Пам’ятки та цікаві місця Рівного та Рівненської області, які варто побачити
Запланувавши подорож на захід України, ознайомтеся з нижченаведеним переліком визначних пам’яток та цікавих місць Рівного та Рівненської області. Це допоможе вам краще зрозуміти де побувати та що подивитися в Рівному та області, спланувати маршрут та виділити цікаві об’єкти екскурсії. Список пам’яток складений в довільному порядку та не відображує місце тієї чи іншої пам’ятки в рейтингу.
Замок князів Острозьких в Острозі.
Цей замок — єдиний в Україні та Східній Європі одновежовий житловий замок, який зберігся до наших днів. Замок Острога – це один зі стовпів нинішньої української ідентичності, адже те, що відбувалося в ньому п’ять століть тому, стало величною передісторією подій сьогодення. Це місце – колиска української еліти нового часу.
Детальніше: Пам'ятки Рівненської області. Острог. Замок князів Острозьких
Межиріцький монастир-фортеця.
Цей монастир – найвеличніша з фундацій князів Острозьких, що дойшли до наших днів, та одна з найбільш визначних пам’яток Рівненської області. Церква монастиря – одна з двох найграндіозніших храмових споруд XV століття в Україні, а фортеця монастиря є першокласною фортецею XVIІ століття. Монастир був православним, потім католицьким, а потім знов православним. І кожна громада додавала йому індивідуальності. Це справді цікаве місце рівненщини, яке варто відвідати.
Детальніше: Пам'ятки Рівненської області. Межиріцький монастир-фортеця
Свято-Воскресенський собор у Рівному.
Будівля першого православного соборного Свято-Воскресенського храму у Рівному проіснувала 150 років і згоріла під час пожежі 1881 року. У 1895 році відбулось освячення новозбудованого Свято-Воскресенського собору. В радянські часи впродовж кількох десятиліть тут діяв музей наукового атеїзму. З настанням незалежності України храм повернули віруючим. Храм знаходиться на вулиці Соборній.
Рівненський обласний український музично-драматичний театр.
Театр заснований у 1939 році. Нині мала сцена театру за своїм світловим та звуковим устаткуванням та обладнанням глядацької зали є однією з кращих в Україні. На сцені цього театру вперше в Україні було здійснено прем'єрну постановку «Короля Лір» Вільяма Шекспіра. Театр знаходиться на Театральній площі міста.
Рівненський зоопарк.
Зоопарк сьогодні – це колекція з 150 видів тварин, улюблене місце відпочинку та прогулянок всією сім´єю. Основна частина зоопарку – це залишки старого фруктового саду та єдиний в межах міста природний лісовий масив площею 4,7 га. Гарний догляд за тваринами сприяє отриманню у них потомства. Так щороку в зоопарку народжуються малята майже у 30 видів тварин. Зоопарк знаходиться на вулиці Київській,110.
Парк Шевченка у Рівному.
Рівненський парк культури та відпочинку імені Тараса Шевченка — пам'ятник садово-паркового мистецтва державного значення, заснований наприкінці XVIII століття. Вік окремих дерев досягає 150-200 років. Тут налічується 160 видів дерев та кущів, багато з них екзотичні, родом з північної америки, далекого сходу та південної європи. Вулиця Паркова, 2.
Рівненський обласний краєзнавчий музей.
Музейна експозиція була відкрита в грудні 1978 року. Сьогодні в Рівненському обласному краєзнавчому музеї експонується та зберігається близько 140 тисяч експонатів. Вони представляють археологічну, етнографічну, нумізматичну, природничу колекції, документи, нагороди, особис ті речі відомих діячів краю. Особливе місце в музейній збірці належить творам волинського іконопису, предметам козацької доби, колекції стародруків та роботам уродженця Рівненщини, відомого європейського скульптора Томаша-Оскара Сосновського. Щороку музейні фонди поповнюються новими надходженнями, які є результатом наукових експедицій, праці з старожилами, колекціонерами, краєзнавцями. Вулиця Драгоманова, 19.
Парк Молоді у Рівному.
Завдяки декільком оригінальним металевим архітектурним композиціям – «Закохані лебеді» та карета «Серце», парк став об’єктом паломництва та фотосесій молодят і просто закоханих пар. Особливого символізму цьому додають лебеді, які завжди плавали в парку. Парк знаходиться на вулиці Короленка.
Костел св. Антонія у Рівному.
Цей храм двічі будували жінки і двічі руйнували чоловіки. За легендою, один з руйнівників навіть вчинив самогубство. Спочатку на місці нинішнього костелу святого Антонія знаходилася дерев’яна католицька церква Успіння Пресвятої Діви Марії. У 1548 році її побудували за кошти княгині Острозької Беати з роду Косцелецьких (тієї самої, котра за іншою легендою врятувала Дубенський замок). Нині це одна з найзначніших архітектурних пам’яток Рівного.
