5,9 км.

Тут, як і в Адршпаській частині, об'єкти мають цікаві імена, які були дані в ХVІІІ та ХІХ століттях. По дорозі зустрічаються дивовижні скельні утворення, наділені образними назвами, такими як, наприклад, Гусениця, Сокира м'ясника або Голем. Не варто відмовлятися від адреналінового підйому по пожежній драбині на руїни фортеці Стршмен, де сьогодні обладнаний оглядовий майданчик. На роздоріжжі «У Сибіру» кам'яні сходи ведуть через Велику храмову площу в скельну каплицю. Вузька лазівка дозволяє протиснутися в Левову клітку і раптово опинитися в Саду Краконоша. Навколо підносяться найвідоміші творіння Теплицьких скель - Скельна корона, Храмові стіни, Стіни Мартина і Скельний храм. Якщо в Адршпаській частині заповідника більше окремих кам’яних веж та стовпів, то тут, в Тепліце, більше диких і кам'янистих стін. Більше того, великою перевагою цієї частини є те, що вона манш відвідувана, оскільки цікаві об’єкти починаються лише за 2 кілометри від входу, але скелі мальовничіші.

Кожен повний маршрут займе в середньому по 4 години. На вході отримуєте схему маршруту і починаєте тримати очі розплющеними, аби намилуватися красотами цієї місцини. У парку достатня кількість вказівників, тож заблукати не вийде.

Адршпаський вхід. Dolní Adršpach čp. 26, Teplice nad Metují. Координати: 50.615285, 16.122844

Теплицький вхід. Střmenské podhradí 181, 549 57, Teplice nad Metují. Координати: 50.595102, 16.148192

Розклад роботи:

·         цілорічно, 8.00 – 18.00. Якщо прийдете раніше чи пізніше – гуляйте безкоштовно.

Вартість квитків:

·         дорослі: літом – 70 крон (€2,50), зимою – 40 крон (€1,50);

·         діти, студенти, пенсіонери: літом – 35 крон (€1,50), зимою – 20 крон (€0,8);

·         сімейний квиток (2 дорослих та 2 дітей): літом – 170 крон (€6,00), зимою – 100 крон (€4,00).