Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Словаччини. Братислава. Головний майдан

Hlavnenamestie

Головний або Ринковий майдан – серце Старого міста Братислави. Майдан оформлений в стилі бароко з невеликою домішкою готики і класицизму. Тут є безліч затишних ресторанчиків, кафе і сувенірних галерей, а також тут іноді проводяться ярмарки - наприклад, на Великдень і Різдво.

Найцікавіші пам'ятки Головного майдану Братислави – це три будівлі: Стара Ратуша зі східного боку і два палаци, розміщених поряд один одного, із західного боку. З двох палаців лівіше розташований Палац Угорського обмінного банку. Побудований в 1911 році в стилі модерн, до нього на цьому місці містився будинок значно менших розмірів. Правий, трохи нижчий, палац – колишня резиденція родини Palugyay. З 1880 року палац має нео-барокову форму, яка заснована на традиції французького бароко. Ця родина була відомими виноробами.

Перед палацами знаходиться ренесансна криниця, чи то пак, фонтан Максиміліана. За переказами, криницю у 1572 році звелів викопати імператор Максиміліан II після пожежі, яка трапилася під час його коронації. Нині фонтан прикрашений статуєю лицаря Максиміліана на високому постаменті.

Найцікавіша будівля Головного майдану – Стара Ратуша (Stara або Mestska radnica) – це одна з найстаріших будівель в місті з колоритним поєднанням кількох архітектурних стилів. Складається з декількох будинків, які були побудовані в різні роки та в різних стилях. Найстарішою частиною Ратуші є кутова вежа кінця XIII століття. Проліт з готичним склепінням і каплиця над ним з'явилися в першій половині XV століття, а судовий зал добудували у XVII столітті. Внутрішню, протилежну від ринкової сторону, займає ренесансний двір з арками. Ще далі, з боку Примасіального майдану, видно неоготическое крило, покрите кольоровою керамічною черепицею. Ратушна вежа після кількох перебудов придбала бароковий вигляд. Остання зміна - встановлений на вежі годинник, який щогодини грає відомі мелодії.

Власне, як міська ратуша будівля використовувалася з XVI до кінця XIX століття. У різний час тут перебували також в'язниця, монетний двір, місце проведення різних урочистостей. Зрештою будівля ратуші була переобладнана в сховище арсеналу і міський архів.

Сувеніром, який залишився від обстрілу наполеонівської армії, є гарматне ядро, що застрягло поруч з вікном в нижній частині ратушної вежі. Пам'ять про облогу міста оживає щороку в травні під час влаштування на ринковому майдані історичної вистави з солдатами в кольорових мундирах і канонадою зброї тих років.

З 60-х років XIX століття 500-річна ратуша перестала виконувати адміністративні функції. В старій будівлі розмістили міський музей Братислави, який розповідає про історію міста. В музеї діють археологічна, історична, етнографічна експозиції, нумізматична колекція, картинна галерея, колекція зброї та знарядь тортур у стародавніх підземеллях. Особливої уваги вартий музей виноробства з 200-літніми дерев'яними пресами для винограду в мальовничому внутрішньому дворі.

На Головному майдані Братислави, в будівлі, що є частиною колишнього палацового комплексу XVIII століття, знаходиться барокова кавярня-кондитерська «Маєр». Свою назву кондитерська і кав’ярня отримали на честь Юлії Маєр, відомого постачальника кондитерської продукції до імператорського двору. Перша кондитерська була відкрита в 1873 році у Відні. У центрі Братислави кав’ярня «Маєр» відчинила свої двері в 1913 році. Внутрішнє оздоблення та атмосфера кав’ярні занурює відвідувачів у XIX століття. А величезний вибір дивовижних десертів, тістечок та прекрасної кави налаштовують на романтичний лад.

 Біля кав’ярні «Маєр» встановлена статуя Красунчика Наці з прихованим механізмом, завдяки якому вона може «знімати» капелюх-циліндр перед перехожими. Це пам'ятник Ігнацу Ламару, братиславському міському божевільному початку ХХ століття.

Ламар працював у реквізитному цеху театру, де незабаром почав зрідка виступати як клоун. У 1914 році його кинула кохана (є версія, що саме після цього він легенько здурів), тоді ж він втратив роботу в театрі. Під час Першої світової війни він перебивався різними іншими випадковими заробітками, в тому числі прибирав у квартирах багатьох людей.

Одного разу, прибираючи в квартирі багатого пана, він побачив його гардероб, що включав елегантні фрак і штани, начищені черевики, білу сорочку і капелюх-циліндр. Його клієнт сказав Ламару, що справжній сучасний чоловік повинен виглядати тільки так. На Ламара це справило величезне враження, і він загорівся ідеєю купити собі такий одяг і в решті-решт реалізував її, отримавши від друзів прізвисько «Красунчик» (нім. Shöner). Незважаючи на те, що він продовжував працювати прибиральником і виконувати інші брудні роботи, гуляти по місту Ламар відтепер виходив тільки в дорогому костюмі.

Незабаром Ігнац отримав загальноміську популярність під ім'ям Schöne Náci через свій зовнішній вигляд: він, незважаючи на свою бідність, як і раніше завжди був одягнений в витончений фрак, циліндр і відполіровані черевики. Він бродив братиславським Старим містом знімав перед перехожими циліндр і бажав усім доброго здоров'я і щастя, говорив про своє захоплення Братиславою, співав пісні, а жінкам говорив компліменти, дарував квіти і просив дозволу поцілувати їм руки. Іноді в кондитерській «Маєр» він просив пригостити його солодощами, і йому ніколи не відмовляли.

Hlavné námestie 1,Bratislava. Координати: 48.143605, 17.108217

Розклад роботи музею в Ратуші:

·         вівторок – пятниця: 10.00 – 17.00, останній вхід о 16.30;

·         субота – неділя: 11.00 - 18.00, останній вхід о 17.30;

·         понеділок – вихідний. 

Ціни квитків:

·         дорослі – 5,00€;

·         пільговий (діти, студенти, пенсіонери) – 2,00;

·         сімейний квиток – 10,00.