Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Угорщини. Будапешт. Термальні купальні

Будапешт вважається одиним з найбагатших своїми термальними і лікувальними водами міст у світі. Деякі з гарячих джерел на Будайській стороні міста використовували ще кельти і римляни. Назва міста  Aquincum, що в античні часи знаходилося на місці сучасного Будапешта, в перекладі означає «багаті води». У 1934 році місто отримало назву «місто купалень», а в 1937 році тут був організований перший Міжнародний Конгрес з купання, який визнав столицю Угорщини міжнародним містом лікувального купання.

Будапештські теплі води, за своїм походженням, є карстовими. Завдяки особливим геологічним умовам, термальна вода, що піднімається з глибших шарів землі, змішується з карстовими водами. На території міста тепла вода пробивається на поверхню в 130 місцях. Щодня джерела доставляють 30 000 000 літрів теплої, і 40 000 000 літрів гарячої води, температура яких 22 - 76°С. За хімічними характеристиками будапештські джерела належать до групи гідрокарбонатних вод, які, залежно від родовища, містять сірчані хімічні сполуки і абсорбовані радіоактивні речовини.

Купальня Сечені (Szechenyi Furdo).

Купальня Сечені з 2012 року є володарем угорського гран-прі, а також найбільшим купальним комплексом Європи. Ця перша лікувальна купальня Пешта, була побудована в період між 1909-1913 роками в стилі сучасного ренесансу. Лікувальна вода купальні Сечені видобувається з другого за глибиною колодязя Будапешта, з глибини 1246 метрів і надходить на поверхню з температурою 76°C.

Термальний комплекс, що розташований в Міському парку, оточує чудова місцевість з парковими деревами. Перша свердловина в Міському парку була пробурена в 1868 році і над знайденим джерелом, в 1881 році була побудована перша в Пешті купальня, яка називалася «Артезіанська купальня». Згодом первісна будівля купальні перестала відповідати зростаючим потребам, тому тут знову почалися будівельні роботи, і в 1913 році відкрилася нова лікувальна купальня в стилі необароко, яку назвали на честь графа Сечені. Після цього будівля багато разів добудовувалася та розширювалася, в 1927 році тут побудували купальню з пляжем, а в 60-х роках ХХ століття зробили її придатною для використання взимку.

В купальні лікують: хронічні захворювання суглобів і хребта, невралгію, недостатність кальцію в кістках, проводять реабілітацію після ортопедичних операцій і нещасних випадків,

Води купальні придатні також і для пиття. Лікувальна вода у питній формі рекомендується при лікуванні хронічного гастриту, виразки шлунка, катару кишечника, підвищеної кислотності шлунка, хвороби нирок, сечовивідних каналів і жовчного міхура, порушення обміну речовин. Лікувальну воду потрібно пити вранці, на порожній шлунок маленькими ковтками.

Інші послуги в купальні: гаряча і волога парилка, сауна, фітнес, тренажерний зал, підбадьорюючий масаж, солярій, басейн «сюрпризів».

www.szechenyifurdo.hu

Állatkerti krt., 11, Budapest. Координати: 47.519175, 19.081608

Режим роботи:

·         парні та термальна частина: 06.00 – 19.00,

·         басейн: 06.00 – 22.00,

·         питна криниця: 09.00 – 17.00.

Ціни квитків.

Ціни залежать від дня тиждня та часу відвідування та стартують від 4200 форинтів (€13,50) за двогодинне купання в будній день до 5200 форинтів (€17,00) за вихідний день купання. Ціну на додаткові послуги уточнюйте на сайті купальні.

 

Готель - водолікарня і термальна купальня Геллерт (Gellert Gyogyfurdo)

«Чудотворні» джерела, котрі знаходяться на території купальні, були відомі ще за часів короля Арпада. За однією з легенд, в печері над купальнею жив відомий своїми знаннями зцілення відлюдник, який умовляв хворих скупатися в мулистому озері перед печерою, тому в ХVІІІ - ХІХ століттях її називали Брудною купальнею.

