Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Австрії. Штирія. Грац. Головна площа

Hauptplatz

Ця площа є історичним центром Граца. Тут змішалися в єдине ціле різні архітектурні стилі та напрямки: пізня готика, бароко та класицизм. Звідси в різні боки розходяться близько десятка вулиць і провулків. ЇЇ, як ринкову площу заклав ще в другій половині XII сторіччя герцог Отокар III. Тут же знаходиться міська Ратуша, яку перебудовували три рази. Гауптплац входить до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Площа має форму трапеції, посеред якої знаходиться пам'ятник-фонтан ерцгерцогу Йохану, який чимало зробив для міста і містян, і був неймовірно шанованим. Вважається, що під час правління ерцгерцога, Грац досяг неабиякого достатку і жоден з правителів більше такого не зміг повторити. Навколо фонтану встановлено чотири скульптури, що зображують жінок, які покликані символізувати чотири ріки землі Штирія.

Площа оточена з усіх боків будівлями, що мають історичну цінність. Зверніть увагу на будівлю аптеки "Адлер", побудовану в XVI столітті, або палац Штюрк (Palais Stürgkh), в якому зараз знаходиться готель "Винний льох". Також помилуйтеся спорудженим в XVII столітті будинком Люггхауса, який прикрашений фресками, що створюють неймовірно гармонійне змішання бароко і рококо.

Але, все-таки головною прикрасою площі є саме Ратуша. Перша Ратуша Граца, "стара канцелярія", була побудована близько 1450 року в Юдейському кварталі. Але вона виявилася занадто мала і тому близько 1550 року нова, більша Ратуша, була побудована на тому самому місці, де знаходиться сучасна Ратуша.

Із-за скрутної економічної ситуації в місті на момент будівництва, новий будинок, побудований в стилі ренесанс, був простий і нехитрий, його прикрашали тільки блоки з каменю по кутках. На великих вікнах першого та другого поверхів були встановлені масивні грати, оскільки Ратуша була також місцем головного поліцейського управління. Вязниця міста була розташована на третьому поверсі будівлі, і, хоча на вікнах цього поверху не було грат, проте вони були дуже маленькими.

Годинник Ратуші, котрий було видно з трьох сторін, був доданий в 1609 році.

Стара ратуша була зруйнована в 1803 році, а потім відновлена в 1805 і 1807 роках за планами Крістофа Штадлера. Нова будівля коштувала 150 000 гульденів і місто здобуло ці гроші за допомогою спеціального нового податку на вино. Нова будівля будувалася в стилі класицизму, але цей стиль був вкрай непопулярним у багатьох жителів і це призвело до деякого невдоволення народу Граца.

Минув час і будівля знову виявилася затісною. Будівельні роботи та прибудови до Ратуші почалися в 1869 році. До нової будівлі на першому поверсі, а також до східного та північного крил першого поверху включена більша частина старої будівлі 1807 року. Також під час цієї реконструкції був доданий Великий купол Ратуші. Для розширення Ратуші були придбані кілька сусідніх будинків. Проте, початкові плани так і не були повністю реалізовані. Власники будинків № 6 і 8 на Landhausgasse відмовилися давати дозвіл на знесення їх будинків.  І ці два будинки досі стоять у внутрішньому дворі, що справляє певний вплив на загальний дизайн будівлі.  

Сьогодні Ратуша є величною, чотириповерховою будівлею з фасадом в стилі пізнього історизму - старому німецькому стилі. На півдні частина будівлі відноситься до 1889 року, а основна секція до 1893 року. Фасад багато прикрашений, серед інших прикрас виділяється серія нішевих статуй, які зображують великих австрійців (наприклад , імператорів Габсбургів) і чотири великих алегорії " Мистецтво", "Наука", "Торгівля" і " Промисловість".  

Незважаючи на своє історичне значення, через Головну площу проходять абсолютно всі трамвайні лінії міста. Отож, точно не заблукаєте!

Hauptplatz, Graz. Координати: 47.070406, 15.438040