Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Словаччини. Братислава. Палац Примаса

Primaciálny palác

У цьому братиславському палаці, у його Дзеркальній залі, в 1805 році після битви під Аустерліцем імператори Франциск I і Наполеон підписали мирний договір, згідно якого Австріська імперія, війська якої були розбиті військами Наполеона, поступилася йому Далмацією та Тіролем. Нині палац є резиденцією мера Братислави, а частину будівлі займає експозиція міської галереї Братислави.

Будівля палацу була зведена ще в XIV столітті як резиденція Естергомських єпископів. Довгі роки єпископи керували своїми єпископствами з цього палацу, аж поки він перестав їх задовольняти. Тому в 1778 році будівлю перебудували. Новий Палац Примаса (примас – титул архієпископів Естергому) - це зразок неокласичної архітектури. Стіни будівлі ніжно-рожевого відтінку прикрашають мармурові скульптури, фасад прикрашений гербом архієпископа і кардинальським капелюхом, а кілька фігур ангелів тримають літери. З букв складається девіз архієпископа: Iusticia (Справедливість) і Clementia (Милосердя).

Інтер'єр кімнат палацу досить скромний, тут зберігається безліч історичних і художніх цінностей: портрети представників династії Габсбургів, англійські гобелени, а також килими XVII століття. Музеєм можна побродити як самостійно, так і в складі організованої екскурсії або взяти аудіогід.

У внутрішньому чотирикутному дворі палацу знаходиться фонтан Святого Георгія, легендарного лицаря, який бореться з драконом. За однією з легенд фігура лицаря Георгія ідентична з архієпископом, якого також звали Юрієм. Його боротьба з драконом символізує прагнення католицької церкви вигнати з Братислави Реформацію (владу втрачати завжди неприємно!).

Також тут знаходиться Каральний колодязь. Він був викопаний для покарання пекарв. Їх карали за меншу вагу хліба або за гіршу якість. Цей спосіб покарання діяв у Братиславі до 1773 року, поки король Йосип II його не заборонив.

У середньовіччі питанням честі для всіх цехів було суворе дотримання якості продукції, що поставляється на ринок. Тож, якість продуктів суворо контролювалася, а не усі бідні майстри могли витримувати планку якості і мати гарний прибуток, як найбільші виробники, тому за недотримання стандартів виробників часто карали. Братиславських  пекарів, наприклад, за неякісну продукцію карали шляхом занурення в Дунай в залізній клітці. Пізніше для покарання викопали біля єпископського палацу колодязь, в який у клітці опускали бракороба. Такий от він, середньовічний захист прав споживачів!

Primaciálne námestie, Bratislava. Координати: 48.144123, 17.109455.