Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Хорватії. Національний парк Бріюни в Істрії

Nacionalni Park Brijuni

Розташований на 14 островах національний природний парк Хорватії Бріюни (Brijuni) є куточком елітного природного відпочинку та природно-історичним пам'ятником. Завдяки незабутнім пейзажам, химерній береговій лінії, багатющій історії островів, різноманітності флори і фауни Бріюни часто називають раєм на Землі. Статус національного парку йому було надано в 1983 році.

Уздовж західного узбережжя Істрії знаходиться декілька груп островів, але найцікавішою, найбільшою і наймальовничішою групою є Бріюнська група з 14 островів і острівців площею 7,4 км2. Сьогоднішні межі Національного парку, затверджені в 1999 році, охоплюють сушу та прибережне море з підводним світом, загальна площа яких складає близько 33,9 км2. Довжина прибережної лінії всіх островів становить 46,8 км! Найбільш порізаним є Великий Бріюн (25,9 км) і Малий Бріюн (8,3 км). Узбережжя в основному низьке і кам'янисте, але дуже легко досяжне через горизонтальне розшарування скель, а в деяких бухтах розташовані галькові і піщані пляжі.

Острови розташовані на відстані лише 6 км від Пули і їх розділяє Фажанський канал глибиною 12 метрів, через який з порту Фажана щодня пливуть кораблі на острів Великий Бріюн. Фактично острови є продовженням західної частини півострова, так званої «Червоної Істрії». Вчені припускають, що близько 10 тисяч років тому острови були невід'ємною частиною Істрії.

Острови складаються з горизонтальних або трохи нахилених шарів вапняку крейдяного періоду, на яких частково симетричний товстий шар карбонатного коричневого грунту або червонозему. Камінь, що належить до цього формування, білого кольору, легко ламається; мармурові структури рясніють глиною і кремнівою кислотою. Він досить твердий, і тому є відмінним будівельним матеріалом. Ці якості каменю цінували і римські будівельники, пізніше його використовували і для будівництва багатьох міст на Адріатиці.

Важливо нагадати, що море становить майже 80 % захищеного простору Національного парку, в якому містяться всі елементи морської екосистеми Адріатики.

Клімат островів практично не відрізняється від решти західного узбережжя Істрії з його помірним середземноморським типом. Велика кількість сонця і теплих днів, а так само висока вологість сприяє зростанню багатої рослинності. Середня температура повітря взимку +6,3 °C, навесні +12,2 °C, влітку +22,2 °C і восени +14,8 °C. Температура моря влітку від +22 до +25 °C.

Це гарантує надзвичайно приємне перебування на островах цілий рік, але особливо тут приємно влітку. Недарма в часи Римської імперії архіпелаг Бріюни був відомим курортом і відвідувався римською знаттю. Про привабливість островів говорить і той факт, що німецький король Вільям II відпочивав тут шість разів! А югославський керівник, маршал Йосип Броз Тіто заснував тут літню резиденцію і половину кожного року свого життя проводив у цьому чарівному куточку.

Пишна і різноманітна рослинність - це дуже важлива особливість, яка робить архіпелаг Бріони ще більш цінним в порівнянні з іншими областями з подібним кліматом. На острові Veli Brijun (Вели Бріюн) було досягнуто надзвичайно гармонійне поєднання природної і створеної людськими руками краси, в ціій частині національного парку посаджені тропічні рослини, які сформували прекрасні алеї і парки. 

Сліди перших поселень людей на островах датуються ІІІ тисячоліттям до н.е., тобто відносяться до епохи бронзового віку. Покоління людей, що населяли їх протягом тисяч років, не могли не вплинути на тваринний світ островів, регулярно завозячи в ці благословенні землі безліч різних тварин. Для деяких видів таке середовище проживання спочатку виявилося не зовсім сприятливим, але поступово вони прижилися завдяки майже ідеальним умовам тутешнього мікроклімату. Так, в 1893 році на архіпелаг завезли європейського зайця, оленів і муфлонів. У наші дні їх нащадки гуляють лісами і парками Великого Бріюну.

