Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Прага. Єврейський квартал

Židovske mesto

Перші єврейські поселення в Старому Місті виникли у XII столітті, а до XVI століття сформувалося єврейське гетто - утворення з власними органами управління, політичною, релігійною та побутовою відособленістю від іншої частини поселення. До середини ХІХ століття ні єврейське ні чеське начальство вже не могло втримати народ у гетто і змушене було дозволити євреям отримати цивільні і політичні права, а в 1850 році Єврейське Місто стало одним з кварталів Праги, назване Йозефів на честь австрійського імператора Йосипа II.

На рубежі XIX-XX століть, в ході розчищення нетрів старого гетто, всі старі споруди були розвалені, а на їх місці з'явилися нові житлові будинки. Із старих споруд збереглися лише 6 синагог, цвинтар і ратуша, котрі становлять нині єдиний у своєму роді музейний комплекс під відкритим небом.

Старонова синагога (Staronova synagoga)

Це одна з найбільш значущих пам'яток Йозефова та одна з найстаріших празьких споруд ранньої готики кінця XIII століття. Ця синагога замінила старий дерев'яний молитовний будинок, котрий не міг вмістити всіх відвідувачів, і старійшини прийняли рішення побудувати нову велику кам'яну синагогу.

Під цю тему розробили цілу гарну легенду, ніби янголи колись принесли на те місце, де вони намірилися будувати нову синагогу, камені з розваленого Єрусалимського храму. В цей час у Празі якраз перебували відповідні юдейські експерти, котрі однозначно підтвердили, що каміння, яке  продемонстрували їм старійшини однозначно з Єрусалимського храму, а тому нова синагога має однозначно бути схожою на той храм.  І усі задоволені! Експерти отримали свій відкат, старійшини побудували синагогу там, де хотіли, а народ то усе оплатив, ще й отримав привід для гордощів – саме його синагога побудована з каміння Єрусалимського храму, та ще й на нього схожа!

Після будівництва синагогу назвали Новою або Великою. Такою вона була до ХVІ століття, коли з’явилися новіші синагоги. Тож не довго думаючи цю синагогу назвали Старонова, бо в ті часи вона уже була досить стара. Тонкий єврейський гумор! За іншою версією, янголи, котрі принесли каміння, віддали його для будівництва на умовах «аль най», тобто з поверненням, коли храм в Єрусалимі почнуть відбудовувати. А народна етимологія переклала слово «аль», як німецьке альт – старий, а «най», як німецьке новий.

Час майже не змінив Старонову синагогу. Її стіни так само розташовані нижче рівня вулиці, а щоб потрапити всередину відвідувач спускається сходами. Внутрішній простір Старонової синагоги формують дві нави - південна та північна. Склепіння стелі спирається на два восьмигранних стовпи, котрі, за легендою, нагадують два стовпи Єрусалимського храму. Склепіння п’ятидільне, а ребра, продовжуючись на стінах синагоги вдало розділили простір на 12 частин, дозволивши розташувати на стінах будинку 12 вузьких стрілчастих вікон - алегоричне зображення 12 колін Ізраїлевих – по 5 вікон на північній і південній сторонах і 2 на західній.

Висока синагога (Vysoka synagoga)

Споруджена в готичному стилі в 1568 році для членів ради Єврейської ратуші. Імовірно, саме тут відбувалися засідання суду рабинів. Свою назву «висока» синагога отримала не через розміри, а завдяки особливостям планування. Молитовний зал знаходився на другому поверсі і потрапити туди можна було через зал засідань Єврейської ратуші, який знаходився на першому поверсі. Така споруда була досить незвичайна і не характерна для того часу.

Внутрішнє оздоблення молитовного залу було багате та мало безліч рельєфних малюнків, фризів і ліпних елементів. Однією з прикрас був величезний щит з рельєфним візерунком з двох розкритих ангельських крил, покритих золотом.

Синагога пережила кілька руйнувань, пожеж та реконструкцій. Реконструкція, завдяки якій, Висока синагога в Празі має сучасний вигляд завершилася в 1996 році, після чого вона знову почала служити молитовним будинком. У наш час в синагозі тривають богослужіння, а частина будівлі продовжує використовуватися Єврейським музеєм. Тут виставляються срібні прикраси, священні книги, фіранки і мантії Тори.

Єврейська ратуша (Židovska radnice)

Також побудована в кінці XVI століття, а нинішній вигляд у стилі рококо отримала в результаті перебудови 1763 року. Боковим фасадом ратуша примикає до Високої синагоги, а до ХIХ століття ці дві будівлі були одним цілим. Синагога була молитовнею, а ратуша – місцем суспільного і культурного життя, освітнім та адміністративним центром єврейської громади, де проходили засідання старійшин громади та засідання рабинського суду.

Унікальною особливістю ратуші є годинникова вежа незвичайної форми висотою 27,5 метрів. Привілей надбудувати вежу єврейська громада отримала в 1648 році від короля Фердинанда ІІІ, за допомогу в обороні Карлового мосту під час облоги Праги шведами. Форма вежі нагадує шолом шведського солдата того часу.

Годинник, розташований на вежі, містить класичні римські цифри, а трохи вище головного фасаду розташована інший годинник, стрілки котрого йдуть проти сонця, а на циферблаті зображені букви на івриті, котрі одночасно є цифрами. Зворотний хід стрілок пояснюється тим, що на івриті пишуть справа наліво. Годинники були зроблені в 1764 році Себастьяном Ландесбергером, королівським годинникарем з Праги.

