Пам'ятки Угорщини. Будапешт. Собор Матяша
Matyas Templom
Свого часу ця церква була за лічені години перетворена на мечеть, аби Сулейман відсвяткував тут взяття Буди та помолився Аллаху. Після цього церква 145 років була мечеттю, а біля неї знаходилося найпівнічніше священне місце ісламу – усипальниця Гюль-Баба, члена Бекташи дервішів. А в ХІV столітті у церкві відбувалися церемонії затвердження коронованого короля, ніби друга коронація.
Собор Матяша – одна з найгарніших будівель Будапешта, побудований у період між 1250 та 1270 роками під патронатом короля Бели IV. Новозбудований храм в північнофранцузькому стилі присвятили Діві Марії. Існують легенди про заснування першої церкви Марії королем Іштваном у 1015 році, але поки не знайдено жодного підтвердження існування церкви в домонгольські часи, ні документального ні археологічного.
Під час правління Людовіка Великого (1342-82), церква була реконструйована в готичному стилі. З тих часів на південній стіні південної бічної нави збереглися різьблені портрети короля Людовіка і королеви Єлизавети. В той же час при церкві була організована школа з більш ніж 30-ма священиками – вчителями.
Під час першого турецького завоювання Буди у 1526 році середньовічні конструкції даху і більшість церковного інтер'єру було знищено, але багатства церкви, після першої звістки про поразку угорських військ при Могачі, були завантажені на кораблі і Дунаєм перевезені в Братиславу. Турки відремонтували церкву та перетворили її на мечеть, побудувавши міхраб, а в 1572 році церковний дах був покритий свинцевими пластинами.
Існує цікава легенда, котра стосується відвоювання Буди силами Священної Ліги у 1686 році. Марк Авіано, монах-капуцин напророкував, що Діва Марія в Буді допоможе визволити місто. А 2 вересня, в результаті вибухів під час облоги, кам'яна стіна, яка була побудована турками в 1541 році, щоб приховати статую Мадонни, впала. Турецькі війська, бачачи, що угорська Мадонна повернула собі церкву, піддалися паніці і тієї ночі замок Буди був захоплений християнами. Пожежа 1723 року наробила багато лиха та знищила дерев’яну статую Марії, котру пов'язують з дивом звільнення від турків, і у 1737 році була замінена мармуровою статуєю, яка стоїть сьогодні.
15 листопада 1785 року відбулася досить цікава та унікальна подія – аукціон з продажу середньовічних багатств Церкви Діви Марії, котрі були вивезені до Братислави у 1526 році, та більшість з яких були повернуті в 1712 році. Король Йосип II для погашення боргів виставив на аукціон усе майно та одяг з церковних заначок. Через те, що все добро було перемішано, ціна антикваріату була мінімальною. Безцінні церковні предмети ХІV – XV століть – ризи, плащі і митри, прикрашені сапфірами і рубінами, розшиті перлами, релікварії, десять чаш, хрести і т.п. були продані віденським торговцям за ціною матеріалу. В результаті було виручено лише 11000 угорських форинтів, які були виплачені в казну у Відні.
8 червня 1867 року, після укладання угоди між Австрією та Угорщиною про спільну імперію, в соборі були короновані угорськими Священними коронами король Франц Йосип І і його дружина Єлизавета. На коронаційній месі відбувся перший виступ Ференца Ліста.
У 1874 – 1896 роках під керівництвом Фрідьєша Шулека відбулася наймасштабніша реконструкція церкви, в результаті якої був створений нинішній образ будівлі. Для відновлення первинної архітектури церкви були знесені сусідні будівлі, побудовані в ХVІІ - ХVIII століттях, щоб церква могла стояти знову одна, як раніше. Також в декількох місцях були повністю знесені стіни будівлі, щоб мати можливість відновити первинну архітектуру.
