Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Італії. Генуя. Художня галерея у Палаццо Доріа-Турсі

Palazzo Doria-Tursi

Цей палац був одним з трьох генуезьких палаців, апартаменти яких надавалися тільки найбільш високопоставленим гостям Генуї, що приїжджали з офіційними візитами – римським папам, королям і імператорам. Будівля була зведена у 1565 році архітекторами Доменіко і Джованні Понцелло на замовлення банкіра Ніколо Грімальді. Це одне з 28 генуезьких палаццо, побудованих на гроші Грімальді. З 1848 року і понині в Палаццо Дорія-Турсі знаходиться муніципалітет Генуї, а також кілька музейних експозицій.

Ніколо Грімальді був родом з дуже багатої родини. Рідний батько-банкір у 1515-му році дав Ніколо  80 000 скудо в якості стартового капіталу для початку власної діяльності, а вже за чотири роки Ніколо, що володів надзвичайною комерційною хваткою, став керувати серйозним підприємством в Ліоні, яке мало змогу позичити 55 000 флоринів Карлу V на підкуп німецьких курфюрстів.

До 1546 року Ніколо Грімальді став найбільшим та найвпливовішим банкіром Генуї, а також числився головним банкіром Філіпа  II (спадкоємця того самого Карла V). Тож, маючи неабиякі гроші, Грімальді почав скуповувати замки, володіння і цілі міста, автоматично отримуючи і відповідні титули, які йому дозволили передавати у спадок. Піком цього процесу стало придбання міста Салерно, всіх прилеглих до нього територій та належних титулів. Отримані настільки раптово титули маркіза, графа і герцога привели до того, що Грімальді отримав прізвисько «Монарх» або навіть «Сіньйор Монарх».

Скуповуючи маєтності, Грімальді не міг не зацікавитися територією в центрі Генуї, яка була віддана під нові квартали для будинків міської аристократії. Він викупив три ділянки і в 1565 році почав будувати на них один великий палаццо на свій смак, який був покликаний продемонструвати всьому світу фінансову потугу та авторитет власника. Палаццо таким і вийшов, адже на будівництві ніхто не економив. Зводили його з трьох різних матеріалів: темно-сірого сланцю, рожевого каменю з Фіналі-Лігуре і дорогоцінного білого каррарського мармуру. Мармуровий парадний вхід в палаццо увінчали гербом Генуї.

Прямокутний атріум, подвійні сходи, великий сад з фонтанами і статуями, котрий оточував центральну частину палаццо з трьох боків, криті приміщення і відкритий простір, які гармонійно змінювали одне одного, внутрішнє оздоблення – все в ньому наповнене одночасно бароковим багатством і в той же час легкістю.

У 1593 році, менш ніж за рік до власної смерті, Грімальді продає свою чудову будівлю Джованні Андреа Доріа, князю Мельфійському, за 50 000 скудо. Доріа купив будинок для свого молодшого сина – герцога Турсі. Звідси і пішла сучасна назва палаццо – Доріа-Турсі. З ініціативи нового власника в 1597 році справа і зліва від головного входу понад дорогою були прибудовані пара лоджій-портиків.

У 1820 році будівля переходить до рук сімейства Савойя і стає однією з резиденцій італійського короля Віктора Еммануїла I. У зв’язку з цим будівлю було надбудовано і увінчано так званою годинниковою башточкою. Наступні зміни були внесені тільки через півтора століття, в 1960 році архітектор Франко Альбіні прилаштував нові офісні приміщення для вже розташованої в палаццо мерії Генуї.

В нинішній час у палаці розміщені, крім міського управління, кілька залів музею-галереї, що розмістилася в сусідніх палаццо Бьянко та Россо: це картини генуезької школи живопису XVII і XVIII століть, «Каяття Магдалини» Антоніо Канови, колекції монет і кераміки, листи Христофора Колумба і багато іншого. Окрема гордість експозиції – скрипки Камілло Сіворі і Ніколо Паганіні, зокрема – знаменита «Канон», яка зберігається там з 1851 року і яку раз на рік беруть із вітрини музею для того, щоб на ній зіграв хтось гідний з числа сучасних музикантів – від професорів консерваторій до лауреатів конкурсу імені Паганіні.

Via Garibaldi, 9, координати: 44.411300, 8.932196

Розклад роботи:

·         березень – жовтень: вівторок – четвер, 9.00 – 19.00, п'ятниця: 9.00 – 19,00, деякі п’ятниці влітку та восени: 9.00 – 21.00, субота та неділя: 10.00 – 19.30, понеділок – вихідний.

·         жовтень – березень: вівторок – п'ятниця, 9.00 – 18.30, субота і неділя, 9.30 – 18.30, понеділок і 25 грудня – вихідний.

 

 Для відвідування музейного кластеру на вулиці Гарібальді, що складається з музеїв Генуя. Художній музей в Палаццо РоссоГенуя. Художня галерея в палаццо Б’янко та Палаццо Доріа-Турсі купується один квиток (каса у Палаццо Б’янко), який також надає право на знижку при відвідуванні музею Королівського палацу на вулиці Бальбі.