Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Угорські традиційні алкогольні напої

 

Якщо ви є тонким поціновувачем «зеленого змія» і не знаєте, як задовольнити свою пристрасть, подорожуючи Угорщиною, то прочитавши нижчевикладену інформацію, точно не розгубитеся в супермаркеті чи ресторані та зможете насолодитися Угорщиною і з цього боку. Крім того, пляшка чогось кріпенького є непоганим сувеніром для рідних та близьких будь-якого мандрівника….

Отже, якщо ви уже знайомі з угорськими винами: Угорські вина

А також з угорською кухнею: Найцікавіші страви угорської кухні

Дозвольте відрекомендувати угорську палінку, котру почали в Угорщині виробляти десь з початку XIV століття, коли у Європі з’явилася технологія перегонки. Назва напою, за аналогією з українською горілкою, каже про те, що для його виробництва треба щось палити. Хоча у виробництві палінки використовуються виключно спирти фруктового походження, до 2002 року це не було законодавчо зафіксовано. Тепер, якщо у напої є домішки нефруктових спиртів, а також штучних барвників та ароматизаторів – такий напій не може називатися палінкою. Мінімальна міцність для цього напою визначена в 37,5 градусів.

Основою для палінки є будь-яка фруктова чи ягідна сировина. Фрукти і ягоди віджимають в спеціальних ємностях, попередньо видаливши кісточки. Кісточки перемелюються в спеціальних дробарках і потім додаються в сировину разом з дріжджами. Суміш бродить. Після зброджування, отриману брагу двічі переганяють у перегінних кубах. Після цього розливають або у пляшки, або напій ставлять на витримку. Справжня палінка повинна мати термін витримки не менше трьох місяців. Витримується напій або в дубових бочках, або в інших нейтральних ємностях. Вважається, що дубові бочки сприяють формуванню кращого смаку і кольору палінки.

Етикетки на пляшках палінки досить яскраві і привабливі. Навіть зовсім не знаючи угорської мови, за картинкою на етикетці, можна легко зрозуміти з яких фруктів чи ягід виготовлена ця палінка. Найкращою вважається абрикосова палінка. Кращі абрикоси для цього напою вирощують у місті Кечкемет (Kecskemét), це столиця або серце угорської палінки. Аби купити палінку з Кечкемету, шукайте на пляшках напис «Kecskeméti barack pálinka».

Щоб зрозуміти, пляшку якої палінки тримаєте в руках, читайте написи на етикетці.

Kisüsti палінка, виготовлена способом подвійної перегонки в мідному баку. Érlelt – палінка з витримкою понад три місяці в дубових бочках до 1000 літрів, або в бочках більшою ємністю не менше шести місяців. Óпалінка з витримкою не менше року в дубових бочках до 1000 літрів, або два роки в бочках більшої місткості.  Ágyasце палінка, витримана з додаванням фруктів з яких вона виготовлялася, з терміном витримки як мінімум три місяці. Törkölypálinka – палінка з виноградних залишків. Часто її угорці вживають для поліпшення травлення після їжі, вона має дуже міцний, насичений смак і може викликати легке запаморочення. Виноградна палінка виробляється в традиційних угорських винних регіонах.

Наступним напоєм, спробувавши котрий, відчуваєш на язиці смак королівської Угорщини, є бальзам Унікум. Рецепт цього унікального бальзаму належить королівському лікареві Йожефу Цваку, який, свого часу, лікував все сімейство австро-угорського імператора Йосипа ІІ. Сам імператор любив добряче попоїсти, тож часто страждав шлунковими розладами. А його талановитий лікар захоплювався збиранням трав і виготовленням різних цілющих настоїв. Одного разу імператору, після чергового застілля, стало геть зле. Тож Йожеф напоїв пана імператора новим лікувальним еліксиром, а коли Йосипу ІІ стало легше, він вигукнув: Унікально! Це унікально! Тож саме цей захоплений вигук і дав назву еліксиру - лікувального бальзаму Unicum. Пізніше доктор Цвак заснував у Будапешті виробництво спиртних напоїв і отримав почесне звання постачальника королівського двору.

Рецепт приготування бальзаму тримається сім'єю Цвак в суворій таємниці. У виробництві використовується найякісніший етиловий спирт, карамель, цукор і трав'яна настоянка, приготована з більш ніж сорока лікувальних трав. Одна частина лікувальних трав настоюється в алкоголі, а потім відбувається процес дистиляції. Друга частина трав'яного збору настоюється у спирті протягом місяця. Потім обидві частини змішують і витримують в дубових бочках. Повний рецепт бальзаму Унікум не знає жоден працівник підприємства, яке виготовляє цей унікальний напій. Рецепт бальзаму - таємниця за сімома печатками, яку вдається зберігати більше п'яти поколінь!

Вважається, що бальзам позитивно впливає, насамперед, на кровоносну систему та систему травлення. Рекомендується під час застуди та після хвороби, для відновлення сил. Також бальзам може позитивно впливати, стимулюючи і тонізуючи у випадках фізичної або розумової перевтоми організму. Унікум можна пити як до, так і після їжі. Можна невелику стопочку або лікерну чарочку випити, наприклад, як аперитив. Можна додати його в апельсиновий сік чи в улюблену каву, чорний або зелений чай, кілька крапель в інші алкогольні напої, коктейлі, морозиво або десерт.

 

Ще одним цікавим міцним напоєм є мисливська настоянка «Хубертус», яка має солодкий трав'яний присмак. St. Hubertus є класичним угорський лікером, який виготовляється уже понад 100 років на основі секретного рецепта, та названим на честь покровителя мисливців.

 

Будьмо!