Нова купальня з басейном, побудована в стилі сецесії, відкрилася в 1918 році, а потім доповнилася пляжною купальнею з хвилями і купальнею з вируючою водою. Оригінальний агрегат хвиль, введений в експлуатацію в 1927 році, працює і досі, що є унікальним випадком. Купальний комплекс був споруджений з помпезністю, гідною античності. Захоплююче видовище нагадує про стародавні римські традиції: критий комплекс з різнокольоровими стеклами, елегантні басейни, прикрашені колонами. У купальні Геллерт 13 басейнів, серед яких є перлова ванна, термальний, відкритий, сидячий, дитячий басейни, а також басейн з хвилями. Велика перевага лікувальної купальні Геллерт в тому, що тут є комплекс різних процедур. Крім традиційних купальних процедур, тут є всі можливості для використання всіх сучасних можливостей фізіотерапії. У купальні можна скористатися практично всіма лікувальними послугами, з комплексним відділенням лікувальних купалень (денний стаціонар), також є інгаляторій, лавовий масаж, педикюр спа, шоколадна терапія, купальня Клеопатри і купальня з лікувальними травами. Безкоштовні послуги: парові камери і фінська сауна.

У жовтні 2007 року була завершена реконструкція жіночого термального відділення - пам'ятника мистецтва, а оригінальний, унікальної краси чоловічий відділ був зданий в експлуатацію 17 квітня 2008 року. В історії купальні Геллерт це була перша серйозна реконструкція. 

Джерела, що забезпечують водопостачання купальні, пробиваються з глибин  гори Геллерт. Температура води залежить від рівня води в Дунаї, і становить 38 - 43°С. В купальні лікують:  дегенеративні захворювання суглобів, захворювання хребта,  хронічні і збуджені запалення суглобів, захворювання хрящових дисків, невралгію, звуження судин, циркуляційні занепокоєння, астму, хронічний бронхіт (у формі інгаляції).

http://www.gellertfurdo.hu/

Kelenhegyi út 4. Budapest. Координати: 47.484295, 19.052128

Режим роботи: щоденно, 06.00 – 20.00.

Ціни квитків.

Ціни залежать від дня тиждня та часу відвідування та стартують від 4900 форинтів (€16,00) за будній день купання до 5500 форинтів (€18,00) за вихідний день купання. Ціну на додаткові послуги уточнюйте на сайті купальні. В літні місяці можливе нічне купання у відкритих басейнах в ніч на суботу та на неділю.

 

Термальний лікувально-оздоровчий купальний комплекс Св. Лукач (Szent Lukacs Gyogyfurdo)

Джерела, що живлять цю купальню, зведену в XIX столітті, були відомі ще з XII століття. Згідно з легендою, тутешні води вилікували святого Лукаса, про що оповідають мармурові таблички на стіні купальні. У турецькі часи тут також знаходився комплекс турецьких лазень. Втім, розвитком купальної культури в Угорщині займалися не тільки турки. У районі нинішніх купалень Лукача ще в XII столітті цілительською діяльністю займалися лицарі ордена госпітальєрів св. Іоанна Єрусалимського, відомі згодом як мальтійські лицарі, котрі побудували поруч зі своїм монастирем ще й купальні. В кінці XIX століття почалася масштабна реконструкція цих купалень: були побудовані спа-готель і сучасний гідротерапевтичний комплекс, басейн. У 1937 році тут спорудили питний павільйон, а в 1979 році відкрили перше в Будапешті амбулаторне водолікувальних відділення. У 1999 році була проведена модернізація купальні, в результаті якої тут з'явився басейн з ефектами (водний потік, гідромасажні водоспади і т.п.).