Детальніше: Пам'ятки Рівненської області. Рівне. Костел св. Антонія
Рівне. Музей бурштину.
Софокл вважав, що цей камінь утворився зі сліз птахів, котріі оплакували відважного воїна Мелеагра. Есхіл твердив, що це сльози сестер, котрі ніяк не могли забути свого загиблого брата Фаетона. Нікей доводив, що цей камінь — концентрат сонячних променів, котрі час від часу накопичуються в морі. В давнину цей камінь продавався на вагу золота, а фігурку з нього можна було виміняти на рослого і сильного раба.
Детальніше: Пам'ятки Рівненської області. Рівне. Музей бурштину
Городоцький Миколаївський монастир.
Оточений старовинним парком монастир займає овальний піднесений острівець на річці Устя, котрий відділений річковими рукавами від села, а з зовнішнім світом з’єднується мостом в західній частині острова.
Детальніше: Пам'ятки Рівненської області. Городоцький жіночий монастир
Дубенський замок князів Острозьких.
Замок князів Острозьких є однією з найдавніших споруд міста Дубна. Первинною датою його забудови вважається 1492 рік. Основою Замку був корпус при в'їздній брамі, споруджений у ХVІ - ХVІІ століттях, з порталом у стилі епохи Відродження. Прикрасою брами був герб князів Острозьких у гарній оправі, який зберігся і понині.
Детальніше: Пам'ятки Рівненської області. Дубно. Замок князів Острозьких
Інші пам’ятки Дубна:
· монастир кармелiток на вулиці Шевченка, 51;
· Свято-Іллінський собор на вулиці Данила Галицького, 13;
· Юр'ївська дерев’яна церква на вулиці Садовій;
· Михайлiвська дерев’яна церква в селі Мирогоща Перша.
Тараканівський форт біля Тараканова.
Архітерктурна пам'ятка ХІХ століття знаходиться в мальовничій місцевості над рікою Іквою. Форт було споруджено на російсько-австрійському кордоні в 1890 році за наказом царя Олександра III. Унікальна за плануванням і розташуванням оборонна споруда в Україні знаходиться в занедбаному стані і поступово руйнується.
Детальніше: Пам'ятки Рівненської області. Тараканівський форт
Рівненщина. Базальтові стовпи
Ці камені утворилися в результаті селективного плавлення ультраосновної речовини мантії Землі. Коли це відбувалося, температура на поверхні досягала 1300°С, Так були утворені італійські Везувій та Етна, а також Гавайські острови. Поліський вулкан, що утворив це диво природи, діяв 650 мільйонів років тому та уже ніколи не прокинеться.
Детальніше: Пам'ятки Рівненської області. Базальтові стовпи
Рівненщина. Тунель кохання.
Це ботанічний феномен — зелений тунель у лісовому масиві, утворений заростями дерев та кущів, які сплелися між собою, та утворили дивовижний щільний тунель точної арочної форми. Тунель Кохання розташований на відрізку (близько 4 км) залізничної колії, яка веде від селища Клевань до селища Оржів.
Детальніше: Пам'ятки Рівненської області. Тунель кохання
Рівненщина. Вузькоколійна залізниця Поліський трамвай.
В Україні досьогодні збереглося досить багато вузькоколійок, але майже всі вони мають промислове значення. Ці залізниці побудовані переважно в кінці ХІХ – першій половині ХХ століття та використувуються на видобутку торфу, вугілля, заготівлі лісу та на цегельних заводах. І лише три вузькоколійки України здійснюють перевезення пасажирів — Гайворонська, Боржавська та Антонівка — Зарічне (останню в народі ще називають «Кукушка» або «Поліський трамвай»).
Детальніше: Пам'ятки Рівненської області. Вузькоколійна залізниця Поліський трамвай
Музей першокниги у Пересопниці.
Присвячений створенню першого друкованого Пересопницького Євангелія.
Корецький Троїцький монастир.
Стародавня обитель веде свою історію з ХІ століття. Монастир двічі був зруйнований татарами та майже 50 років перебував під владою католиків. Але кожного разу за допомогою корецьких князів та місцевих жителів відновлювався. У цьому монастирі знаходиться найвідоміша православна святиня Рівненщини - Корецька ікона Божої Матері «Споручниця грішних».
Дерманський Троїцький монастир.
Колись це був першокласний монастир, в якому певний час знаходилася резиденція вікаріїв Волинської єпархії – єпископів Острозьких. Нині монастир відбудовується та відновлює свою красу.
Надслучанський регіональний ландшафтний парк.
Парк розкинувся в басейні річки Случ від села Устя до села Бистричі. Тут знайдеться місце як для любителів активного туризму (піші маршрути, сплав річкою, скелелазіння), так і для тих, кому ближче пізнавальні екскурсії. Територія парку також прекрасно підходить для легкого оздоровчого відпочинку з прогулянками на свіжому повітрі та допоміжними промислами у вигляді збирання ягід, грибів, а також рибальства.