Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Хорватії. Пула. Собор Успіння Пресвятої Діви Марії

KatedralaUznesenjaBlaženeDjeviceMarije

Собор Успіння Пресвятої Діви Марії вважається однією з перших християнських церков. Він був зведений в IV - V столітті і пережив кілька реконструкцій, що проводилися протягом століть. Спочатку на цьому місці знаходився храм, побудований в епоху римського правління. Він був присвячений Консерватору Юпітеру і включав також римські терми, або лазні. У V-му столітті Собор був перетворений з однонефного в тринефний. Такий архітектурний тип був найбільш популярним в Адріатиці того часу. Тим не менш, деякі капітелі, частини стін і вікна мають первинний вигляд.

Собор знаходиться в південній частині міста поруч із головною пішохідною вулицею, по якій з вулиці Флавія вела дорога до Форуму і відноситься до римсько-католицької єпархії Пореч і Пули. Особливу мальовничість місцю розташування Собору надає берег затоки, а також підніжжя венеціанського форту, побудованого тут ще в ХVІІ столітті.

Кілька перебудов Собор зазнав також в 1828 році, коли його архітектурний ансамбль доповнила резиденція єпископа, яка, однак, була згодом перенесена в Пореч.

У 1242 році Собор частково постраждав через пожежу. Він був відновлений лише до ХV століття. Верхні вікна центрального нефу побудовані в ранньо-християнському періоді, а вікна бічних нефів зведені в типово готичному стилі. Тодіждоньогобулаприбудованаризниця. У 1707 роціпорядзосновноюбудівлеюбуласпорудженадзвіниця, взведенніякоївикористовувалисякамені, взятізпульскогоАмфітеатру. До 1712 року фасад Собору отримав вигляд, який зберігся до теперішнього часу.

За часів правління єпископа Боттаро тут був збудований баптистерій, який не зберігся до нашого часу, оскільки був знесений у 1885 році. Про те, як він виглядав можна судити по зарисовкам австрійського історика П'єтро Кандлера. У 1860 році в околицях Собору було виявлено стародавнє поховання з кам'яним саркофагом, в якому була знайдена срібна скринька, прикрашена зображенням Святого Гермагора - першого єпископа північно- італійського міста Аквілєї і Святого Фортуната - аквілейського єпископа. У саркофазі була також знайдена ще одна коробка, виконана із золота. У ній, як припускають вчені, перебували мощі апостола Хоми, який вважався покровителем Пули і Єпархії Пули - Пореча. Цей скарб в наші дні зберігається в Музеї історії мистецтв, розташованому у Відні. У часи Другої Світової війни Собор Успіння Пресвятої Діви Марії серйозно постраждав, проте був відновлений в 1947 році.

Будівля собору має продовгувату форму. Всередині він розділений двома рядами колон. Простір навколо вівтаря визначається напівкруглим подіумом з нішами для духовенства. Навколо вівтарної частини збереглися фрагменти мозаїчної підлоги, що датуються V - VIстоліттями, з меморіальним написом імен прихожан, які своїми пожертвами допомогли будівництву церкви. Найдавнішіфрагментистіницеркви, щодатуютьсяпочатком IV ст. видноіззовнішньогобоку: нижнячастиназадньоїстіниналежитьцьомуперіоду. Фасад будівлі Собору виконаний в стилі епохи відродження. Він має вигляд портика, увінчаного трикутним фронтоном. Його іонічні колони прикрашені різьбленими капітелями. З V століття площу перед собором прикрашав пам'ятник у формі хреста, але в 1885 році він був знесений. Окремо стоїть дзвіниця побудована у вигляді вежі в бароковому стилі. Вона має прямокутну в плані форму і прикрашена старовинним годинником, а на вершину ведуть гвинтові сходи.

На місці невеликого парку, розташованого на схід кафедрального собору, колись стояла церква Святого Хоми, одного з покровителів Пули. Церква була побудована в V столітті і вважалася частиною церковного комплексу. Подібні ансамблі в Істрії не були рідкістю. На жаль, церква була зруйнована в середньовіччя і після цього не відновлювалася.

Служби у Соборі проходять з понеділка по п'ятницю з 7.00 , а в суботу - з 17.00 .

У дні Великого Посту релігійні обряди проводяться також в 15.00.

Екскурсії проводяться з понеділка по п'ятницю о 9.00, 11.00 і 13.00.

У суботу їх потрібно замовляти по телефону, а по неділях ознайомитися з історією та архітектурою Собору можна з 12.00.

TrgSvetogTome, Pula, Hrvatska. Координати: 44.871363, 13.844444.

Поряд Kandlerova ulica 26, Pula, Hrvatska