В часи Другої світової війни храм серйозно не постраждав. Згорів тільки дах та були пошкоджені деякі арки і орган. У склепі німці побудували тимчасову кухню, а радянські солдати тримали у вівтарі коней, каплиця Лорето використовувалася як вбиральня. Будівля після війни була оголошена небезпечною і призначена до зносу. Проте церкву не знесли. Навіть сьогодні ніхто не знає, хто врятував церкву Матяша від повного зносу. Знов диво якесь!
Протягом 1946 – 1970 років в церкві проводилися періодично відновлювальні роботи. Єдиною метою цих робіт було дещо компенсувати збиток, заподіяний під час війни. Невирішені технічні проблеми і неправильні рішення призвели до швидкого погіршення стану будівлі в 90-х роках ХХ століття. У 1982-83 роках відремонтували церковний орган, котрий досі використовується.
Протягом 2000-х років церква була повністю оновлена та відремонтована. Відновлений кам'яний фасад, вітражі та декоративний настінний живопис, на дах вкладено 150000 штук глазурованої жолнайської плитки, відновлений орган, в будівлі прокладені нові електричні та комп'ютерні мережі і створені серверні кімнати . Останній штрих оновлення – освячення нового вівтаря, яке відбулося 13 жовтня 2013 року.
А своє друге ім'я храм отримав за часів правління короля Матяша Хуньяді (Корвіна), який двічі вінчався в церкві та збудував величезну п’ятиповерхову вежу – дзвіницю, яку було видно здалеку.
Легенда до схеми.
1. Західний фасад.
2. Дзвіниця, або вежа Матяша.
На двох нижніх поверхах дзвіниця має квадратний переріз, відображаючи конструкції ХІІІ століття. Три горішніх поверхи – восьмикутні, котрі домінують в образі церкви. Дзвіниця прикрашена ліпниною та різьбою по каменю.
3. Південний фасад.
Тут домінують величезні вікна. На цьому фасаді розташовані двоє воріт: Ворота Марії лівіше та Весільні ворота правіше.
4. Ворота Марії.
Король Людовік Великий побудував ворота Марії близько 1370 року. Різьблення воріт показує момент смерті Богородиці Марії: у нижній частині зображена вмираюча Богородиця серед апостолів, а у верхній частині воріт зображений Хрестос, котрий вітає душу матері в образіі дитини. Навколо зображені чотири євангелісти.
5. Церковна Зала.
Ця зала була створена під час будівельних робіт короля Людовіка Великого в ХІV столітті. Арки бічних проходів були підняті до рівня головного проходу, що дало змогу значно розширити об’єм.
6. Щит короля Матяша Корвіна
З 1470 року знаходився на побудованій ним вежі, а сьогодні висить на внутрішній стіні дзвіниці, між двома фресками Берталана Шекелі.
7. Каплиця Лорето.
В цій каплиці і знаходилася статуя Марії, котра, за легендою, допомогла визволити місто Буду від турків. Тепер тут міститься інша статуя Богоматері Лорето, оскільки та згоріла в одній з пожеж.
8. Нижня частина вежі Бели.
Тут знаходяться найдавніші елементи церкви – дві невеликі колони 1260 року, на яких зображені ченці, котрі читають книги і демонічних тварин, що борються одна з одною.
9. Триптих Кароля Лотзя.
Триптих зображує одну з військових перемог, котра започаткувала в храмі традицію полуденного дзвону.
10. Каплиця Святого Імре.
Каплиця в нео-готичному стилі на честь першого угорського Святого Сімейства: першого короля Святого Стефана, королеви Жизель і принца святого Імре, який помер у ранньому віці. Статуя Імре знаходиться в середині вівтаря, а над вівтарем знаходиться статуя угорської Мадонни зі Священною короною на голові.
11. Могила короля Бели III (правив 1172-96).
Рештки короля Бели III його дружини Анни були перепоховані в каплиці, побудованої на честь Святої Трійці в 1898 році.
12. Каплиця Святого Ласло.
