Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Прага. Національна галерея. Шварценберзький палац

 

Schwarzenberský palác

У цій виразній будівлі часів раннього ренесансу, фасад якої багато прикрашений декоративною технікою сграффіто, розмістилася постійна експозиція чеської Національної галереї. У приміщеннях палацу відвідувачі побачать унікальні твори чеського образотворчого мистецтва часів ренесансу, бароко і маньєризму.

Шварценберзький палац, який знаходиться поруч з Королівським літнім палацом, є однією з найбільш вражаючих ренесансних будівель Праги. Палац є прикладом злиття італійського Відродження і чеських традицій. Будівництво палацу, розпочате верховним празьким бургграфом Яном з Лобковіц у 1545 році, було завершене, включаючи сграффіто, в 1567 році. Палац відділений від Градчанського майдану зубчатою стіною з гратчастими воротами. Вигляд будівлі нагадує скоріше замок, ніж палац. 

Після того, як черговий власник палацу Їржі з Лобковіц потрапив у немилість до короля Рудольфа II та опинився у в'язниці, його майно було конфісковане у 1600 році. Палац пішов по руках різних панів, аж поки в результаті укладення шлюбу в 1719 році не опинився у власності Шварценбергів.

Після цього палац багато разів перебудовували, потім відновлювали, потім знову перебудовували і відновлювали. Сграффіто було відновлене в 1929 році, подальша реставрація була зроблена з 1955 по 1957 роки, в результаті якої палац отримав вигляд, максимально наближений до оригінального. Площа стін, розписаних сграффіто, становить близько 7000 м².

В оздобленні інтер'єрів чотирьох залів третього поверху збереглися розписні стелі, які є рідкісним прикладом ренесансних фігуральних зображень періоду 1580-х років. Картини написані на теми: Фаетон, Юпітер і Юнона, Суд Паріса, Викрадення сабінянок, Здобуття Трої, Еней виносить Анхіса з палаючої Трої, Хронос забирає Прозерпіну з пекла.

Проте головною візитівкою палацу є чудовий сонячний годинник на одному з димарів. Видно його тільки з сусіднього будинку під назвою «У двох сонць» з вулиці Нерудової (Nerudova). З одного боку від годинника розмістилося зображення символу дня – півня, з іншого – символу ночі – сови. Напис під годинником - «Hora ruit» (час мчить).

На початку XX століття Шварценберзький палац безкоштовно був переданий в оренду Національному технічному музею, який влаштовував тут виставки своїх колекцій. З червня 1947 року в палаці розмістилася перша експозиція Військово-історичного музею, котра у 2000 році була закрита на реконструкцію. В нинішній час палац є власністю Національної галереї, яка тут у березні 2008 року відкрила нову виставку «Бароко в Чехії».

На першому поверсі знаходиться постійна експозиція «Художнє ремесло епохи бароко» зі збірки Празького музею декоративно-прикладного мистецтва, де представлено художнє ремесло Центральної Європи від маньєризму на рубежі ХVI-XVII століть до епохи класицизму. Тут же розміщена скульптурна частина експозиції та skicárium - місце, максимально наближене до інтер'єру робочої майстерні художників і скульпторів часів бароко.

На 2 і 3-му поверхах палацу представлені твори славнозвісних художників періоду від пізнього ренесансу до кінця ХIII сторіччя. Художникам Карелу Шкреті та Петру Брандлу в палаці виділено особливе репрезентативне місце.

А мансарду цього чудового палацу займає експозиція Імперської збройової палати, на якій виставлена найцінніша історична зброя ХV-ХІХ століть із зібрань Інституту військової історії.

Hradčanské náměstí 185/2, 118 00 Praha. Координати: 50.089189, 14.396826

Розклад роботи: щодня, крім понеділка, 10.00 – 18.00.

Вартість квитків:

·         дорослі – 150 крон (€5,50);

·         учні, студенти, пенсіонери – 80 крон (€2,50).

 

Інші музеї Чеської Національної галереї:

Прага. Національна галерея. Штернберзький палац;

Прага. Національна галерея. Палац Кінських