Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Угорщини. Будапешт. Центральна синагога

 

Це найбільша синагога Європи та друга за розмірами в світі, після синагоги Еммануеля у  Нью-Йорку. Центральна синагога Будапешта займає територію площею 1200 м²  та підноситься на 44 метри вгору, вміщуючи, при цьому, одночасно близько 3000 чоловік. Будівля синагоги була побудована у 1859 році у мавритансько-візантійському стилі, котрий підкреслював східне походження євреїв.

    Євреї хазарського походження масово з'явилися в Угорщині в XIII столітті, після татарських походів 1240-х років. Велика частина їх поселень знаходилася в Буді і Обуді, а з XIX століття єврейська громада Будапешта займає район Ержбетварош в Пешті. Цю частину Будапешта нині називають «старим єврейським кварталом». Тут і знаходиться Центральна синагога Будапешта.

Двоповерхова будівля синагоги з трьома навами з білої та червоної цегли, прикрашена кольоровою керамікою, з філігранним карнизом і вікном-розеткою. Синагога вражає не тільки своїми розмірами, а й розкішним внутрішнім оздобленням. Великі люстри, прикрашений позолотою вівтар, мозаїчний розпис на стінах і стелі, - все це прикрашає інтер’єр синагоги та надає їй особливої пишності.


       В часи Другої світової війни будівля синагоги була сильно пошкоджена. Відновлення затягнулося на півстоліття і тільки в 90-х роках ХХ століття синагога знову відчинила двері відвідувачам. На території синагоги розмістився меморіальний парк Рауля Валленберга в пам'ять про загиблих в роки Другої світової війни євреїв. Центральне місце в ньому займає Дерево Життя, майстерно виконане з металу. Верба, котра схилила своє гілля з тисячами листочків. На кожному з них викарбувано ім'я людини, яка загинула під час нацистського терору.

В синагогу можна потрапити, починаючи з 10.30. Літом останній вхід починається о 16.30, зимою о 14.30 (у п’ятницю – о 12.30 літом і зимою). Субота – вихідний.

Dohány utca 2, Budapest. Координати: 47.495586, 19.060206

Знаходиться поряд