На півночі острова розташована обгороджена територія в 4,2 гектари, де був створений сафарі-парк. Його населяють дикі тварини: індійські слони, південно-американські верблюди, зебри, антилопи, священні корови, осли. Ця живність - «спадщина» Йосипа Броза Тіто, який дуже часто отримував у подарунок живі екзотичні сувеніри, привезені з різних кінців світу його численними друзями і іменитими гостями. Зараз по острову курсує спеціальний поїзд для туристів, з вікон якого можна подивитися на мешканців сафарі-парку. Ті екземпляри, які не змогли акліматизуватися, потрапили в музей у вигляді опудал. Серед них виявилися леви, жирафи, мавпи, тигри і багато інших екзотичних тварин.

Бріюни цікаві як в природному, так і в історичному плані. Так, на острові Veli Brijun збереглися руїни римського міста другого століття до нашої ери. Гуляючи серед руїн колись прекрасних вілл, можна зустріти ємності для збору дощової води, чия герметичність не порушена донині, а також багато інших цікавих будівель: стару закинуту каменоломню з штучним коридором і дуже високими стінами, римську в'язницю, храм Венери, візантійський Каструм, базиліку Св. Марії V- VI століть, церкву Св. Германа XV століття.

Починаючи з 177 року, острови Бріони перебували під владою римлян, потім перейшли до Візантії і франків, а з 1331 потрапили в розпорядження Венеції. Наприкінці XIX століття їх придбав власник австрійського металургійного підприємства Паул Купельвізер. Спочатку він думав використовувати набуті території в якості місця для сімейного відпочинку, влаштувавши там щось на зразок літньої дачі. Але згодом його плани змінилися. Натхненний романтикою цих чарівних за своєю красою місць, Купельвізер залишив справи, пов'язані з заводом, і повністю присвятив себе островам. Насамперед він вирішив позбавити місцевість від малярійних комарів. З цією метою він запросив на острови нобелівського лауреата бактеріолога Роберта Коха. Той чудово впорався із завданням, розливши на болотах нафту, що призвело до загибелі небезпечних переносників інфекції.

Після закінчення Другої світової війни тут заснував свою резиденцію Йосип Броз Тіто. За його розпорядженням на островах посадили субтропічну рослинність і була зведена Біла Вілла, на якій маршал приймав високопоставлених гостей. Саме тут Тіто, Насер і Неру підписали Бріунську декларацію. Пізніше цей документ ліг в основу створення руху неприєднання. У цей період на острові виникає знаменитий сафарі-парк і музей опудал. Після смерті Тіто, острови поступово втратили роль урядової резиденції, і знову перетворилися на прекрасне місце відпочинку для всіх бажаючих приємно провести час.

Катер на Бріюни: Brionska 10, 52212 Fažana, Hrvatska. Координати: 44.927451, 13.803758

Огляд острова Великий Бріюн відбувається в супроводі гіда хорватською, італійською, німецькою, російською та англійською мовами. На острів дозволяється приїжджати з собаками (обов'язково водити їх на повідку), але собакам не дозволено вхід в закриті приміщення (поїзд, музей ...) і Сафарі парк.

Перед плануванням поїздки звірте розклад руху катерів на острів на сторінці http://www.brijuni.hr/ru/boat_transfer. Проте, приватний катер домчить Вас на Бріюни за 15 хвилин у будь-який час.

Обов'язковий запис і бронювання екскурсій на е-mail Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її., або у філії НП Бріюни в Фажані.

Ціни квитків:

дорослі:

·квітень, травень, жовтень - 170 кун (22,67€);

·червень, вересень – 200 кун (26,67€);

·липень, серпень – 210 кун (28,00€);

·інші місяці – 125 кун (16,67€).

діти (4-14 років):

·квітень, травень, жовтень - 85 кун (11,33€);

·червень, вересень – 100 кун (13,33€);

·липень, серпень – 105 кун (14,00€);

·інші місяці – 65 кун (8,67€).