Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Правила дорожнього руху Словаччини

Якщо ви запланували подорож по Словаччині на власному чи орендованому автомобілі, то знання правил дорожнього руху Словаччини та правил користування дорогами Словаччини допоможе вам відвідати заплановані цікаві місця та пам’ятки Словаччини без зайвого спілкування з місцевими поліцаями. Тож прочитайте та збережіть цю інформацію, аби тратити гроші на екскурсії та відпочинок в Словаччині, а не на сплату штрафів.

Проїзд іноземних автомобілів автомагістралями Словаччини платний (купується віньєтка). Ціна віньєтки залежить від категорії транспортного засобу та тривалості використання автомагістралей. Автомагістралі, на яких проїзд без віньєтки заборонений, позначені відповідним знаком з підписом — «s úhradou», дослівно «зі сплатою».

Вартість віньєтки для легкових автомобілів масою до 3.5 тонн і причепів:

·         автомобіль: 10 діб - €10,00, 1 місяць - €14,00, 1 рік - €50,00;

·         причепи: 10 діб - €10,00, 1 місяць - €14,00, 1 рік - €50,00.

Транспортні засоби загальною масою понад 3.5 т повинні оплачувати проїзд електронним способом.

Найкраще віньєтку купувати на АЗС перед чи після в’їзду в країну. Перевірка наявності віньєтки після в'їзду до Словаччини здійснюється тільки після того місця, де її можна придбати. Крім цього часто наявність віньєтки перевіряється не на вїзді до країни, а на виїзді, тож віньєтку краще купити.

З 1 січня 2016 року в Словаччині почали діяти електронні віньєтки! Купується електронна віньєтка так само, як і наклейка, але при цьому видається чек з вказанням номера автомобіля та терміну дії, а інформація вноситься в базу даних.

Оснащення автомобіля та інші правила.

Для подорожі дорогами Словаччини автомобіль обов’язково має бути оснащений:

·         аптечкою першої медичної допомоги;

·         знаком аварійної зупинки (не обов’язково для мотоциклів);

·         світловідбивним жилетом (є обов'язковим для будь-якої особи, котра виходить зі свого автомобіля, вдень або вночі у випадку зупинки або аварії на дорозі, жилет має бути розміщений в межах досяжності водія; це стосується також мотоциклістів). Штраф - €150,00;

·         запасне колесо, включаючи домкрат і балонний ключ (без запасного колеса можна їздити, якщо на автомобілі встановлені шини типу run-flat, або є набір для заклеювання колеса з компресором);

·         зимові шини – обов’язкові на усіх колесах зимою, або за наявності на дорогах снігу та льоду (мінімальна глибина протектору – 3 мм).

Штраф за відсутність чогось з обов'язкового обладнання (крім світловідбивного жилета) - €60,00.

Відсоток світлопропускання лобового скла повинен становити не менше 75%, а передніх бокових стекол не менше 70%. Вгорі лобового скла допускається смуга шириною не більше 100 мм відсоток світлопропускання якої становить не менше 50%. Для задніх стекол світлопропускання не регламентується за умови, що транспортний засіб обладнано дзеркалами заднього виду. У випадку невідповідності - штраф €60,00.

Шиповані шини заборонені. Ланцюги протиковзання можуть застосовуватися тільки там, де достатньо снігу, щоб не пошкодити покриття. Рекомендується мати в автомобілі набір запасних ламп, запобіжників (по одному кожного типу) і буксирувальний трос. Транспортні засоби, що працюють на зрідженому газі, повинні бути оснащені відповідним знаком «LPG».

Використання радар-детекторів заборонене. Штраф - €150,00. Заборонено перевозити його навіть у вимкненому стані. У разі виявлення - штраф - €100,00.

Використання відеореєстратора в Словаччині дозволене.

Ближнє світло обов'язкове цілодобово, протягом усього року. Штраф від €20,00 до €50,00.

Стандартні обмеження швидкості в Словаччині (включаючи автомобілі з причепом, якщо інше не зазначено на знаках).

