Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки міст Італії. Брешія

Brescia

Саме у цьому місті археологами була знайдена статуя крилатої богині Вікторії, та й саме місто Брешія – одне з небагатьох міст Північної Італії, що зберегло своє оригінальне давньоримське планування. Брешія заснована галлами давним давно й називалася Бріксія! А в часи Римської республіки, Бріксія була столицею народу ценомани та мала з Римом союзницькі стосунки. Врешті, Брешія може похвалитися аж 72-ма фонтанами, кожен з яких є невеликим твором мистецтва і привертає увагу туристів.

Брешія, Італія

Завдяки союзу з римлянами, Бріксія швидко стала одним з головних міст Транспаданської Галлії. Однак після падіння Західної Римської імперії місто було зруйноване гунами, потім відбудоване заново і кілька разів переходило з рук в руки – тут правили остготи, лангобарди, франки, численні місцеві феодали. І попри це Брешія, котра стала в ХІІ столітті міською комуною, залишалася досить розвиненою і процвітаючою. У першій половині XIV століття місто опинилося під владою могутнього міланського клану Вісконті, а сто років по тому перейшло до Венеціанської Республіки. Після падіння останньої Брешія стала фортецею австрійських Габсбургів. Нарешті, у 1849 році у війні між П'ємонтом і Австрією брешіанці активно виступили проти австрійського панування, і місто досить інтенсивно бомбардували. На згадку про ті 10 днів народного повстання Брешію часто називають «Левицею Італії».

Брешія, Італія

Сьогодні Брешія з населенням у 200 000 чоловік – друге за величиною місто Ломбардії після Мілану. Пьяцца дель Форо (45.538756, 10.225620) – місце, на якому в давнину розташовувався римський форум. На його короткому північному боці можна побачити коринфський храм, який був розкопаний у 1823 році. Сам храм був зведений приблизно в 73 році н.е. на місці більш давньої споруди. Саме в ньому в ході археологічних розкопок була знайдена чудова бронзова статуя крилатої богині Вікторії. На місці римського Капітолію (північний бік Форуму) колись знаходився Римський музей Брешії, пізніше переміщений в комплекс Санта Джулія (в минулому – дуже впливовий жіночий монастир). А поряд з Капітолієм знаходиться вражаючий римський амфітеатр (45.539708, 10.226493), частково закритий палацом, збудованим в епоху Ренесансу на схилах пагорба Чіднео.На піку свого розквіту театр вміщував до 15000 глядачів. Колись потужні фортечні вали сьогодні є прогулянковими алеями, а в північно-східній частині міста, на вершині пагорба Колле Чіднео, височить укріплений замок. Докладніше про замок: Брешія. КастеллоБрешія, Італія

Сучасний центр міста зосереджений навколо Piazza della Loggia (45.539634, 10.220003) і площі Павла VI (45.538567, 10.221107). Тут знаходяться найкрасивіші будівлі. Архітектура в центрі міста дуже різна, побудована в різні епохи, але всі будинки в цій частині міста величні і дуже гарні.

Брешія, Італія

Piazza della Loggia з домінуючим над нею ренесансним палацом (Palazzo della Loggia) – найкрасивіший майдан Брешії.Будівництво палацу Palazzo della Loggia, який прикрашений розкішними декоративними скульптурами в класичному стилі, почалося в 1492 році під керівництвом архітектора Філіппіно де Грассі. У 1570 була закінчена верхня частина палацу, спроектована Якопо Сансовіно і Андреа Палладіо. На південному боці майдану розташовані три будівлі, з'єднані галереєю і лоджією венеціанського стилю – будівлі старого і нового бідняцького ломбарду (Monti di Pietà) і колишньої в'язниці.

Брешія, Італія

Галерея, що тягнеться уздовж східного боку площі, закінчується будівлею з вежею, прикрашеною механічним годинником XVI століття. На циферблаті годинника позначений повний 24-годинний день. Щогодини дві людські фігурки ударами в дзвін відбивають час.Поруч з фонтаном, розташованим під годинниковою вежею, встановлено меморіал скорботи за жертвами вибуху, котрий стався 28 травня 1974 року під час профспілкової демонстрації. Piazza della Loggia нині використовується як суботній ринок, в палаці розмістився муніципалітет.

Брешія, Італія

Майдан Павла VI (Piazza Paolo VI), вона ж соборна площа (piazza del Duomo). Тут знаходяться два катедральних собори, Новий (Duomo Nuovo, XVII століття) і Старий (Duomo Vecchio, XII століття), на останньому дивовижної краси барельєфи. Місцеві часто називають його Ротонда, через форму споруди.

Брешія, Італія

Старий катедральний собор Брешії – Ротонда побудований в кінці ХІ століття на руїнах більш давньої церкви святої Марії Маджоре VII століття. Собор округлої форми побудований а романському стилі. Спочатку собор мав два входи – північний і південний, а нинішній вхід був створений близько 1570 року. Напівсферичний купол, спирається на вісім великих дуг підтриманих пілястрами. Перед портиком знаходиться саркофаг з червоного веронського мармуру єпископа Брешії Берардо Маджі. У крипті збереглися залишки стародавньої мозаїки.

Брешія, Італія

У Старому соборі знаходиться кілька знаменитих творів Брешіанського художника Моретто, серед яких «Євангелісти Лука і Марко», «Ілля та Янгол» та ін. Також слід звернути увагу на грандіозний орган 1536 року роботи Антеньяті.

Брешія, Італія

Новий катедральний собор почав будувати Андреа Палладіо у 1604 році. Будівництво тривало до 1825 року. Його закінчив Джованні Баттіста Лантана, фасад головним чином створили брати Марчетті, купол був розроблений Луїджі Каньолі. Всередині собору фрески Моретто. В соборі знаходяться кілька цікавих творів мистецтва: "Могила св. Аполлонія" (близько 1510 р.); Дві картини Романіна (між 1539 і 1541) для органних панелей Старого собору; Вівтарний шматок Джейкстино Зоболі (1733), біля якого розташовані дві статуї Антоніо Каллеграрі. Зліва, в Троїцькій каплиці, в 1879 році в пам'ять про чуму 1630 року з'явився грандіозний вівтар, написаний Джузеппе Нуволоне (1679).

Брешія, Італія

Ліворуч від Нового катедрального собору знаходиться палац Бролетто – щось типу середньовічної міськради, побудований у ХІІІ столітті, але протягом наступних століть значно перебудований. Насправді Бролетто – це кілька будівель з внутрішніми двориками, побудованих у різний час та з різних матеріалів, котрі поєднані між собою, та вписуються у прямокутник 100х75 метрів. У південну стіну Бролетто включена давня вежа Понкаралі, висотою 54 метри з дзвонами нагорі.

За Капітолієм і амфітеатром, якщо продовжити шлях по Via dei Musei, починається величезний комплекс найцікавішого в Брешії музею – Сан-Сальваторе і Санта-Джулія, який в 2011 році був внесений до списку Культурної спадщини ЮНЕСКО. Докладніше: Брешія. Музей Санта Джулія

 

Любителям мистецтва варто також відвідати міську художню галерею – Пінакотеку Тозіо Мартіненґо, в якій виставлені роботи класичної Брешіанської школи, Романіно, Бонвічіні і його учнів, а також Джованні Баттіста Мороні. Via Martinengo da Barco, 1, Brescia, координати: 45.534623, 10.225634. Проте, станом на вересень 2017 року музей зачинений на реставрацію, а частина картин (близько 100) виставлена у музеї Санта Джулія.