Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Італії. Павія. Катедральний собор

Duomo di Pavia

Це одна з найбільших церков Північної Італії, проте її будівництво, яке почалося в кінці XV століття не завершене і донині….. Не та тепер Павія, не та! І як же такий собор та без реліквії, пов'язаної з Ісусом Хрестом! У соборі знаходяться шипи з тернового вінка, який вдягли на Ісуса з Назарета римські воїни! Ось так ось! Восьмикутний купол собору здіймається до неба на висоту 97 метрів і важить близько 20 000 тонн. Він є четвертим за величиною в Італії після куполів собору Святого Петра в Римі, Пантеону і катедрального собору Флоренції.

Дуомо ді Павія

Вважається, що колись на місці, де зараз стоїть собор, височів храм Кібели. Потім тут були зведені християнські церкви (церква святого Стефана і церква Богоматері). Зведення собору було розпочате в другій половині XV століття. За розпорядженням кардинала Асканіо Сфорца роботи очолив архітектор Христофор Роккі. Незабаром до Роккі приєднався Джованні Антоніо Амадео, якому багато дослідників і приписують проект храму. Помітно, що на проект сильно вплинули архітектурні рішення знаменитого зодчого Браманте. Для Браманте собор в Павії, в свою чергу, став джерелом натхнення під час роботи над собором святого Петра в Римі. Втім, деякі фахівці схиляються до того, що автором проекту собору в Павії був сам Браманте. Збереглися документи, що підтверджують його присутність в 1488 році в Павії і, більш того, на будівельному майданчику.

Катедральний собор Павії

Будівництво затягнулося. Навіть зараз облицювання будівлі не доведене до кінця. У будівельних роботах брали участь багато архітекторів та інженерів. У 1490 році для огляду фундаменту був запрошений, наприклад, Леонардо да Вінчі. Лише в XVII столітті були споруджені зовнішні стіни вівтарної частини. У XVIII столітті було розпочате будівництво барабану купола. Подвійний купол був зведений в 1895 році архітектором Карло Мачакіні. При Мачакіні було розпочате оздоблення фасаду, що завершилося до 30-х років ХХ століття (частково облицювання так і не було дороблене). Тоді ж був добудований трансепт. Існували проекти, які пропонували переробити собор в неокласичному стилі, але Мачакіні намагався дотримуватися оригінального проекту, хоча і використовував нові технології і матеріали (залізобетон і т.п.).

Дуомо ді Павія

Незважаючи на розтягнуте на століття будівництво, собор зберіг свій початковий стиль - стиль епохи Відродження. Загальний вигляд собору, в цілому, відповідає збереженій дерев'яній моделі, створеної Роккі і Джованпьетро Фугацца в 1495 році. У плані собору лежить неправильний грецький хрест: західна гілка хреста, де розташований вхід, на один проліт довша інших гілок. Це порушення геометрії – приклад відступу від оригінального проекту. Внутрішній простір ділиться на три нави, головна нава вдвічі ширша за бічні. Між гілками хреста розташовані напівкруглі капели. Над центром собору піднімається високий восьмикутний купол, вага якого досягає 20 000 тонн. Купол спирається на 8 пілястр складної форми. Розміри купола і всієї будівлі роблять собор в Павії однією з найбільших церков на півночі Італії. Під собором знаходиться крипта, проект якої приписується Браманте.

 

Piazza del Duomo, Pavia, координати: 45.184784, 9.152749.