Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Хорватії. Пула. Церква Св. Марії Формози

CrkvaSvMarijeFormoze

Ця невелика візантійська церква, споруджена за планом грецького хреста, колись була однією з капел величезної базиліки Святої Марії Формози побудованої в другій половині VIст. завдяки архієпископу Равенни Максиміану, що походить з Істрії. Базиліка була на дві бічні каплиці, одна з яких – південна, збереглася до наших днів, в той час як північна, в основному включена в сусідній будинок. Базиліка Святої Марії Формози становила в довжину 32 метри, а в ширину 19 метрів. Є думка, що до базиліки тут стояв ще більш древній храм. Із записів і свідчень, що дійшли до наших днів, стає ясно, що базиліка мала дуже яскравий вигляд. Над її прикрасою працювали безліч майстрів, у тому числі умільці з Константинополя.

Базиліка була оброблена мармуровими рельєфами, колони також були виконані з мармуру, стіни прикрашали фрески, підлога була викладена мозаїкою. Однин із записів XVI століття повідомляє про те, що в базиліці зберігався кам'яний саркофаг і сама будівля виконувала роль мавзолею. 

Каплиця побудована в стилі візантійських церков, але на відміну від них, при будівництві на території Пули, зодчі використовували камінь, а не цеглу. Вона являє собою унікальну архітектурну цінність: із-за свого розміру і прийомів будівництва, а також тому, що повністю збереглася.

До XIII століття базиліка стояла вже занедбана й оточена болотом і сама церква все частіше згадувалася вже не як Марія Формоза, а як Санта Марія Канетти - Марія Очеретяна, із за очеретів, що рясно росли навколо неї. Пожежа 1242 року нанесла базиліці сильні ушкодження, але остаточно її добила венеціанська окупація Пули: нові хазяї почали розтягувати все, що уціліло.

Після сильного пошкодження під час війни з Венецією 1243 року, базиліка в кінці шістнадцятого століття перебувала в напівзруйнованому стані. З опису П. Кандлера ми дізнаємося, що в 1847 році у базиліці були ще видимі частини апсиди і периметру стін.

Так або інакше, але в XVI столітті базиліка лежала в руїнах і за документами 1697 року її камінь використовується для ремонту муніципального палацу на форумі.

 До 60-х років XVIII століття, судячи з акварельного малюнка, ще зберігалися обидві каплиці і вівтарна апсида, а до 1847 року, за повідомленням очевидців, незайманою залишилася одна каплиця і центральна апсида. До сьогоднішнього дня залишки апсиди повністю зникли, і окрім південної похоронної каплиці і залишків кладки північного пастофорія зберігся лише низ північної стіни базиліки, що довгий час використовувся як огорожа монастирського саду.

У абатстві Св.Марії Формози, після бомбардувань в кінці Другої світової війни під час розбирання і очищення завалів, були досліджені залишки фрагментів римських житлових будинків з мозаїками. Одна з них унікальна, на якій зображена сцена покарання Дирки (Амфіон і Сет збираються прив'язати до рогів бика Дирку, яка через ревнощі жорстоко вчинила з їх матір'ю Антіопою). Мозаїчна сцена являє собою центральне місце великої мозаїки (12x6 м). Вся поверхня розділена на дві майже однакові половини з 40 полями, на яких переважають геометричні композиції із зображенням птахів і риб. Мозаїка покривала підлогу в центральному приміщенні одного з римських житлових будинків, імовірно III століття. Її залишили на тому ж місці, де її знайшли, тому видно рівень підлог будинків в римську епоху, який був на 2 метри нижче ніж сучасні споруди.

Maksimijanova ulica 23, Pula, Hrvatska. Координати: 44.867903, 13.843651.

Істрія, Хорватія, цікаві місця, пам’ятки, що подивитися, де побувати, що відвідати в Хорватії, поїздки, подорожі, тури Європою, самостійні поїздки в Європу автомобілем, на автомобілі.