Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Австрії. Штирія. Фортеця Ригерсбург

Riegersburg

Ця абсолютно неприступна споруда, що височіє на скелі, незмінно вражає уяву. Замок колись був південним форпостом Штирії, а в часи Другої Світової війни був німецькою фортецею. Вважається, що замок Ригерсбург - одна з найбільших барокових фортець Австрії.

Перші згадки про замок Ригерсбург прийнято відносити до XII століття . Згідно з переказами, лицар на ймення Рюдігер фон Хоенберг був першим, хто в 1100 році почав на залишках вулканічної скелі висотою 482 метри площею в 15 гектарів, будівництво. Зведений ним над струмком Грацбах у 1138 році замок був названий на честь свого власника. У XIII столітті на тому ж плоскогір'ї стояло вже два замки: Кронег на півночі і Ліхтенегг південніше і трохи нижче. Останній був знесений в 1648 році.

У XVI столітті барон фон Стадлер реконструював головний, північний замок, збільшивши його площу і надавши йому риси, характерні для епохи Відродження. Саме того часу стосуються розкішні зали першого поверху і склепінні галереї внутрішнього двору. Однак найбільш вражаюче видовище - Лицарський зал з його багатим оздобленням дерев'яних дверей і стелі, а також унікальними полотнами.

В 1637 Ригерсбург був переданий сім'ї Векслер. При Єлизаветі фон Векслер, відомій та популярній фігурі землі Штирія, замок пережив свої найкращі часи. Прославилася Єлизавета тим, що в часи тотального патріархату жила власним життям, і, що найважливіше, могла постояти як за себе, так і за свій дім. Під час війни з турками в XVII столітті ця, висловлюючись сучасною мовою, емансипована жінка, зуміла наодинці перетворити палац у славнозвісну прикордонну фортецю тієї епохи.

У 1822 році неабияк пошарпана, але не переможена фортеця перейшла у володіння стародавнього князівського роду Ліхтенштейн, коріння якого губляться в XII столітті. Відомо, однак, що якийсь менестрель, що жив у той час, повідомляє про свого сучасника Генріха Ліхтенштейна, який досяг успіху в битві на річці Лейте в 1246 році. На підставі цього нині живі представники згаданої сім'ї вважаються одним з найбільш древніх родів Австрії. З моменту отримання замку і донині сім'я Ліхтенштейн віддає всі свої сили на безперервні реставраційні роботи. Тільки за останні кілька років були повністю відновлений дах палацу площею близько 10 000 метрів, реконструйовано дві милі зовнішніх стін і проведено освітлення, як в усі внутрішні приміщення, так і вздовж стежок.

Зараз замок Ригерсбург являє собою величезну територію площею 15 гектарів, оточену 3-и кілометровою масивною стіною з 11-ма бастіонами і 7-ма укріпленими потужними воротами. Вхід на територію замку - кам'яниста стежка, що знаходиться з південного боку. Між четвертими і п'ятими воротами, на місці колишнього замку Лейхтенег, встановлений Прикордонний меморіал, звідки відкривається гарний вид на околиці. За шостими воротами починаються житлові та господарські будівлі. Тут розташований арсенал, де зараз зберігається старовинна зброя і військові машини, які колись використовували для відбиття ворожих атак. Після проходження загострених воріт - пірамід мандрівник підходить до Вацлавських воріт зі статуями Марса і Беллони - бога і богині війни. Ці ворота поряд з ровом та підйомним мостом є частиною єдиної споруди, що оточує  замок. За другим ровом розташовані, власне, будівлі замку. Насправді, тут стоїть кілька замків, найбільший з яких - середній - називається Вільдон.

Далі починається Стежка мулів з вирубаних в скелі східців, якими в разі потреби в палац доставляли провіант і воду.

Замок також включає в себе дві склепінчасті галереї. Всередині однієї з них заслуговує уваги незвичайний різьблений фонтан.

Внутрішнє оздоблення кімнат в основному датується XVI - XVII століттями. Так званий Білий Зал з його прекрасними стелями дає деяке уявлення про стиль життя в епоху бароко.

Варто також відзначити, що з 2003 року на території замку функціонує ліфт, розташований біля північної частини будівлі. Побудований він був для подолання вже згаданих семи воріт. Можливість піднятися до замку пішки, однак, теж існує. А ліфт, в свою чергу, дає можливість насолодитися навколишніми пейзажами, не відволікаючись на виснажливий підйом вгору.

Всього Ригерсбург налічує 108 приміщень, не всі з яких відкриті для відвідування. У замку досі немає опалення і батарей, приміщення опалюються завдяки стародавнім грубам, котрі знаходяться у робочому стані донині. Цікава також розташована на території замку старовинна готична вежа. У внутрішньому дворі замку знаходиться старовинна криниця, обнесена химерною кованою огорожею. У візерунок огорожі вплетена підкова і, згідно з легендою, того, хто знайшов її, в житті чекає великий успіх. Усередині обгородженої стінами території зараз розташовані великі виноградники, які орендують місцеві винороби.

Сьогодні в замку відкриті для відвідування два музеї: «Легендарний Ліхтенштейн - легендарні жінки» на першому поверсі і «Музей відьом» в підвалі. Також постійно проводиться виставка, що розповідає про історію сім'ї Ліхтенштейн.

Виставка, присвячена легендарним жінкам, являє собою своєрідну подорож у минуле, а саме в XVII століття. Вона розповідає про долі двох жінок, що живуть в самий розпал воєн з Османською імперією, про випробування відьом, а також про дні шалених веселощів і прекрасного настрою епохи бароко. Жінки, яким присвячена виставка, - це вже згадана Єлизавета фон Векслер і її служниця Катерина Палдауф. З їх іменами пов'язаний один з найбільш похмурих періодів в історії східної Штирії - Великий суд відьом в Фельдбаху. А справа вся в тому, що Катерина Палдауф була в числі тих, кого у 1675 році звинуватили в чаклунстві і стратили. Цілком очевидно, що долі цих жінок породили безліч легенд, які, втім, часто приймаються за правдиві факти біографії. З іншого боку, виставка дає можливість побачити два абсолютно різних світи: світ розбещених розкішшю бароко аристократів і світ злиднів, забобонів і війни. Відео, ілюстрації і музичний супровід допомагають повніше зануритися в історію, відчути все набагато гостріше.

Що стосується «Музею відьом», то в 1987 році 20 приміщень замку були віддані під виставку, що оповідає про час полювання на відьом в Штирії. Катерина Палдауф фігурує також і в цій виставці, основний сюжет якої, - все той же Великий суд відьом. У 2003 році, після проведення необхідної ревізії, «Музей відьом» знову відкритий для відвідувачів і, як і раніше, приваблює щорічно сотні людей.

8333, Riegersburg, Österreich. Координати: 47.001819, 15.933727.

Розклад роботи:

квітень та жовтень: щодня 10.00 - 18.00;

травень - вересень щодня 9.00 - 18.00;

останній вхід - о 17.00.

Вартість вхідних квитків:

дорослі - 12 Євро;

діти - 7 Євро.

Час роботи ліфту для підйому в замок:

квітень-жовтень: щодня 10.00 – 18.00;

вартість квитка в один кінець

дорослий - 2,5 Євро;

дитячий - 1,5 Євро.

 

 

Штирія, Грац, Австрія, цікаві місця, пам’ятки, що подивитися, де побувати, що відвідати в Австрії, поїздки, подорожі, тури Європою, самостійні поїздки в Європу автомобілем, на автомобілі.