У термах сьогодні 7 басейнів з температурою води 22-40°C, з них 5 - криті. При купальнях діє розширений фізіотерапевтичний комплекс, салони масажу, парова і фінська сауна, солярій. Джерела купальні діляться на теплі (+22 ... + 27°С) і гарячі (+41 ... + 54°С). До складу лікувальної води «Лукача» входять натрій, кальцій, магній, гідрокарбонат, сульфат хлору і значна кількість фтору, який дуже добре допомагає при лікуванні хронічних опорно-рухових захворювань.Оскільки вода купальні «Лукача» відноситься до вапняних мінеральних вод, вона рекомендована для пиття і лікування хронічного бронхіту, виразки шлунка, катару кишечника, ниркової балії, хронічного запалення сечового міхура, каменів у нирках, хронічного катару дихальних шляхів, остеопорозу, захворювань жовчного міхура.

http://www.lukacsfurdo.hu/

Frankel Leó utca 25-29, Budapest. Координати: 47.517686, 19.036399

Режим роботи: щоденно, 06.00 – 22.00, питний павільон: 10.00 – 18.00.

Ціни квитків.

Ціни залежать від дня тиждня та часу відвідування та стартують від 2100 форинтів (€7,00) за двогодинне купання в будній день до 3600 форинтів (€11,50) за вихідний день купання. Ціну на додаткові послуги уточнюйте на сайті купальні.

 

Термальна купальня і басейн Рудаш (Rudas gyogyfurdo)

Біля північного підніжжя гори Геллерт розташована найрозкішніша турецька купальня Рудаш. Ця купальня була закладена в 1550 році, хоча ймовірно існувала вже з XV століття як турецькі лазні. Пізніше була перебудована з істинно східною помпою. Під 10-метровим куполом, котрий підпирають 8 колонн, розташований 8-кутний басейн - «купальня зеленого стовпа» (одна з колон дійсно мала зеленуватий відтінок), а її оточує коридор з арками, де розміщуються менші купальні, сауни, парні, радонові ванни.

З 1936 року купальню могли відвідувати виключно чоловіки, проте після реконструкції в 2005 році її вже можуть відвідувати і жінки по вівторках та вихідних днях. Безкоштовно можна користуватися паровими камерами (в лікувальній парової купальні) і фінською сауною (у частині для басейнів).

Температура води басейну унікально висока, і становить 29°C. Цілющими водами купальні можна лікувати органи руху - захворювання хребта і суглобів, хронічні і гострі запалення суглобів, хребетну грижу, біль в нервових закінченнях, запалення нерва, недолік кальцію в кістковій системі (остеопороз). Питний курс мінеральних вод лікує хронічні захворювання дихальних шляхів, шлунково-кишковий тракт (запалення кишечника та шлунка), захворювання нирок.

http://www.rudasfurdo.hu/

Döbrentei tér 9, Budapest. Координати: 47.489224, 19.048061

Режим роботи:

·         лікувальна купальня: щоденно 06.00 – 20.00,

·         нічне купання (спільне): п'ятниця-субота - 22.00 – 04.00,

·         басейн: 06.00 – 22.00,

·         велнес, сауна 08.00 – 22.00.

Ціни квитків.

Ціни залежать від дня тиждня та часу відвідування та стартують від 2300 форинтів (€7,50) за тригодинне ранкове купання в будній день до 4400 форинтів (€14,50) за нічне купання в пятницю та суботу. Ціну на додаткові послуги уточнюйте на сайті купальні.

 

Королівська Купальня (Kiraly Gyogyfurdo)

Це найцікавіша і найзатишніша лікувальна купальня столиці Угорщини. У будівлі в класичному стилі розташований комплекс басейнів з турецькими куполами, які передають всю помпезність культури купання османської імперії, і є історичним пам'ятником. Серед угорських лікувальних купалень її вважають особливою. Будівництво купальні розпочав у середині ХVI століття Будайський паша Арслан, а його нащадок паша Мустафа його завершив. Цікаво, що у купальні навіть зараз немає прямого джерела гарячої води. Вода поставлялася і тоді і зараз з території нинішньої купальні Лукач, в давні часи за допомогою водопроводів, виготовлених з червоної сосни.

