Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Італії. Верона. Катедральний собор

Duomo di Verona

Катедральний собор знаходиться в історичному центрі Верони у вигині річки Адідже. Це місце відправлення християнського релігійного культу має велику історію. Ще в IV столітті за життя святого Зенона тут була побудована перша базиліка, яка була розширена в V столітті і, зазнавши деяких модифікацій, простояла аж до XII століття. У 1117 році в результаті землетрусу стара будівля сильно постраждала, і церква була реконструйована в романському стилі. Уже в 1187 році новий собор був освячений.

Верона. Катедральний собор

Нова церква в цілому збігається за об’ємом з ранньохристиянською базилікою, і в стінах її все ще присутні великі фрагменти кладки IV століття, а за портиком, прибудованим в ХІІ столітті можна бачити потрійне вікно, що залишилося від старої базиліки. Крім того, в західній частині прилеглого до собору клуатру, де зараз розташовуються бібліотека і музей, зберігся фундамент нартексу базиліки V століття, на якому добудовані верхні рівні будівлі.

Катедральний собор Верони

Фасад собору виконаний відповідно до прийнятої в романську епоху в Вероні архітектурної техніки: основна частина викладена з туфу, а з боків видніються вставки з цегляної кладки. Площину фасаду ділять на три частини трикутні контрфорси. Центральний портик був побудований у 1139 році артіллю відомого італійського майстра романської епохи Ніколауса. Нижня частина портику зроблена з білого і червоного мармуру і складається з кручених колон, що підтримують масивну напівкруглу арку, на якій можна розгледіти безліч рельєфних прикрас: рослинних мотивів, сцен полювання, фігури святих Іоанна Євангеліста і Іоанна Хрестителя. Верхня частина портику складається з арки з бубном, яка підтримується вісьмома бічними колонами. У підставах колон нижньої і верхньої частини портику встановлені кам'яні грифони. Відкоси порталу прикрашені фігурами тварин і пророків, а на бічних пилястрах вгорі розташовується рельєфні зображення лицарів.

У XV столітті собор модифікували, додавши до нього готичні елементи: по боках фасаду були пророблені великі готичні вікна, приміщення собору було розширено, нави були розділені пучковими колонами, уздовж бічних стін були прибудовані контрфорси і капели, дві з яких утворили подобу трансепту. В кінці XVI століття фасад був увінчаний тимпаном з кардинальським гербом, а в XVII столітті в портику встановили новий годинник. Будівництво дзвіниці почалося в романську епоху і продовжилося в XV-XVI і XX століттях, але так і не було завершене.

Дуомо ді Верона

Нинішній інтер'єр собору, який був в цілому народжений під час модифікацій XV століття, вельми просторий, світлий і прикрашений розкішним оздобленням. Пілястри нав зроблені з місцевого червоного мармуру і підтримують готичні стрілчасті арки склепінь. Перші три капели з кожного боку мають однакову будову, вони багато декоровані різьбленням і ліпниною і містять безліч творів мистецтва переважно ренесансного і барокового періодів, більшість з яких було виконано веронськими майстрами. До найбільш цікавих з них можна віднести картини, розташовані в правій наві: «Преображення Христа» Джамбеттіно Чіньяролі (XVIII століття) в третій капелі, «Поклоніння волхвів» Ліберале да Верона (XV-XVI століття) у другій капелі і «Богоматір зі святими Петром , Павлом і Антонієм Падуанським» Антоніо Балестри (1711) в першій капелі.

Катедральний собор у Вероні

Особливий інтерес представляє четверта зліва капела, присвячена популярному в Вероні культу так званої «народної Богоматері» (Madonna del Popolo), який народився в цій місцевості близько ХІІІ століття. Тут можна бачити статую Богоматері з Немовлям ХХ століття і цінний барельєф початку XVI століття зі сценою «Богоматір проявляє милосердя до віруючих», де Марія накриває своїм одягом групу людей в жесті захисту і заступництва.

Верона. Дуомо

Поруч з собором знаходиться клуатр, також виконаний в романському стилі. Він обрамлений дворівневою критою галереєю з червоного мармуру. Звідси можна потрапити в бібліотеку Капітулу - церковного сховища рукописів, і в баптистерій Сан Джованні ін Фонте, побудований в 1123 році. У баптистерії збереглися фрески і картини XIII-XV століть, а в центральній наві знаходиться купіль, вирізана у ХІІ столітті з цільного шматка мармуру.

 

 

Piazza Duomo, Verona, координати: 45.446896, 10.996366.