Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Словаччини. Спішський Град

Spišský hrad

Це один з найбільших замків Центральної Європи, котрий розташований на площі понад 4 гектари. Скелі, на котрих замок побудований, служили оборонними спорудами ще племенам, котрі населяли цю місцевість кілька тисяч років тому. З тих пір зберігся великий вал. Археологічні знахідки свідчать, що те стародавнє місто було столицею округи. Але одного разу всі жителі його полишили та заснували нове місто на сусідньому пагорбі.

Чому так сталося – донині невідомо. Довгий час старе місто на висоті 634 метрів над рівнем моря, котре залишилося на вапняковій скелі, вивищуючись над околицями на 200 метрів та пануючи над басейном річки Спіш, стояло пусткою. Навіть такі оборонні переваги не змогли повернути народ. Щось там відбулося таке, що передавалося з покоління в покоління та довго-довго тримало людей на відстані!

Проте настали нові часи і в кінці І тисячоліття нашої ери нові пани, начхавши на забобони, побудували на горі дерев’яну фортецю. А в ХІ столітті уже з’вилася кам’яна споруда – велика вежа, у центрі котрої знаходилася колона, діаметром 3,5 метри. Дерев'яні балки, що були вставлені в пази, поділяли вежу на кілька поверхів. Поруч зі спорудою знаходився резервуар з водою. Однак, у першій половині XIII століття, башта була зруйнована сильним землетрусом. Проте, невдовзі замок відновлюють, будують ще більш потужні укріплення, котрі спасли місцеве населення під час татарського нашестя 1241 року. Татари замок не взяли.

Ті споруди, які нині бачать туристи на території Верхнього замку: стіни, вежу та палац в романському стилі, а також господарські споруди, якраз і були побудовані в ті давні часи. У 1242 році, за наказом короля Бели IV замок ще більше укріпили. Особливу увагу приділили будівництву Верхнього Двору.

Система фортечних споруд, які займають велику територію, ділиться на чотири частини. На вершині скелі розташований Верхній замок. Його оточує зовнішня стіна неправильної форми, виконана в романському стилі. Центральна споруда Верхнього замку – оборонна вежа у вигляді циліндра, північну частину займає палац. Велику частину території у західній частині двору займає ще один палацовий комплекс. Спочатку, він був побудований в стилі пізньої готики, але, з часом, палац реставрували і розширили, додавши елементи стилю ренесанс. Господарські будівлі розташовані вздовж східної стіни.

У 1443 році власником замку став Ян Іскра - верховний гетьман угорського короля у Словаччині. За часів правління Яна Іскри, в замку будуються додаткові захисні споруди. Кам'яними стінами було обнесено величезний простір на схилі гори - так утворився Нижній двір Спішського Граду. В 1464 році, за наказом короля Матяша, Спішський Град став власністю шляхтичів - Імріха та Стефана Запольських. Під керівництвом Запольських, на території замку збудували каплицю та дещо перебудували будівлі.

У 1531 році, викупивши замок у короля, новим власником Спішського замку став Олексій Турзо – багатий купець. Турзо максимально адаптував замок до військових потреб: були збудовані бастіони, закриті романські ворота, в стінах пробили бійниці для гармат та рушниць. Було, мабуть, що чи від кого охороняти купцю!

З 1636 по 1945 роки, власниками замку були члени династії Цсакі. У цей проміжок часу, в єдину галерею були об'єднані житлові будови. Вхід в замок захистили кам'яними колонами. Але після пожежі, що сталася в 1780 році, Цсакі остаточно полишили замок, і більше ніколи в нього не поверталися. Але, формально, замок вважався їхньою власністю. З тих пір, на території колись потужного замку, знаходилися лише руїни.

У 1961 році Спішський Град перейшов до власності держави та поповнив список Національних пам'ятників. У період з 1969 по 1980 роки, на території замку велися масштабні археологічні дослідження та реконструкція деяких частин замку. З 1983 року замок відкрито для відвідування туристами. У 1993 році Спішський Град внесли до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. На сьогоднішній день більша частина будівель Спішського Граду відреставрована. На території замку діє Музей зброї та обладунків, екскурсоводи якого вдягнуті в середньовічні костюми та обладунки.

Spisske Podhradie. Координати: 48.998524, 20.770292.

Розклад роботи:

·         кінець листопада – початок березня: зачинено;

·         березень, листопад: щодня, 9.00 – 16.00 (без доступу в музей зброї);

·         квітень, жовтень: щодня, 9.00 – 17.00;

·         травень – вересень: щодня, 9.00 – 19.00.

Каси зачиняються за годину до закриття. Детальнішу інформацію уточнюйте на сайті.

Вартість квитків:

·         дорослі - €6,00;

·         студенти та пенсіонери - €4,00;

·         діти від 6 до 18 років - €3,00;

·         сімейний квиток (до 4 осіб) - €12,00.