·     в населеному пункті - 50 км/год;

·     поза населеним пунктом - 90 км/год;

·     на дорозі для автомобілів або автомагістралі в межах населеного пункту - 90 км/год;

·     на автомагістралі - 130 км/год;

Мінімально дозволена швидкість на автомагістралі  - 80 км/год, а на автомагістралі в районі населеного пункту – 65 км/год. За недотримання - штраф €60,00.

Дітям до 12 років і зростом до 150 см заборонено їздити на передніх сидіннях. Вони можуть перебувати тільки на задніх сидіннях автомобіля з дотриманням особливих заходів обережності. Штраф - €60,00.

Використання передніх протитуманних фар за умов відсутності туманузаборонене. Штраф - €30,00.

Використання ременів безпеки обов'язкове як для передніх, так і для задніх пасажирів. Штраф - €50,00 за кожного не пристебнутого пасажира.

Користуватися під час руху транспортного засобу телефоном, котрий не обладнаний технічним пристроєм, що дозволяє вести переговори без використання рук, заборонено. Штраф - €60,00.

Середній розмір штрафів за порушення ПДР складає €60,00, навіть за викидання сміття з автомобіля, тож уважно слідкуйте за дорожньою обстановкою та подавайте усі необхідні сигнали під час маневрування по дорозі. Грубі порушення ПДР Словаччини караються штрафами по €150,00 (непропуск пішохіда на переході, проїзд на заборонний сигнал світлофора, проїзд залізничного переїзда на заборонний сигнал або закритий шлагбаум, обгін через суцільну смугу). Штраф можна заплатити офіцерові поліції, котрий виписав квитанцію.

Зверніть увагу! Легкові автомобілі дорогами Словаччини повинні слідувати з 2-секундним інтервалом. Це означає, що відстань між автомобілями має бути такою, щоб подолати її з заданою швидкістю можна було за 2 секунди. На швидкості 90 км/год це становить 50 метрів, на швидкості 110 км/год - 61 метр, 130 км/год - 72 метри.

Штраф за перевищення швидкості в населеному пункті нараховується з перевищення на 6 км/год і складає €20,00. Далі по висхідній за кожні 5 км/год перевищення до €650,00 за перевищення на 59 км/год. Якщо перевищення понад 60 км/год – заберуть посвідчення. Поза населеним пунктом штрафи починаються з 10 км/год перевищення.

У Словаччині на заправках продається неетилований бензин (95 та 98), дизельне паливо (Nafta) і LPG. На території країни в автомобілі дозволяється провозити в каністрах не більше 20 літрів палива. Актуальні ціни на пальне можна дізнатися на сайті http://www.my-trans.com/ua/tools/fuel_prices.php

Паркування.  Паркування в центрі міста можливе тільки на окремих ділянках. У великих містах використовуються паркувальні талони. Вони повинні бути розміщені на видному місці в автомобілі і продаються в газетних кіосках або тютюнових магазинах. При паркуванні на тротуарі повинно залишатися вільне місце шириною мінімум 1.5 м. В історичних центрах міст паркуватися на тротуарі заборонено. Паркування автомобілів у заборонених місцях може призвести до блокування коліс автомобіля, або  відвезення транспортного засобу на штрафмайданчик. У першому випадку штраф складе від €65,00, а в другому від €225,00.

У центрі Братислави на вулицях паркування є платним з 8:00 до 16:00 та оплачується за допомогою спеціальних карток. Вартість такої карти €0,70 і вона дійсна протягом години. В історичному центрі Братислави є великі гаражі і підземні майданчики. Вартість стоянки в таких гаражах €1,00 за 30 хвилин. У місті діє система управління стоянками, яка показує вільні та зайняті автостоянки. Інформаційні табло розміщені на основних дорогах міста. Крім того, інформацію можна знайти на сайті: http://www.parkovanieba.sk.

Термінові номери у Словаччині:

·         європейський терміновий номер, пожежна, рятувальна служба та поліція – 112;

·         швидка допомога – 16155;

·         система аварійної і швидкої допомоги на дорогах – 18124;

·         гірничо-рятувальна служба – 18300.

Алкоголь. Максимально допустимий рівень алкоголю в крові 0.0 ‰. Якщо рівень алкоголю в крові перевищує допустимий, то штраф починається від €230,00.