Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Прага. Церква Святого Мікулаша на Староміській площі

Kostel svatého Mikuláše

Церква Святого Мікулаша – величний куполоподібний храм з двома південними вежами, які є головною його прикрасою. Творцем храму був найавторитетніший архітектор епохи бароко – Кіліан Ігнац Дінценхофер. Фасад будівлі прикрашають статуї святих скульптора Антоніна Брауна. Сьогодні будівля храму належить чеській гуситській церкві та є головним гуситським храмом в Чехії.

Нинішня церква була побудована на місці однойменної готичної парафіяльної церкви, яка вперше в хроніках згадується в 1273 році. Це була базиліка, покрита пірамідальним дахом, з закритою квадратною вежею на західному фасаді, поруч з котрою знаходився будинок священика і парафіяльна школа. Костел святого Мікулаша складав ніби противагу Тинському храму, котрий стояв по діагоналі Староміської площі.

З початком Гуситського руху, церква стала одним з головних гуситських храмів. Але у 1635 році, після перемоги контрреформації, готичну базиліку передали монахам-бенедиктинцям, котрі прийшли з монастиря Еммаус у Словаччині. На початку ХVІІІ століття церкву вирішили перебудувати, тож старий храм розвалили і між 1730 і 1739 роками побудували нинішню церкву. Від старої лишилися тільки деякі фрагменти у фундаменті.

Але вже в 1787 році, згідно указу імператора Йосипа II, багато храмів та монастирів у Чехії було закрито, в тому числі і собор святого Мікулаша. Восени 1792 року будівля була викуплена магістратом Праги для господарських потреб. В епоху наполеонівських воєн в соборі розмістили зерновий склад, пізніше тут зберігали старі реєстраційні книги і меблі. Будівля поступово старіла і руйнувалася. Вже до середини XIX століття пішли розмови про знесення храму. Але вихід був знайдений. У 1870-1914 роках церква була передана православним віруючим, котрих після наполеонівських воєн у Західній Європі значно побільшало. Тож, православні, не без допомоги Російської церкви, храм дещо підремонтували.

 

Всередині храму знаходиться витончена кришталева люстра, зроблена у формі імераторської корони, яка була подарована російським імператором Миколою II. Позолочені елементи внутрішнього оздоблення церкви ідеально доповнюють вітражі із зображеннями святого Миколая та святого Вацлава. У церкві також є діючий орган, який прикрашений золоченими фігурками ангелів.

Staroměstské náměstí, Praha. Координати: 50.087805, 14.420577. Найближча станція метро – Staroměstská, лінії А

Церква відкрита для туристів:

·         понеділок – субота: 10.00 – 16.00;

·         неділя: 11.30 – 16.00.