Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Угорщини. Будапешт. Будинок Парламенту Угорщини

Parlament

Ця будівля стала результатом памяті про минулу велич та багаторічного прагнення нації до свободи та власної держави.  В результаті будівля угорського парламенту є найбільшою в країні — вона має 691 залу, 29 сходів і 10 подвір'їв та є одним з символів Будапешта. Хоча ще 2 століття тому в угорській мові навіть не було термінів для політичних обговорень.

Після визволення Угорщини від влади Османської імперії, в часи австрійського правління Габсбургів, угорці не мали постійної будівлі для обговорення політичних питань, подання пропозицій та запитів до влади. З ХVІІІ століття угорські парламентські засідання зрідка відбувалися в місті Пожонь (нині Братислава). Ці засідання в умовах абсолютної австрійської монархії грали більше роль випускання пари, ніж прийняття дієвих рішень. В засіданнях брала участь угорська шляхта, а все діловодство та обговорення велося латиною, бо в тогочасній угорській мові не було навіть достатньо слів для обговорення державних питань. Усвідомивши проблему, активне угорське панство започаткувало рух придумування угорських слів та позначень для державних потреб, і між 1790 і 1820 роками активно впроваджувало нові угорські слова, замінюючи німецькі, латинські та інші запозичення. Були проведені навіть конкурси для написання певних слів та позначень. Мовознавці гарячково сперечатися з іншими язикатими спеціалістами про правильну угорську вимову та написання слів, про правильну угорську орфографію. Нині угорці використовують тисячі слів, створених і розповсюджених в ХІХ столітті. Тож, в цілому, це був успішний рух в допомозі угорцям мати свій власний функціональний парламент угорською мовою.

Накопичені проблеми угорці спробували розвязати в визвольній війні 1848-49 років. Війну не виграли, але в результаті австрійсько – угорського «Компромісу» 1867 року, угорці отримали більше прав та свобод, в тому числі право на постійний власний Парламент.

Через сім років після об'єднання Буди, Пешта і Обуди, в 1880 році, Державні збори прийняли рішення побудувати будівлю парламенту, щоб підкреслити суверенне право угорської нації. Оскільки на вершині Замкової гори у Будайській фортеці знаходився Королівський палац, освічені реформатори вибрали символічне місце для нової будівлі парламенту на стороні Пешта – єдиного всіх для угорців на противагу королівській Буді.

Переможцем конкурсу проектів нової будівлі парламенту серед 19 конкурсантів став Імре Штайндль, угорський архітектор та професор Технічного університету, який досяг успіху в своїх віденських проектах, вивчав архітектуру міст річки Рейн, Франції та  Угорщини. Його проект, натхненний виглядом англійського парламенту був підтриманий графом Андраші, колишнім прем'єр-міністром, який провів багато часу в Лондоні.

Угорський парламент є одним з найкрасивіших прикладів історичної еклектики. Будівля має стиль під назвою «неоготика», котрий був придуманий в Англії в 1830-х роках, з багатьма башточками, тонкими вежами і, щоб змішати його з іншими стилями, величезний купол в центрі. Куполи майже не використовувалися в готиці, де метою було досягти неба і побудувати тонкі, вузькі та високі конструкції, а не просторі і сферичні куполи. Внутрішній простір угорського парламенту також демонструє еклектичність будівлі: крім готики, проглядаються елементи ренесансу і бароко, наприклад, головні сходи, які ведуть до приміщення з куполом.

Будівництво угорського парламенту розпочалося у жовтні 1885 року. В середньому на будівництві працювали 1000 робітників, і, незважаючи на таку кількість задіяних людей, було потрібно майже два десятиліття, щоб завершити цю чудову будівлю. За умовами конкурсу, що відображали виражену національну відданість до дійсно угорської парламентської будівлі, було встановлено, що тільки угорські матеріали і ресурси можуть бути використані в будівництві парламенту в Будапешті, що перетворило спорудження будівлі на загальнонаціональний проект та значно посприяло підтримці місцевої економіки, місцевих ремісників, постачальників і підприємств.

Будинок парламенту Угорщини є симетричним, а його структура відповідає класичним двопалатним парламентам. Аналогічно американському Капітолію у Вашингтоні, північне і південне крила будівлі служать для потреб нижньої та верхньої палат Державної ради. Два крила з'єднуються у чудовій гігантській купольній залі, яка колись служила місцем єдиних парламентських сесій. Висота купольної зали 27 метрів, а з 1 січня 2000 року тут знаходяться Свята корона Угорщини та коронаційні регалії.

 Фасад споруди прикрашають статуї угорських правителів і володарів Трансильванії. Інтер'єри щедро оздоблені, мають пишний декор під Середньовіччя, зокрема, з використанням мозаїк, панно та вітражів.

Угорський парламент в цифрах

Парламент стоїть на неймовірно товстому бетонному фундаменті в 2-5 метрів. Будівля має 268 метрів в довжину, 123 метри в ширину по центру, а висота купола - 96 метрів. Площа поверхні угорського парламенту складає 18000 квадратних метрів і 473 000 кубічних метрів простору. В будівництві використано 40 000 000 цеглин і 40 кг золота 22-23 карат. Понад 500 000 каменів були вирізані для прикраси стін. Угорський парламент має 27 воріт, 13 ліфтів, 29 сходів, 90 статуй зовні та 152 статуї прикрашають інтер'єр.

Kossuth Lajos tér, Budapest. Координати: 47.504848, 19.046062. Найближча станція метро Kossuth Lajos tér, лінії М2

Розклад роботи Туристичного центру.

1.     1 квітня – 31 жовтня:

·         понеділок – п'ятниця, 8.00 – 18.00;

·         субота – неділя, 8.00 – 16.00;

2.     1 листопада – 31 березня:

·         понеділок – неділя, 8.00 – 16.00.

3.     парламент закритий під час парламентських сесій, інших офіційних прийомів та деяких національних свят.

Ціни квитків.

·         дорослі – 5200 форинтів (€17,00);

·         учні та студенти – 2600 форинтів (€8,50);

·         діти до 6 років – безкоштовно.

Відвідування парламенту повинно бути заброньоване заздалегідь через обмежену кількість місць, доступних на певний день. Бронювання відбувається за посиланням:

 http://www.jegymester.hu/eng/Production/480000/Parliament-visit

Угорський парламент залишає за собою право анулювати заброньовану екскурсію без попереднього повідомлення. Вартість оплачених квитків повертається в туристичному центрі.

Екскурсії доступні 8-ма мовами: угорською, англійською, французькою, івритом, німецькою, російською, італійською та іспанською. При бронюванні квитків, буде запропоновано вибрати потрібну мову екскурсії. 

Знаходиться поряд