У купальні чотири басейни з різною температурою води. Лікувальні басейни з температурою 32, 36 і 40°С, та басейн біля сауни з температурою 26°С. Для бажаючих поправити своє здоров'я також є лікувальна ванна, підводний променевий масаж і лікувальний масаж. Для бажаючих підбадьоритися працюють парилки, оздоровчий масаж, масаж ніг і фінська сауна. Особливість купальні в тому, що вона розділена на жіночі і чоловічі дні.

http://www.kiralyfurdo.hu/

Fő utca 80, Budapest, 1027. Координати: 47.510626, 19.038323

Режим роботи: щоденно, 09.00 – 21.00, на сайті уточнюйте жіночі та чоловічі дні роботи.

Ціни квитків.

Ціни залежать від часу відвідування та стартують від 1300 форинтів (€4,50) за тригодинне ранкове купання до 2600 форинтів (€8,50) за купання цілий день. Ціну на додаткові послуги уточнюйте на сайті купальні.

 

Купальня Дагалі (Dagály Fürdő)

Ця купальня вперше відкрита в 1948 році, а в 1956 році була розширена та був побудований 50-ти метровий басейн. У 1970 році в купальню також була спрямована вода з купальні Сечені, підвищуючи лікувальні властивості термальних ванн Дагалі.

Купальня надає повний спектр медичних послуг та має 8 басейнів різних форм і температури води, розташованих  в мальовничому оточенні. Купальня більше схожа на аквапарк, тут є дитячі басейни, термальний басейн, басейн фантазій і басейн вчення. Басейн фантазій пропонує широкий набір цікавинок - вихровий коридор, шипуче ліжко, джакузі, душові кабіни, шийні гейзери, бризки засмаги.

http://www.dagalyfurdo.hu/

Népfürdő u. 36, Budapest. Координати: 47.539241, 19.061848

Розклад роботи: щоденно, 6.00 – 20.00, каса закривається за годину до закриття.

Ціни квитків.

Ціни залежать від дня тиждня та часу відвідування та стартують від 1600 форинтів (€5,50) за тригодинне купання після 17.00 в будній день до 3400 форинтів (€11,00) за купання у вихідні. Існують сімейні квитки для двох дорослих та одного (4100 – будні (€13,50), 4800 (€15,50)– вихідні) чи двох (5700 (€18,50) – будні, 6400 (€20,50) – вихідні) дітей. Ціну на додаткові послуги уточнюйте на сайті купальні.

 

Термальна купальня Дандар (Dandar gyogyfurdo)

У 1928 році за рішенням Міської Ради в кожному районі Будапешта необхідно було створити так звані народні лазні і тим самим надати городянам можливість дешевого купання. Купальня Дандар стала першою такою лазнею особистої гігієни. До 1978 року термальну воду привозили автоцистернами з колодязів купальні Сечені.

Купальня Дандар розташована на Пештському березі Дунаю, всього в декількох кроках від набережної та мосту Петофі.  Тут знаходиться три басейни, а набір послуг купальні включає термальні басейни, сауну, лікувальні ванни, лікувальний масаж, підводний гідромасаж, педикюр.

http://www.dandarfurdo.hu/

Dandár u. 3, Budapest. Координати: 47.476423, 19.070844

Розклад роботи.

·         будні: 6.00 - 20.00,

·         субота, неділя: 06.00 - 18.00.

Ціни квитків.

Ціни залежать від вибраних послуг та стартують від 1100 форинтів (€3,50) за тригодинне купання після 17.00 до 2200 форинтів (€7,50) за день купання з велнес-процедурами. Ціну на додаткові послуги уточнюйте на сайті купальні.

 

Знаходиться поряд