У ратуші добре збереглися внутрішні інтер'єри в стилі відродження та пізнього бароко. Колишня зала Асамблеї, або зала засідань, прикрашена ліпним декором стелі і декором порталу в стилі рококо. Вхід до будівлі прикрашають двері з гарним різьбленням.

Старонова, Висока синагога та Єврейська ратуша знаходяться за адресою: Maiselova 16-18, Praha 1. Координати: 50.089971, 14.418371

Будівля Клаусової синагоги (Klausova synagoga) в стилі бароко побудовано в 1694 році. Зараз у її основному залі розміщується експозиція давньоєврейських рукописів і рідкісних книг.

За цією синагогою знаходиться Старий єврейський цвинтар (Stary zidovsky hrbitov).

Це один з найбільш визначних єврейських цвинтарів у світі. Перше поховання виникло тут у 1439 році, а остання могила була викопана тут у 1787 році. Близько 12000 надгробних пам'ятників утворюють незвичайні нагромадження, що утворилися в результаті того, що старі могили покривалися новими шарами землі для подальших поховань. На цвинтарі похований ряд видатних особистостей, на їхніх могилах встановлені таблички з іменами і короткою інформацією про них. У їх числі Ієгуда бен Бецалель, котрий відомий як раббі Лев (помер у 1609 році), який, за легендою, створив штучну людину - Голема.

Адреса: U starého hřbitova 3a, Praha 1. Координати:50.090066, 14.417214

Пінкасова синагога (Pinkasova synagoga) з'явилася як домашня молитовня сім'ї Горжовських-Горовіц в другій половині XV століття, а потім була розширена до синагоги. Після Другої світової війни її будівлі перетворені в меморіал 77297 євреям з Чехії та Моравії, котрі загибли в концентраційних таборах.

Адреса: Široká 23/3,110 00 Praha 1. Координати: 50.089149, 14.416757

Майзелова синагога (Maiselova synagoga), спочатку побудована в стилі Ренесанс старостою єврейського кварталу Майзелем, була відновлена в 1905 році в неоготичному стилі. В нинішній час тут розміщена експозиція культових срібних виробів з чеських синагог.

Адреса: Maiselova 10,110 00 Praha 1. Координати: 50.088763, 14.418486

Іспанська синагога (Španělská synagoga)

Іспанська синагога – найбільш «молода» і найкрасивіша синагога в Празі. Побудована вона була на місці старого єврейського молитовного будинку, який називався «Стара школа», в 1867 році. Архітектурна композиція синагоги виконана в мавританському стилі, що відрізняє її від інших храмів. Будівництво синагоги тривало 25 років. Синагогу спорудили на честь та за кошти сефардських євреїв, котрі в XVI столітті втікли у Прагу від іспанської інквізиції.

Іспанська синагога більше нагадує мечеть, ніж єврейський храм. В її інтер'єрі тісно переплелися католицько-мусульмансько-єврейські стилі оформлення. Сама будівля побудована в неоренесансному стилі, в основі лежить квадрат, а центральний купол, що вінчає синагогу, підкреслює велич храму. Місця для прихожан розташовані не як у звичайній синагозі, навколо біми, а стоять рядами, як у церкві.

Внутрішній дизайн синагоги наслідує інтер'єр іспанської Альгамбри в Гранаді. За релігійними традиціями, велику увагу у внутрішньому оформленні приділено орнаментам. Переважають геометричні та рослинні мотиви, властиві ісламській архітектурі. Кругом багато позолоти і ліпнини, двері і перила прикрашені різьбленими фігурками, збереглися настінні фрески та оригінальні вітражні вікна. На східній стіні синагоги знаходиться традиційний «Ковчег Тори», Арон - га - Кодеш і вітраж у формі шестикутної зірки, а на південній галереї розташовані труби органу.

В 1986 році було вирішено знести Іспанську синагогу. Але працівники Інституту охорони пам'яток змогли домогтися скасування рішення про знесення і передали її празькій єврейській громаді, яка, у свою чергу, здала її в оренду Празькому Єврейському Музею. В кінці XX століття синагогу відремонтували і нині вона знову служить релігійним цілям, тут проводяться богослужіння, а щоп'ятниці проводиться обов'язкова вечірня молитва.

Як і у всіх інших синагогах, в Іспанській синагозі діють виставки з історії євреїв. Тут виставлена експозиція 2-ї частини виставки Майзелової синагоги «Історія євреїв від емансипації до наших днів». Також тут діє виставка срібних виробів і церковних регалій, які стосуються історії єврейства. Крім цього, у синагозі часто відбуваються концерти камерної, органної та класичної музики.

Адреса: U staré školy 1, Praha 1. Координати: 50.090601, 14.420483.

Усі перераховані будівлі нині належать Єврейському музею.

Розклад роботи:

·         квітень – жовтень: неділя – пятниця, 9.00 – 18.00;

·         листопад – березень: неділя – пятниця, 9.00 – 16.30.

Вартість квитків:

Усі об’єкти, крім Старонової синагоги, відвідуються з одним квитком:

·         дорослі – 480 крон (€18,00);

·         діти, учні та студенти – 320 крон (€12,00), в складі сімї з батьками – 160 крон (€6,00).

Старонова синагога та ратуша:

·         дорослі – 200 крон (€8,00);

·         діти, учні та студенти – 140 крон (€6,00), в складі сімї з батьками – 70 крон (€3,00)..