Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Словаччини. Оравський Град

Oravský hrad

Цей замок свого часу мав дуже важливе стратегічне положення. Розташовувався він на торговому шляху, і багато середньовічних панів бажали стати володарями цієї дохідної та могутньої фортеці. Нині цей замок є одним з найяскравіших словацьких замків. Завдяки розташуванню на стрімкій скелі, висота якої 112 метрів, замок іноді називають «орлиним гніздом».

Перша письмова згадка про фортецю датується 1267 роком. У цей час фортеця належала угорському королю Белі IV. Оравський град був побудований для охорони торгових шляхів до Польщі, а невдовзі тут утворився адміністративний центр регіону. Фортеця поперемінно перебувала у володінні короля і багатих дворян, котрі керували нею в якості доглядачів, так званих каштелянів.

Найвищою і найстарішою частиною граду є верхня фортеця, Цитадель. Саме завдяки Цитаделі XIII століття, Оравський замок належить до найстаріших фортець в Європі. Середня фортеця складається з Житлової вежі (Донжон) XIII століття та пізніших прибудов XV – XVI століть – палацу Яна з Дубовця та палацу короля Матяша Корвіна, котрий звелів його побудувати в другій половині XV століття для свого позашлюбного сина Яна. Цей палац в кінці XIX - на початку XX століття був реконструйований графом Йозефом Палффі в силі романтизму. До нижньої фортеці належать Західний і Східний підковоподібні бастіони, побудовані в першій половині XVI століття, палац Турзо, складовою частиною якого є Каплиця св. Михайла, Парафіяльний будинок а також частина фортеці між третіми воротами і Архівною вежею.

До головної системи оборони фортеці належать троє воріт. У минулому над першими воротами знаходилося караульне приміщення, де жили солдати, що охороняють вхід у фортецю. Другі ворота забезпечені підйомним мостом, під яким знаходиться восьмиметрова прірва. Над другими воротами в минулому жив капітан фортеці. По тунелю потрапляємо до третіх воріт, які ведуть на її головний двір. На їх фронтоні розміщені герби: з правого боку Юрая Турзо а з лівого боку його дружини Альжбети Цоборової. Текст латинською мовою над гербами свідчить, що найнадійнішою охороною вважається любов і що ці ворота були побудовані під час його володіння фортецею. Над третіми воротами знаходилася кузня і в'язниця.

Каплиця розташована в нижній частині замку на Парадному дворі. Каплиця побудована в 1610 - 1611 році як приміщення для проведення протестантських богослужінь. У середині XVIII століття інтер'єр був перероблений в стилі бароко, а сама каплиця перетворена на католицьку і освячена на честь Святого Архангела Михаїла. У 2003-2005 роках була проведена реконструкція каплиці, після чого вона була відкрита для відвідувачів з 2006 року.

Замок Оравський вражає не тільки своїм зовнішнім виглядом, але і внутрішнім змістом. Предмети старовини, давня зброя приваблюють любителів історії і всього, що пов'язано з давніми часами. Цікавий у Оравського замку й інтер'єр: різьблена дерев'яна меблі, розписні стіни і, особливо, чудовий вівтар, який притягує до себе велику кількість туристів.

Всередині замку розташований краєзнавчий музей, який є одним з найстаріших і найпопулярніших музеїв Словаччини. Музей пропонує ознайомитися з етнографічною, археологічною, природознавчою та історичною експозиціями, а також виставкою середньовічної зброї.

Oravsky Podzamok, Slovakia. Координати: 49.261218, 19.357860.

Розклад роботи:

·         листопад – березень: 10.00 – 15.00;

·         квітень – зачинено;

·         травень, вересень: 08.30 – 17.00;

·         червень: 08.30 – 17.30;

·         липень, серпень: 08.30 – 18.00;

·         жовтень: 08.30 – 16.00.

Вартість квитків:

·         дорослі: листопад – березень - €6,00, травень – жовтень - €5,00;

·         діти від 6 років, студенти, пенсіонери: листопад – березень - €4,00, травень – жовтень - €3,00.