13. Головний вівтар.
Фрідьєш Шулек створив вівтар в ранньоготичному стилі. В горішній частині вівтаря знаходиться Богоматір з короною, котку огортає вінок світла. 15 серпня 2000 року угорська Мадонна була увінчана священною короною зі схвалення і благословення Папи.
14. Банери.
Банери, котрі висять на колонах храму, внесені представниками повітів для коронації Франца-Йосипа. Прапор Угорщини знаходиться на південній колоні арки вівтаря, трансильванський прапор на північній колоні.
15. Приміщення Органу.
Церковний орган – величезний інструмент з близько 7000 труб був побудований в 1909 році і реконструйований в 1931 і 1984 роках. У 1893 році розроблена Шулеком навколо органу шафа, містить в центрі фігурку ангела, що нагадує риси Ференца Ліста. Цей видатний концертний орган, крім регулярного літургійного використання, використовується в близько 80 концертах щороку.
16 Вітражні вікна.
В середній частині зображені сцени з життя Богоматері, Діви Марії, а внизу зображення щитів королів, які будували церкву.
17. Крипта.
Крипта в римському стилі була побудована Фрідьєшем Шулеком, використовуючи склепи ХVIII століття, побудовані для сім'ї графа Зічі. Це найбільш усамітнена та тиха каплиця церкви, з 2001 року відкрита тільки для тих, хто бажає помолитися.
18 Каплиця святого Стефана (Гара).
Була побудована Фрідьєшем Шулеком в нео-готичному стилі, щоб замінити зруйновану готичну похоронну каплицю родини Гара. В каплиці знаходяться сім фресок святого Стефана на стінах і дванадцять вікон, на яких зображені угорські святі.
19. Королівські сходи і Ораторій.
Через Королівські ворота представники королівської сім'ї підіймалися на Ораторій – подвійний арочний балкон з видом на вівтар. Тут королівська пара могла брати участь у літургії біля головного вівтаря. У приміщенні є експозиція, котра розповідає про історію Священної корони, а також дублікати Священної корони та інших коронаційних атрибутів. Ці об'єкти здаються дешевими копіями, особливо в порівнянні з детальними фотографіями оригінальної корони, але вони були зроблені ще в 1966 році, на основі тільки фотографій, а Священна Корона була «заручницею» в Америці, і до свого повернення у 1978 році, угорці могли тільки бачити ці копії.
20. Палата Мальтійських Лицарів.
Каплиця Ордену Мальтійських лицарів знаходиться поруч з Королівським Ораторієм. На стінах каплиці містяться щити нині відомих угорських членів ордену. Пуританський нео-римський ХV століття крилатий вівтар каплиці є одним з найдорогоцінніших пам'ятників в церкві.
21. Прохідні приміщення (Проходи короля Бели).
Ряд вузьких проходів, що ведуть з лицарської палати в північно-західну вежу короля Бели.
Szentháromság tér 2, Budapest, 1014 Угорщина. Координати: 47.501794, 19.034780. Найближча станція метро Batthyány tér, лінії М2
Розклад роботи.
· понеділок – п’ятниця: 9.00 – 17.00;
· субота: 9.00 – 13.00;
· неділя: 13.00 – 17.00.
Ціни квитків.
· дорослі – 1400 форинтів (€4,50);
· студенти (з дійсним посвідченням) – 1000 форинтів (€3,20);
· пенсіонери від 60 років (з дійсним посвідченням) – 1000 форинтів (€3,20);
· сімейні квитки (2 дорослих та 2 дітей) – 3500 форинтів (€11,25).
Підйом на вежу церкви.
· дорослі – 1400 форинтів (€4,50);
· студенти (з дійсним посвідченням) – 1000 форинтів (€3,20);
· пенсіонери від 60 років (з дійсним посвідченням) – 1000 форинтів (€3,20);
· сімейні квитки (2 дорослих та 2 дітей) – 3500 форинтів (€11,25).