Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Цікаві кав’ярні Будапешту, які варто відвідати

 

На межі ХІХ – ХХ століть у кав’ярнях Будапешту кипіло життя богеми, і якщо кому-небудь було потрібно знайти в Будапешті відомого письменника, поета або художника, для цього варто було знати не домашню адресу особи, а кав’ярню, яку відвідує. Кав’ярні були ніби клубами, де люди жили активним громадським життям, тут збиралися найяскравіші особистості, іноді, саме у кав’ярнях починалися важливі події угорської історії.

Весь прогресивний світ знає, що кав’рні у Європі виникли завдяки козаку Юрію Кульчицькому, котрий був великим поціновувачем цього напою. Як це відбулося, дізнаєтеся тут: Кав’ярні Чернівців, які варто відвідати. 

Угорщина - кавова країна. Історія ставлення угорців до цього напою дуже цікава: каву називали «чорним супом», який увійшов в легенду, у ХІХ столітті каву пов'язували з «буржуазною звичкою» та будували на цьому цілу соціалістичну пропаганду. Тож кав’ярня для угорця – значно більше, аніж заклад громадського харчування. До Другої світової війни цих кав’ярень у Будапешті було не перелічити, проте, після війни культура кав’ярень почала занепадати. Комуністи буржуазність з будапештців дещо повибивали. Однак, після падіння совіцької імперії, а особливо на рубежі ІІ та ІІІ тисячоліть світ знову змінився. Якщо сьогодні пройтися вулицями столиці, можна сміливо стверджувати, що Будапешт знову став містом кав’ярень. Правда, сучасні заклади виглядають зовсім по-іншому, але в столиці Угорщини залишилися заклади, котрі зберегли атмосферу минулих часів. Про них і розповімо.

Кафе Централь у Будапешті (Centrál Kávéház)

Одна з найстаріших кафе-кондитерських Будапешта у віденському стилі, заснована в 1880 році. Тут донині намагаються зберегти атмосферу початку ХХ століття. Величезні вікна, латунні світильники і чорнильниці, хоча й iPad на столі не виглядає гостем з майбутнього. Щодня у кав’ярні жива гра на фортепіано. Тут можна не тільки випити відмінної кави з тістечком, а й поїсти, оскільки Centrál Kávéház працює ще й як ресторан.

Károlyi utca 9, Budapest. Координати: 47.492185, 19.056840. Найближча станція метро Ferenciek tere

Сайт кав'ярні Централь

Кав'ярня Жербо у Будапешті (Café Gerbeaud)

Одна з найбільших і найвідоміших кав'ярень Європи розташована в шикарному палаці, котрий визначає вигляд площі Верешмарті. Кав’ярня була заснована в 1858 році кондитером Генриком Куглером. У 1882 році, під час однієї з поїздок до Парижу, Куглер познайомився з Емілем Жербо і, оцінивши його підприємницький талант, запросив приїхати до Будапешту і стати його діловим партнером. Пізніше Жербо поступово викупив у Куглера його кондитерську, перейменувавши її своїм іменем.

Стукко, розкішні люстри, облицювання стін цінними породами дерева і старовинні меблі кав’ярні зберегли стиль і дух епохи Австро-Угорської імперії. Сьогодні, як і раніше, кав’ярня Жербо славиться шикарним інтер'єром, чудовими десертами та відмінною кавовою картою. Фірмові десерти «від Жербо» - знамениті торти «Естергазі» і «Добош», повітряні тістечка з вершками, свіжа випічка та чудове морозиво. Це улюблене місце зустрічі інтелігентних городян і головна кав’ярня Будапешта для туристів, у якій багато відвідувачів в будь-який день тижня.

Vörösmarty tér 8, Budapest. Координати: 47.496862, 19.050535. Найближча станція метро Vörösmarty tér

Сайт кав'ярні Жербо

Кав’ярня Мувес у Будапешті (Művész Café)

Кав’ярня, котра веде свою історію з 1898 року, розташована в самому центрі «театрального району» Будапешта, поруч з будівлею Опери. Інтер’єр цієї кав’ярні, з позолоченими барельєфами та рамами картин, великими дзеркалами та мідними ручками дверей, схожий на панський салон XIX століття. Сюди полюбляють заходити музиканти, актори та інші діячі мистецтва. У першому залі завжди гамірно і багатолюдно, але у другому є затишні куточки, де можна усамітнитися за чашкою кави з тістечком.

Andrássy út 29, Budapest. Координати: 47.502743, 19.059772. Найближча станція метро Opera.

Сайт кав'ярні Мувес

Кафе Нью-Йорк у Будапешті (New York Kávéház)

Кав’ярня розміщена на першому поверсі однієї з найбільш імпозантних та значних будівель Будапешта – колишньому палаці Нью-Йорк, а нині готелю Люкс. На рубежі ХХ століття кав’ярня Нью-Йорк була найкрасивішою та найулюбленішою кав'ярнею в Будапешті. Цей заклад був популярним місцем серед письменників та редакторів, тут редагувалися найвпливовіші газети того часу.

Після Другої світової війни, колись знаменита кав’ярня занепала, а її приміщення служило в якості магазину спортивних товарів. Проте, кав’ярню тут знову відкрили в 1954 році, але під назвою Хунгарія, котра проіснувала до 2006 року, коли приміщення грунтовно відреставрували та відновили у своїй первозданній пишноті. У 2006 відновили також назву кав’ярні. Нині поряд з кав’ярнею діє ресторан і бар. Меню закладу нагадує мультикультурну кухню Австро-Угорської монархії. Класичні страви, такі як гуляш з яловичини, рибний суп, курячу ніжку з паприкашем, шніцель і смажену фуа-гра подають разом з відомими десертами, такими як Добош, Захер і торт Естергазі.

Erzsébet körút 9-11, Budapest. Координати: 47.498626, 19.070373. Найближча станція метро Blaha Lujza ter.

Сайт кав'ярні Нью-Йорк

Знаходиться поряд