Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Італії. Верона. Римський амфітеатр

Arena di Verona

 

Це третій за розмірами античний амфітеатр, побудований в епоху Стародавнього Риму, і один з найбільш добре збережених, не дивлячись на те, що були періоди, коли його активно використовували як каменеломню для міського будівництва. Історики датують цю споруду приблизно 30 роком нашої ери, тоді амфітеатр складався з 4 еліптичних кілець, і був облицьований білим і рожевим вапняком.

Арена Верони – римський амфітеатр еліптичної форми з периметром партеру 188 метрів, тобто вдвічі більше традиційних грецьких театрів. Завдяки цій особливості тут досягнуто незвичайного акустичного ефекту всередині, і, одночасно, мінімального поширення звуків, музики і криків за межі стін амфітеатру. Арена побудована з каменю, добутого в горі Монте Пастелло на початку I століття н.е., і з тих пір використовується для різних видовищ і маніфестацій до наших днів.

На арені амфітеатру у Римські часи відбувалися бої гладіаторів, полювання на звірів та інші звичні для тої епохи масові розваги. Під амфітеатром знаходився великий колодязь, в якому збиралася дощова вода. У 312 році амфітеатр використовувався в якості бастіону військами імператора Марка Максенція і був обложений військами Костянтина.

Зі зміцненням християнства бої гладіаторів були заборонені, і амфітеатр прийшов у запустіння. Є відомості про те, що з приходом на територію Верони готів під проводом Теодоріха, амфітеатр був відреставрований і там стивилися вистави. У ІХ-Х століттях, коли Верона страждала від набігів угорських завойовників, амфітеатр був знову використаний в якості фортеці. Але найбільші руйнування заподіяли йому не війни, а природні катаклізми: під час потужних землетрусів, що трясли Верону в ХІІ столітті, обвалилася майже вся зовнішня стіна амфітеатру. У тому ж столітті деякий час амфітеатр служив джерелом будівельних матеріалів, для постраждалого від землетрусів і пожеж міста.

Для швидкого зведення і зміцнення оборонних стін міста зовнішнє коло Арени було знижене на 12 метрів. При Скалігерах з амфітеатру теж брали камені для зміцнення фортечних стін, спорудження Замку Кастельвеккьо і палаців. Вісконті використовували стародавні камені для фортеці Сан Феліче. За венеціанців була розібрана велика частина сходів амфітеатру, камені використовували для будівництва житлових будинків і палаців. Сучасні сходи були відновлені в 1580 році, не завжди з дотриманням античної структури коридорів, а ось дві ложі були побудовані всередині в 1668 році як почесні місця для венеціанських дожів.

14 лютого 1272 року на Арені Верони запалюють 166 багать і спалюють єретиків з Сірміоне. Альберто делла Скала за таку розправу отримав похвалу і Замок Іллазі в дар від Головного Інквізитора кардинала Джованні Орсіні, який в 1277 році стане Папою Римським Ніколо III.

Тут відбувалися «свята биків» і лицарські турніри, з преміями і змаганнями лицарів в обладунках. З нагоди приїзду у Верону коронованих осіб або вищих релігійних чинів а місті організовували святкування і спектаклі для народу. У ці дні Арена була переповнена глядачами (в ті часи на сходах амфітеатру налічувалося 22 тисячі місць).

У ХІХ столітті тут також відбуваються театральні та карнавальні вистави, велосипедні гонки, матчі з м'ячем і кориди (знаменита корида 16 червня 1805, на якій був присутній Наполеон). На початку XIV століття арки і галереї Арени місто здавало в оренду повіям, які займалися «найдавнішим ремеслом в світі» і зобов'язані були носити капелюшки, що відрізняють їх від «чесних» жінок. З XVI по XIX століття в арках і галереях були відкриті торгові лавки і майстерні ремісників.

Нарешті, у ХХ столітті амфітеатр став головним майданчиком Верони для постановки оперних вистав, які щорічно відвідує понад півмільйона людей! Першою постановкою була «Аїда» Джузеппе Верді, що стала своєрідною візитною карткою нової театральної сцени. З тих пір тут виступали легендарні оперні виконавці Марія Каллас, Лучано Паваротті, Пласідо Домінго, Рената Тебальді і інші зірки світової величини. Тут же проходять концерти і зірок поп-музики. Ще недавно місткість амфітеатру становила 20 тисяч глядачів, проте з міркувань безпеки була знижена до 15 тисяч.

У 2000 році амфітеатр Верони був внесений до списку Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО.

 

Piazza Bra, Verona, координати: 45.439425, 10.993361.