Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Прага. Вишеград. Базиліка святих Петра і Павла

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Будівництво цієї базиліки було, як це часто буває, спричинене інтригами церковних та світських володарів, а саме суперництво двох братів – короля та єпископа. Суперництво зайшло так далеко, що король побудував собі нову резиденцію та збудував у цій резиденції незалежну від брата церкву. А Папа Римський підтримував і одного і другого, бо від обох отримував файні відкати.

Капітульний і парафіяльний костел був заснований князем Вратиславом II в другій половині XI століття за зразком римського костела св. Петра і Павла, коли князь почав будівництво своєї резиденції у Вишеграді в якості умисного контрасту з Празьким Градом. Згідно хронік, князь Вратислав сам приніс для фундаменту 12 кошиків каменів. З суперництвом братів пов'язано і створення капітулу на базі собору, який був незалежний від Празького єпископа і підпорядковувався безпосередньо Папі Римському. Ця незалежність протрималася до 1763 року.

За 900 років костел пережив багато перебудов та реконструкцій. Від оригінальної романської базиліки XI століття, вищого готичного вигляду за часів правління Карла IV, коли виник тринефний храм з бічними каплицями, до реконструкції в стилі бароко в XVIII столітті та неоготичної реконструкції, яка завершилася у 1903 році та надала костелу його нинішній вигляд.

Інтер'єр храму багато прикрашений орнаментальними і фігурними розписами на стінах, оформленими в стилі модерн, які були зроблені у період 1902 - 1903 років. На стіні лівої бокової нави збереглася картина, котра зображає гаданий вигляд Вишеграда в 1420 році. У пресвітерії можна бачити фрески на тему життя Святих Петра і Павла. Гарно оформлений поліхроматичний головний вівтар, вирізаний в 1884 - 1889 роках, зображує покровителів храму - Святих Петра і Павла та святих Кирила і Мефодія.

На вівтарі в третій каплиці праворуч знаходиться найцінніше панно Дощової Діви Марії, прекрасна робота чеського готичного живопису середини XIV століття з колекції Карла IV і Рудольфа II, яка була подарована Вишеградському костелу в 1606 році Ондржеєм Генневалдом. Легенда свідчить, що образ намалював сам Св. Лука на честь того, що під час посухи до нього ходили процесії просити дощу.

У скарбниці храму для перегляду відкрита експозиція ювелірних виробів і дорогоцінних тканин Вишеградської капітули.

У 1988 - 1994 роках була проведена дорога реконструкція інтер'єру храму, а у 2003 році Папа Римський Іоанн Павло II підвищив Капітульний Вишеградський храм до папської «базиліки мінор».

Дзвіниця храму має 17 дзвонів і додатково 4 великих дзвони, у які дзвонять поодинці. Однак вони можуть бути додані в передзвін. Мелодії для будніх і святкових днів вибираються різні, а всього може виконуватися до 50 мелодій передзвону, котрі лунають щогодини з 11.00 до 21.00.

Štulcova 102/2, 128 00 Praha. Координати: 50.064402, 14.417351. Найближча станція метро Vyšehrad, лінії С.

Розклад роботи:

·         квітень – жовтень: щодня, 10.00 – 18.00 (четвер 17.30);

·         листопад – березень: щодня, 10.00 – 16.00.

Вартість квитків:

·         дорослий – 50 крон (€2,00);

·         пільговий (студенти, пенсіонери) – 30 крон (€1,20);

·         сімейний (2 дорослих та 2 дітей) – 100 крон (€4,00)