Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Хорватії. Амфітеатр в Пулі

Amfiteatar u Puli

Збудований в I столітті нашої ери імператором Веспасіаном, римський амфітеатр Пули шостий за величиною в світі з подібних споруд, сьогодні є одним з найбільш збережених римських амфітеатрів у світі. У той час місто Пула вважалося одним з найбільших міст Римської імперії. Амфітеатр побудований з місцевого вапняку і, через свої розміри, розташований за межами міських стін стародавньої Пули.

До центру міста веде вулиця, котра бере свій початок ще з часів Веспасіана, завдяки якому вона отримала свою назву - вулиця Флавія, яка і по сьогоднішній день є однією з головних вулиць Пули.

Маленький амфітеатр, споруджений імператором Клавдієм, був збільшений Веспасіаном в 79 році для гладіаторських боїв. Зовнішні стіни арени амфітеатру висотою 29 м, довжина амфітеатру 130 м, ширина - 100м. Амфітеатр мав близько 20 входів і вміщував 23 тис. глядачів, котрі розміщувалися на кам'яних сходах або стояли в галереях. Трибуни зробили таким чином, що вони знаходяться під невеликим ухилом від самої арени і розділені залізними гратами, які захищали глядачів від диких тварин. На головному поверсі арени, довжина якої становить 67,75 м, а ширина - 41,05 м, була спочатку споруджена залізна огорожа, що відділяла глядачів від сцени. Між рядами місць і огорожею було залишено простір шириною 3 м для службовців. Уздовж головної осі під ареною розташовувалися підземні коридори, в яких знаходилися гладіатори і клітки з тваринами.

Під ареною досі розташовано кілька підземних ходів, котрі ведуть до цих кліток. Завдяки таким ходам було з'єднане місце знаходження тварин, гладіаторів і сама арена, на якій розгорталися дії.

Після того, як в V столітті н.е. Імператор Гонорій заборонив участь у гладіаторських боях, інтерес до будівлі також знизився. Місцеві жителі почали розкрадати і поступово руйнувати його. В середні віки в Амфітеатрі проводилися лицарські турніри та ярмарки. Потім частина його кладки була застосована для будівництва в місті. Проте, амфітеатр зберігав залишки свого первісного вигляду до ХV ст. Вперше після античності він був реставрований в роки правління французького губернатора Іллірійських провінцій генерала Мармонта, а потім його реставрували знову для музичних заходів.

Амфітеатр протягом століть привертав увагу письменників, художників і архітекторів. Малюнки амфітеатру знаходяться в роботах, присвячених архітектурі, написаних одними з найвидатніших авторів, таких як Себастьяно Серліо, Андреа Палладіо, Антуан-де-Віль і Томас Аллазон. Амфітеатр прикрашав панорами Пули, географічні карти, а також численні альбоми малюнків, що зображають античні та інші пам'ятки, які були намальовані художниками, такими як Джованні Баттіста Піранезі, Джейкоб Спон і Джордж Велер, Роберт і Джеймс Адам, Шарль Луї Клеріссо. Археологічні дослідження амфітеатру почалися в середині ХVІІІ-го століття, спрямовані на його збереження та відновлення, все ще тривають і донині.

У наш час на арені Амфітеатру Пули проводяться святкові заходи, паради, театральні вистави та концерти живої музики, а також щорічні кінофестивалі.

У підвальному приміщенні, яке раніше служило для гладіаторів, сьогодні проводиться постійна виставка «Маслинарство і виноградарство Істрії в античні часи», збагачена реконструкцією знарядь для виробництва олії і вина (млини, преси, ємності для відкладення осаду), і з амфорами, які служили тарою для транспортування вина і олії.

Scalierova ulica 30, 52100, Pula, Hrvatska. Координати: 44.872796, 13.850938

Час роботи.

Жовтень – березень 9.00 – 17.00.

Квітень 8.00-20.00.

Травень, вересень  8.00 – 21.00.

Червень 8.00 – 21.30.

Липень – серпень 8.00 – 24.00.

Ціни квитків.

Дорослі – 40 кун (€5,00).

Учні та студенти – 20 кун (€2,5), діти до 5 років – безкоштовно.

 

Істрія, Хорватія, цікаві місця, пам’ятки, що подивитися, де побувати, що відвідати в Хорватії, поїздки, подорожі, тури Європою, самостійні поїздки в Європу автомобілем, на автомобілі.